اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

بیشتر فلسطینی‌ها حماس را شایسته رهبری خود می‌دانند

بیشتر فلسطینی‌ها حماس را شایسته رهبری خود می‌دانند

نتایج یک نظرسنجی حاکی از افزایش میزان حمایت فلسطینی‌ها از حماس پس از حمله ماه گذشته رژیم صهیونیستی به غزه است به این شکل که حدود سه چهارم شرکت‌کنندگان این جنبش را پیروز بر اسرائیل دانستند.

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، مرکز پژوهش‌های سیاسی فلسطین نتایج نظرسنجی را که به تازگی از فلسطینی‌ها به عمل آورده، منتشر کرد.

طبق نتایج این نظرسنجی، تقریبا این اتفاق نظر وجود دارد که پیروزی حماس در مقابله با اسرائیل، تغییر اساسی را در افکار عمومی نسبت به تشکیلات خودگردان فلسطین و رهبری آن به نفع حماس و حمایت از اقدام مسلحانه ایجاد کرده و بیشتر شرکت‌کنندگان مخالف تصمیم تشکیلات برای به تعویق انداختن انتخابات بوده و ۷۰ درصد آنها خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست تشکیلات با وجود مخالفت اسرائیل هستند و بیشتر آنها معتقدند جنبش حماس برای نمایندگی و رهبری ملت فلسطین شایسته‌ترین است.

این نظرسنجی هفته گذشته به شکل مصاحبه‌هایی رو در رو با ۱۲۰۰ فلسطینی ساکن کرانه باختری و غزه با حاشیه خطای سه درصدی انجام شد و نشان داد ۵۳ درصد از فلسطینی‌ها بر این باورند که حماس برای نمایندگی و رهبری ملت فلسطین شایسته‌ترین است، در حالی که تنها ۱۴ درصد جنبش فتح به رهبری محمود عباس را ترجیح دادند.

طبق این نظرسنجی، با وجود اینکه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سطح بین‌المللی از شرکای احیای روند صلح محسوب می‌شود، حمایت‌ها از او کاهش داشته است.

همچنین ۷۷ درصد از فلسطینی‌ها بر این باورند که حماس در مقابله با حملات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه پیروز شد و این جنبش برای دفاع از قدس و مقدسات آن و نه برای جنگ داخلی علیه جنبش فتح، وارد این جنگ شد.

نتایج نظرسنجی یاد شده نشان می‌دهند، حدود دو سوم فلسطینی‌ها با تصمیم عباس برای لغو انتخابات مخالف هستند و تقریبا تعداد مشابهی معتقدند که عباس انتخابات را به دلیل نگرانی از نتایج آن و نه به خاطر مخالفت اسرائیل با برگزاری‌اش در قدس شرقی، لغو کرد./ ایسنا

کپی