اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

عارضه لخته خون بعد از دریافت واکسن کرونا چه علائمی دارد؟

عارضه لخته خون بعد از دریافت واکسن کرونا چه علائمی دارد؟

برخی افراد ممکن است پس از دریافت واکسن کرونا عوارض جانبی جدی مانند لختگی خون را تجربه کنند.

بروز عوارض جانبی پس از دریافت واکسن کووید -۱۹ کاملاً طبیعی است. این اتفاق نشان می‌دهد که واکسن وظیفه خود در زمینه تولید آنتی بادی را به خوبی انجام داده است، اما گاهی اوقات ممکن است عوارض ناشی از دریافت واکسن کرونا یک تهدید جدی برای سلامت افراد در نظر گرفته شود.

در بعضی موارد نادر، ممکن است افراد پس از دریافت واکسن کووید -۱۹ لخته شدن خون را تجربه کنند که این اتفاق خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد به همین دلیل لازم است افراد علائم مربوط به لخته شدن خون پس از دریافت واکسن کووید -۱۹ را جدی بگیرند و به آن‌ها توجه کنند.

لخته شدن خون چیست؟

لخته خونی به منزله یک توده خونی است که از حالت مایع به حالت ژل مانند یا نیمه جامد تبدیل می‌شود. لخته شدن خون یکی از مکانیزم‌های اساسی رگ‌های خونی است که در بعضی موارد مانند مصدومیت یا بریدگی مانع از دست دادن حجم زیادی از خون بدن افراد می‌شود، اما در صورتی که خون بدون هیچ دلیل خاصی داخل رگ‌های خونی لخته شود مانع عبور جریان خون و انتقال آن به ریه‌ها و مغز می‌شود و در این صورت خطر ابتلا به سکته مغزی و مشکلات تنفسی افزایش پیدا می‌کند. در ادامه به بررسی علائم مربوط به لخته شدن خون می‌پردازیم:

نفس نفس زدن و درد قفسه سینه

آمبولی ریه یکی از رایج‌ترین انواع حمله ترومبوتیک است که ممکن است پس از دریافت واکسن کرونا رخ دهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که لخته خون به ریه‌ها باز می‌گردد و جریان حیاتی خون را مسدود می‌کند در صورتی که آمبولی ریه به موقع تشخیص داده نشود سلامتی فرد به خطر می‌افتد. اولین علائم بروز آمبولی ریه نفس نفس زدن، سرفه خونی یا احساس درد در قفسه سینه است.

بدن درد و راش پوستی

احتمال لخته شدن خون در اندام‌ها تحتانی و بازوها نیز زیاد است. علائم احتمالی بروز این مشکل شامل درد ناگهانی، تورم و تغییر رنگ اندام‌های بدن می‌شود.
هنگامی که خون در بدن افراد لخته شود، ممکن است رگ‌های خونی پای او آبی یا قرمز رنگ شوند. رنگ پوست ناحیه‌ای از بدن که خون در آن قسمت لخته شده است نیز به دلیل آسیب دیدن رگ‌های خونی، تغییر خواهد کرد.

دل درد

با وجود این که مشکلات گوارشی جز عوارض جانبی ناشی از دریافت واکسن کرونا طبقه بندی نمی‌شود، اما در صورتی که پس از دریافت واکسن کرونا دل درد غیر عادی را تجربه کردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
برخی متخصصان معتقد هستند افرادی که پس از دریافت واکسن کرونا به دل درد یا حالت تهوع مزمن دچار می‌شوند ممکن است خون در شکم آن‌ها لخته شده باشد.

سردرد و تاری دید

ممکن است خون در مغز افراد لخته شود و سکته مغزی رخ دهد از جمله علائم بروز سکته مغزی ایجاد مشکلات ناگهانی در صحبت کردن، تاری دید، هذیان گفتن و سردرد شدید و ناتوان کننده است.
در موارد شدیدتر و جدی‌تر، لخته خون می‌تواند مانع رسیدن خون به رگ‌ها شود در این صورت اکسیژن خون کاهش پیدا می‌کند و خطر مرگ و میر افراد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با وجود این که ممکن است برخی افراد پس از دریافت واکسن کرونا لخته شدن خون در بدن را تجربه کنند، اما به خاطر داشته باشید در صورتی که این مشکل به موقع تشخیص داده شود خطر بروز مشکلات مربوط به آن کاهش پیدا می‌کند.

متخصصان معتقدند که خطر ابتلاء به لخته خون در میان افراد مبتلا به بیماری کووید -۱۹ بیشتر از افرادی است که واکسن آن را دریافت می‌کنند. بنابراین این موضوع نباید مانع واکسن زدن افراد شود.

در صورتی که افراد طی ۲۰ روز اول پس از دریافت واکسن کرونا، علائم غیر عادی را مشاهده کردند باید به پزشک مراجعه کنند. تشخیص به موقع لخته خون و علائم مربوط به آن به درمان سریع این مشکل کمک شایانی می‌کند./ ایمنا

عوارض واکسن کرونا را بشناسید

چرا واکسن آسترازنکا باعث لختگی خون می‌شود؟

هشدار متخصصان در مورد خطر لختگی خون بر اثر کرونا

درمان واریس‌های عروقی را جدی بگیرید/ خطر آمبولی ریه

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی