اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

رویترز: ناتو به دنبال تاسیس پایگاه آموزشی نیروهای افغانستان در قطر است

رویترز: ناتو به دنبال تاسیس پایگاه آموزشی نیروهای افغانستان در قطر است

رویترز گزارش داد با توجه به خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو ) در تلاش است تا در قطر یک پایگاه آموزشی برای نیروهای افغانستان تاسیس کند.

 رویترز دوشنبه‌شب به نقل از سه مقام ارشد غربی نوشت: مقام‌های امنیتی ناتو برای ایجاد پایگاهی به منظور آموزش نیروهای ویژه افغان به عنوان بخشی از تعهد استراتژیک پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان به قطر رفته‌اند.

یک مقام ارشد امنیتی غربی در کابل در این باره گفت: ما به منظور ایجاد پایگاه آموزشی برای اعضای ارشد نیروهای افغان در قطر در حال مذاکره هستیم.

یک مقام امنیتی دیگر در واشنگتن تصریح کرد: ما در این مورد پیشنهاد داده‌ایم اما قطر است که باید تصمیم بگیرد که آیا با استفاده از خاک خود به عنوان مرکز آموزش ناتو راضی هست یا نه.

یک دیپلمات مستقر در کابل نیز گفت، برای اعزام نیروی ویژه افغان به قطر برای گذراندن دوره آموزشی چهار تا ۶ هفته‌ای در حال مذاکره است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که شبکه سی ان ان دوشنبه‌شب گزارش داد، رهبران ناتو در نشست روز دوشنبه بروکسل از تصمیم جو بایدن رییس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان حمایت کردند.

یک مقام آمریکایی به سی ان ان گفت: در میان کشورهایی که به عملیات آمریکا در افغانستان کمک کرده‌اند در مورد خروج از افغانستان اتفاق نظر وجود داشت.

نیروهای ۳۶ کشور درگیر در ماموریت پشتیبانی ناتو در افغانستان پس از دو دهه جنگ، قرار است ضمن هماهنگی با نیروهای آمریکا تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) از  افغانستان خارج شوند./ ایرنا

کپی