اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توضیحات خطیب‌زاده درباره برگزاری انتخابات در خارج از کشور

توضیحات خطیب‌زاده درباره برگزاری انتخابات در خارج از کشور

سخنگوی وزارت امور خارجه درپی دغدغه اعلام‌شده از سوی مقام معظم رهبری در زمینه تمهیدات انجام‌شده برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شعب اخذ رأی خارج از کشور، توضیحاتی را ارائه کرد.

سعید خطیب‌زاده ضمن قدردانی از توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به ایرانیان مقیم خارج از کشور و خصوصا تاکید مقام معظم رهبری در خصوص زمینه‌سازی برای حضور پررنگ آنان در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در آذرماه سال ۱۳۹۹ وزارت امور خارجه، آغاز فرایند انتخابات را به کلیه نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ابلاغ و درخواست کرد مقدمات برگزاری انتخابات در حوزه کشور متوقف‌فیه را فراهم آورند.

وی افزود: در فروردین‌ماه سال جاری وزارت امور خارجه اقلام و ملزومات مورد نیاز انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری از جمله تعرفه انتخابات را با حضور نمایندگان ستاد انتخابات کشور و شورای محترم نگهبان تحویل و متعاقبا به کلیه نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان ارسال کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: به دنبال تعیین رئیس ستاد انتخابات خارج از کشور و همچنین رئیس هیات نظارت بر انتخابات خارج از کشور، تشکیل هیات‌های اجرایی در کلیه محل‌های اخذ رای در خارج از کشور و همچنین ۲۰۰ نفر ناظر شورای نگهبان انجام شد.

خطیب‌زاده گفت: ۱۳۳ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و ۲۳۴ شعبه اخذ رای در خارج از کشور آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شده است و فقط در سه کشور سنگاپور، یمن و کانادا (با توجه به قطع روابط و تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور) انتخابات برگزار نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در خصوص زمینه‌سازی حضور ایرانیان خارج از کشور خصوصا با توجه به محدودیت‌های اعمالی در برخی از کشورها در زمینه کرونا، تلاش گسترده‌ای در کشورهای مختلف انجام شد تا ضمن فراهم‌شدن شرایط برگزاری انتخابات برای ایرانیان خارج از کشور پروتکل‌های بهداشتی کشورهای میزبان نیز رعایت شود، تصریح کرد: در همین ارتباط نیز در برخی کشورها همانند مالزی به رغم شرایط سخت قرنطینه، صندوق اخذ رای پیش‌بینی شده تا امکان برگزاری انتخابات حتی به صورت محدود فراهم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: در ساعات باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همکاران ما در وزارت امور خارجه و نمایندگی‌های کشورمان در خارج از کشور در حال تلاشند تا حداکثر آمادگی برای برگزاری انتخاباتی در شان ایرانیان مقیم خارج ایجاد شود و قطعا با بیانات دلگرم‌کننده و توجه ویژه‌ای که مقام معظم رهبری در این زمینه داشتند با تلاش و جدیت مضاعف این ماموریت انجام خواهد شد. / ایسنا

کپی