اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

شروع به‌کار «دولت تغییر» بدون تغییر

شروع به‌کار «دولت تغییر» بدون تغییر

گروه جهان/ «نفتالی بنت» یکشنبه شب با رأی اعتمادی ضعیف در کنست با 60 رأی موافق در مقابل 59 رأی مخالف موفق به کنار زدن «بنیامین نتانیاهو» از قدرت شد و نام خود را به عنوان نخست‌وزیر جدید رژیم صهیونیستی ثبت کرد.

 کابینه‌ای که او توانست رأی اعتماد آن را از کنست بگیرد، نشان می‌دهد، مسیر رژیم صهیونیستی تغییر چندانی در «دولت تغییر» نخواهد داشت. به‌گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره» به اعتقاد ناظران انتظار می‌رود این کابینه 27 نفره که ملغمه‌ای از احزاب راست و چپ و اسلامی است، توجه خود را بیش از هرچیز بر اقتصاد و مسائل اجتماعی متمرکز کند تا از آشوب‌های و انتقادهای داخلی محفوظ بماند و در جهان نیز مسائل داخلی اش از جمله مناقشه با فلسطینیان را کاهش دهد. از همین رو رهبران فلسطینی معتقدند حتی با وجود «عیساوی فریج» به‌عنوان وزیر همکاری‌های منطقه‌ای دراین کابینه انتظار نمی‌رود، دولت جدید نیز تغییرات زیادی در مواضع رژیم نسبت به فلسطینیان ایجاد کند. بویژه که همزمان با شروع به کار این دولت، مسئول پرونده شهرک‌سازی در شمال کرانه باختری از برنامه جدید رژیم صهیونیستی برای شهرک‌سازی در جنوب نابلس و پنج برابر شدن حجم شهرک‌سازی این رژیم در کرانه باختری خبر داد.
واکنش‌ها به نخست‌وزیری «بنت»
اندکی پس از رأی اعتماد کنست به دولت جدید رژیم صهیونیستی، رهبران جهان به آن واکنش نشان دادند. در یکی از نخستین واکنش‌ها و مهم‌ترین آنها، «جو بایدن» که بسیاری منتظر چگونگی تعامل او با تل آویو هستند، در تماسی تلفنی با «نفتالی بنت» پیروزی اش را به وی تبریک گفت. کاخ سفید در بیانیه‌ای خبر داده است، «بایدن» بر تعهد امریکا به امنیت اسرائیل تأکید کرده و با وی برای همکاری‌های نزدیک بر سر مسائل مهم منطقه‌ای همچون پرونده ایران، توافق کرده است.  «آنگلا مرکل» نیز که تا سه ماه دیگر دوره صدراعظمی اش به پایان می‌رسد، ابراز امیدواری کرد، آلمان بتواند با تل آویو تحت رهبری «بنت» بخوبی کار کند. کاخ کرملین نیز در بیانیه‌ای ضمن تبریک به «بنت» روابط دو جانبه مسکو و تل آویو را موجب تقویت صلح، امنیت و ثبات خاورمیانه اعلام کرد. در داخل مرزهای فلسطین اشغالی نیز «نبیل ابوردینه»، سخنگوی «محمود عباس» در بیانیه‌ای مواضع فلسطین در قبال دولت اسرائیل را روشن خواند و اعلام کرد: «فلسطین تنها خواهان داشتن سرزمینی با مرزهای 1967 با پایتختی قدس است.» «فوزی برهوم» سخنگوی جنبش حماس هم با تأکید بر اینکه مواضع رژیم صهیونیستی تغییر‌ناپذیر است، تأکید کرد: «اسرائیل همچنان یک اشغالگر و استعمارگر است و ما باید برای احقاق حقوق خود با تمام توان مقابل آن مقاومت کنیم.» «محمود الزهار» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس نیز در سخنانی تأکید کرد: «مقاومت فلسطین از مرحله سکوت و دریافت جنایات اشغالگران در حق مردمش عبور کرده و به مرحله چشم در برابر چشم، دندان در برابر دندان رسیده است.»

کپی