اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اردوغان: با ایران و روسیه برای رونق قره‌باغ همکاری می‌کنیم

اردوغان: با ایران و روسیه برای رونق قره‌باغ همکاری می‌کنیم

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به فرصتی که پایان درگیری‌ها در قره‌باغ برای همکاری‌های منطقه‌ای فراهم کرده، چارچوب شش‌جانبه‌ای را برای بازسازی این منطقه پیشنهاد داد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه بعد از سفر به منطقه «قره‌باغ کوهستانی» به همراه «الهام علی‌اف» همتای جمهوری آذربایجانی خود، خواستار تلاش همه طرف‌های ذی‌نفع برای بازسازی این منطقه شد.

اردوغان طی نشست خبری با علی‌اف در شهر شوشا، گفت: «همانطور که می‌دانید ما پیشنهاد داده‌این تا در قالب بستر شش‌جانبه‌ای با مشارکت روسیه، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ایران همکاری کنیم. ما می‌خواهیم این منطقه را بر اساس این چارچوب، رونق دهیم».

به نوشته خبرگزاری «تاس»، وی با تاکید بر پایبندی آنکارا و باکو به بازسازی منطقه قره‌باغ کوهستانی، توضیح داد: «ما مصمم هستیم تا با رئیس‌جمهور علی‌اف و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه همکاری کنیم».

رئیس‌جمهور ترکیه ادامه داد: «پایان خصومت‌ها در قره‌باغ، فرصت‌های گسترده‌ای را برای همکاری‌های بین دولتی در منطقه فراهم کرد. ارمنستان باید از این فرصت استفاده کند تا آینده‌ای مشترک در منطقه بنا نماید».

بر اساس این گزارش، اردوغان همچنین افزود که ترکیه و جمهوری آذربایجان اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه دیگر در منطقه قره‌باغ را انجام خواهند داد.

روز گذشته بود که رئیس‌جمهور ترکیه به‌همراه علی‌اف از شهر «شوشا» در منطقه قره‌باغ کوهستانی که بعد از ۲۸ سال از اشغال جمهوری ارمنستان خارج شد، بازدید کرد.

این اظهارات اردوغان در حالی است که دولت ایروان با محکوم‌کردن حضور رؤسای جمهور ترکیه و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ، اینگونه اقدامات را تحریک‌آمیز و با هدف تضعیف صلح و امنیت منطقه توصیف کرد (جزئیات بیشتر).

تحولات اخیر در روابط باکو و ایروان بعد از ۴۴ روز درگیری بر سر منطقه قره باغ کوهستانی و آتش بس دو طرف انجام شده است. دو کشور چهارم آبان ۱۳۹۹ با وساطت روسیه بر سر آتش‌بس به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در «آغ‌دام»، «کلبجر» و «لاچین» را تخلیه کند و مسیر زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) ‌برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده «شوشا» به همراه همه مناطق آزادشده به باکو واگذار شد./فارس

کپی