اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

مشکلات شنوایی و یا کم‌شنوایی را جدی بگیرید

مشکلات شنوایی و یا کم‌شنوایی را جدی بگیرید

متخصصان تاکید دارند مسائلی نظیر کم‌شنوایی در افراد خصوصا کودکان جدی گرفته شود چراکه تشخیص و مداخله زودهنگام در مسائلی نظیر کم‌شنوایی برای کاهش عواقب آن بسیار اهمیت دارد.

بنابر اعلام  متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کم شنوایی یک ناتوانی ارتباطی محسوب می شود که شیوع آن در جامعه به طور کلی و در سالمندان به طور خاص در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش نزدیک به ۴۶۶ میلیون نفر در سراسر جهان دچار کم شنوایی ناتوان کننده هستند و ۳۴ میلیون نفر از این تعداد را کودکان تشکیل می دهند.

تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۹۰۰ میلیون نفر از مردم جهان دچار کم شنوایی ناتوان کننده خواهند بود و ۶۰ درصد از کم شنوایی های کودکان از طریق مداخله به موقع قابل پیشگیری هستند.

با توجه به این که ۱/۱ میلیارد نفر جوان ۱۲ تا ۳۵ سال در معرض خطر کم شنوایی ناشی از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند قرار دارند،  روش های کاهش اختلالات شنوایی عبارتند از ایمن سازی نوزاده و کودکان در برابر بیماریهای عفونی،

غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان، تشخیص و درمان به موقع کم شنوایی، درمان افراد مبتلا به عفونت مزمن گوش

زایمان طبیعی، عدم مصرف مواد مخدر و روان گردان که دارای خطر ایجاد کم شنوایی شنوایی در افراد هستند، کنترل مواجه با صداهای بلند در محیط شغلی و تفریحی، مراقبت از سلامت گوش و شنوایی و سلامت گوش و شنوایی در سالمندان.

در بخشی از این گزارش آمده است؛ پیرگوشی امری اجتناب ناپذیر است که با توجه اطرفیان و استفاده به موقع از وسایل تقویت شنوایی و سمعک قابل درمان است.

همچنین کم شنوایی سالمندان به دلیل اختلال در برقراری ارتباط با اطرافیان می تواند موجب افسردگی و گوشه گیری آنها می شود. بنابراین با توجه به این که کم شنوایی سالمندان موجب افزایش احتمال رخداد حوادث برای آنها می شود.

با تجویز درست و منطقی وسایل کمک شنوایی مانند سمعک می توان شرایط سالمندان را بهبود بخشید.

برای تضمین سلامت گوش و شنوایی در عمومی مردم بویژه جوانان رعایت نکات زیر ضرورت دارد:

هرگز با صدای بلند به موسیقی گوش ندهیم و در سطح ایمن  بشنویم

گوش کردن موسیقی با صدای بلند باهدست، هدفون و هندزفری و یا استفاده طولانی مدت از هدست، هدفون و صدای بلند و ناهنجار موجب صدمه برگشت ناپذیر به شنوایی می شود و وقتی شنوایی آسیب ببیند هرگز قابل جبران نخواهد بود.

آسیب شنوایی ناشی از صدای بلند غیر قابل برگشت است

هرگز برای تمیز کردن مجرای شنوایی از گوش پاک کن و یا دیگر اجسام خارجی استفاده نکنیم

در آبهایی که مشکوک به آلودگی است شنا نکنیم

در صورت احساس درد در گوش از درمان های خانگی مثل ریختن روغن یامایعات غیر استریل و یا دمیدن دود(سیگار و ...) در گوش خودداری کنیم.

افراد کم شنوا می توانند از خدمات حمایتی مانند سمعک، کاشت حلزون، روش های توانبخشی ، زبان اشاره و ... بهره ببرند.

از طریق ارزیابی و غربالگری به موقع شنوایی در دوره نوزادی و سنین ۳ تا ۵ سالگی از شنوایی کودکان خود مراقبت کنیم.

زمان طلایی برای انجام تست غربالگری به هنگام، تا یک ماه پس از تولد، تست تشخیصی به هنگام ۳ ماهگی و انجام  مداخله درمانی تا ۶ ماهگی است.

اگر نوزادتان در زمان ترخیص از بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری نشده است، برای ارزیابی وضعیت شنوایی فرزندتان در شرایط همه گیری، حداکثر تا ۳۰ روز پس از تولد به نزدیکترین پایگاه بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنیم.

توجه داشته باشیم که افراد ناشنوا قادر به لب خوانی و دریافت پیام، در هنگام استفاده شما از ماسک صورت نیستند./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدیهشتی

چگونه از آسیب به شنوایی جلوگیری کنیم؟

آیا ویروس کرونا از راه گوش منتقل می‌شود؟

 

 

 

کپی