اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

بری خطاب به عون: تعیین نخست‌وزیر جزو اختیارات رئیس جمهور نیست

بری خطاب به عون: تعیین نخست‌وزیر جزو اختیارات رئیس جمهور نیست

ریاست پارلمان لبنان اعلام کرد که ابتکارعمل نبیه بری برای تشکیل دولت جدید همچنان ادامه دارد و نخست‌وزیر مکلف کسی است که گفت‌وگوهای تشکیل دولت را انجام می‌دهد.

به نقل از سایت النشره لبنان، ریاست پارلمان لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: تصمیم‌گیری درباره تعیین نخست‌وزیر خارج از اراده رئیس جمهوری بوده و ناشی از تصمیم نمایندگان یعنی نهاد قانونگذار لبنان است.

ریاست پارلمان لبنان آورده است: طبق اصل ۶۴ قانون اساسی نخست‌وزیر مکلف کسی که گفت‌وگوهای پاررلمانی را برای تشکیل دولت انجام می‌دهد.

نبیه بری در ادامه این بیانیه افزود: ما نیازمند راه حل هستیم نه کنار رفتن. ابتکارعمل همچنان ادامه دارد. این حق من است که بخواهم به نخست‌وزیر مکلف در هر ابتکار عمل که به آن دست میابد، کمک کنم.

وی خطاب به میشل عون، ریاست جمهوری لبنان نیز تاکید کرد: تصمیم تعیین نخست وزیر برعهده شما نیست و پارلمان پاسخ نامه شما به او (حریری) را داد. شما روز گذشته به شکل صریح گفتید: ما سعد حریری را به عنوان نخست‌وزیر نمی‌خواهیم. شما اصرار دارید که ۸ وزیر به علاوه دو توسط ریاست جمهوری تعیین شوند.

وی ادامه: همه چیز به هم خورده است، کشور در حال فروپاشی است، نهادها در حال فرسایش هستند، مردم خشمگین هستند و با مخالفت شما با ابتکارعمل تصویب شده توسط غرب، شرق و همه احزاب، لبنان در حال فروپاشی است./ ایسنا

کپی