اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

تحقیقات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا درباره جاسوسی دولت ترامپ از خبرنگاران

تحقیقات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا درباره جاسوسی دولت ترامپ از خبرنگاران

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به تحقیق درباره تلاشهای ادعایی دولت ترامپ برای جاسوسی کردن از دشمنان سیاسی در رسانه‌ها و در کنگره در ضمن تحقیق در مورد درز اطلاعات محرمانه به مطبوعات، خواهد پرداخت.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جری ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در این بیانیه عنوان کرد: کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به تحقیق درخصوص تجسس دولت ترامپ از اعضای کنگره، رسانه‌های خبری و طرفهای دیگر خواهد پرداخت. من به کارکنانم دستور داده‌ام تا بدون تاخیر این کار را شروع کنند.

ندلر تاکید کرد، وزارت دادگستری دولت ترامپ از تحقیقات کیفری به عنوان بهانه برای جاسوسی کردن از کسانی که به عنوان دشمنان سیاسی این رئیس جمهور سابق تلقی می‌شدند، استفاده کرد.

ندلر گفت: کنگره آمریکا باید کار را برای وزارت دادگستری به منظور جاسوسی کردن از قانونگذاران یا رسانه‌های خبری فوق‌العاده دشوار سازد.

اوایل ماه جاری میلادی نیویورک‌تایمز گزارش کرد، وزارت دادگستری آمریکا تحت دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق این کشور و همینطور دولت جو بایدن جانشین او تلاش کرده تا سوابق فعالیتهای خبرنگارانش را درراستای چنین تحقیقاتی به منظور یافتن منابعشان به دست بیاورد و همزمان فرمان سکوت اختیار کردن درباره تحقیقات را بر روزنامه به منظور جلوگیری از گزارش کردنش درباره تحقیقات اعمال کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا بر اساس گزارشها توانسته سوابق تلفنی چند خبرنگار نیویورک تایمز شامل مت آپوزو، آدام گولدمن، اریک لیختبلو و مایکل اس. اشمیت برای مدت سه ماه و نیم را کسب کند.

ماه گذشته میلادی، وزارت دادگستری دولت بایدن، دستیابی به سوابق تلفنی خبرنگاران واشنگتن پست و یک خبرنگار سی.ان.ان در دوره ریاست جمهوری ترامپ را فاش کرد./ ایسنا

کپی