اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

بازگشت به زندگی عادی با واکسیناسیون کودکان ۱۲ سال به بالا

بازگشت به زندگی عادی با واکسیناسیون کودکان ۱۲ سال به بالا

یک متخصص بیماری های عفونی اطفال در امریکا با اشاره به مجوز استفاده اضطراری واکسن فایزر برای کودکان ۱۲ سال به بالا گفت: تزریق واکسن‌های کووید-۱۹ به کودکان ۱۲ سال به بالا ایمن و موثر است و ممکن است روند بازگشت به «زندگی عادی» را تسریع کند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، دکتر «جسیکا اریکسون» افزود: در حالی که واکسن فایزر در آمریکا مجوز استفاده اضطرای برای نوجوانان ۱۲ ساله را گرفته است، اما ممکن است والدین هنوز نیاز داشته باشند که نسبت به بی‌خطر بودن این واکسن اطمینان یابند.

وی تاکید کرد: این واکسن مطالعات دقیق را پشت سر گذاشته و بی خطر بودن آن مشخص شده است. مردم از اثرات طولانی مدت واکسن های کرونا نگران هستند، زیرا این واکسن ها تنها ۹ ماه تا یک سال تحت آزمایش قرار گرفته اند، اما اکثر عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن تنها در چند روز تا سه ماه اول بعد از تزریق واکسن اتفاق می افتد که اکنون آن زمان را پشت سر گذاشته ایم.

عوارض جانبی احتمالی ناشی از تزریق این واکسن ها در کودکان همانند بزرگسالان است. این عوارض شامل ابتلا به تب با درجه پایین ، بدن درد ، خستگی و درد در محل تزریق است.

اریکسون گفت: اگر علائمی مانند تب بالا، بیش از دو روز در کودک ادامه یابد، والدین باید با پزشک تماس بگیرند.

حدود ۱۲ مورد از التهاب قلب - میوکاردیت - در کودکان پس از تزریق واکسن کرونا گزارش شده است ، اما این متخصص اظهار داشت که ارتباط مستقیم ابتلا به این بیماری ها با این واکسن مشخص نیست.

به گفته اریکسون، تزریق واکسن کرونا برای کودکان مبتلا به آلرژی یا مبتلا بیماری های مزمن، بی خطر است و تزریق آن در کنار سایر مصون سازی ها در دوران کودکی ایمن است.

نتیجه آزمایش این واکسن بر روی کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله هیچ گونه عوارض یا عارضه جانبی نداشته است و مشخص شد که این واکسن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بر روی افراد ۱۲ تا ۱۵ ساله ۱۰۰ درصد موثر است - که این میزان نسبت به بزرگسالان بهتر است.

وی افزود: نتیجه مطالعه روی هزار نوجوانی که واکسن کرونا دریافت کرده بودند نشان داد که هیچ یک به بیماری کرونا مبتلا نشدند؛ در حالی که از هزار نوجوانی که در گروه دارونما قرار داشتند ۱۶ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند که این میزان بسیار شگفت انگیز است. هنوز هم، بعضی از والدین ممکن است نسبت به واکسیناسیون فرزندان خود تردید داشته باشند؛ زیرا آنها شنیده اند که کودکان به کووید-۱۹ مبتلا نمی شوند و یا به همین راحتی ویروس را منتشر نمی کنند.

اریکسون گفت: درست است که کودکان کمتر به موارد شدید کووید-۱۹ مبتلا می شوند و یا بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند، اما حتی کودکان سالم نیز می توانند به موارد جدی کرونا مبتلا یا در بیمارستان بستری شوند.

وی هشدار داد: همه گیری کووید-۱۹ هنوز به پایان نرسیده است، بنابراین اکنون با گزینه انتخاب میان ابتلای طبیعی به کووید-۱۹ یا دریافت واکسن روبرو هستیم و می دانیم که خطرات بروز واکنش های جدی ناشی از تزریق واکسن بسیار کمتر از خطر ابتلا به موارد جدی کووید- ۱۹ است./ ایرنا

ساخت قطره بینی واکسن کرونا برای سنین زیر ۱۸ سال در روسیه

۱۲ تا ۱۵ ساله‌های فیلیپینی واکسن فایزر دریافت می‌کنند

اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

کپی