اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قاضی زاده هاشمی : دولت سلام ،دولتی پاسخگو و مردمی خواهد بود

قاضی زاده هاشمی : دولت سلام ،دولتی پاسخگو و مردمی خواهد بود

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم اختیارات اجرایی از مرکز کشور سلب و به شهرستانها داده خواهد شد گفت: با اجرای این برنامه دولت سلام دولتی مردمی و پاسخ گو خواهد بود.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی روز دوشنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم کهگیلویه وبویراحمد که از طریق شبکه دنا پخش شد، با اشاره به اینکه توسعه متوازن در کشور نهادینه نشد اظهارداشت:اکنون تمامی امکانات در تهران به‌عنوان پایتخت و با فاصله، تعدادی از کلان‌شهرها است اما در دولت بنده به‌جای تهران به‌عنوان یک پایتخت فرهنگی، سیاسی، دانشگاهی و امنیتی، براساس اختیارات قانون اساسی که به دولت اجازه داده اختیارات اجرایی خود را به فرمانداران شهرستان‌ها بدهد، تمامی اختیارات هیات وزیران در حوزه تصدی و اجرا به فرمانداران داده می‌شود و آن‌ها پاسخ‌گوی مردم هستند.

وی بیان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده ساختار تصمیم گیری متمرکز را خرد می کنیم و اختیارات را مستقیم نه حتی به مراکز استان، بلکه به شهرستانها می دهیم.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه در این ساختار استاندار وظیفه هماهنگی دارد گفت: برای هر شهرستان ماموریتی ملی تعریف می شود و هر شهرستان با توجه به ظرفیت ها به یک پایتخت خاص تبدیل می شود.

وی ادامه داد: مزیت ها و ظرفیتهای هر شهرستان را شناسایی کرده ایم و می گذاریم شهرستان طبق آن ظرفیتها پایتخت آن حوزه شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد:  دانشگاه، نمایشگاههای ویژه، اجازه تجارت بین المللی، گمرک و اجازه دیپلماسی به شهرستان ها داده می شود.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: بسیاری از دانشجویان و سربازان با ورود به تهران در این پایتخت می مانند و به شهرستان خود بازنمی گردند در حالیکه منابعی ارزشمند برای اشتغال در شهرستان ها وجود دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سربازی دوسال جوانان را که در سن کار قرار دارند یا می‌تواند به تحصیل و ازدواج و اشتغال بپردازد می گیرد، طی دوسال جوانان  از چرخه تولید خارج می شوند، این چرخه از نخبه تا نیروی کار عادی را شامل می شود.

وی به سه میلیون فراری از سربازی در کشور اشاره کرد که دچار مشکلات متعدد هستند، و گفت: به دنبال جمع شدن سربازی اجباری هستم و در دولتم سربازی به عنوان سربازی داوطلبانه خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به ایده ها در پرداخت به مسایل استانها، گفت: کرونا شرایطی ایجاد کرد که امکان سرکشی به استانها برایم میسر نشد چرا که امکان تجمع بود و سلامت مردم به خطر می افتاد.

قاضی زاده هاشمی افزود: تعدادی از هموطنان به خاطر سوءمدیریت کرونا فوت کردند ولی در برخی کشورها با مدیریت مناسب کرونا به بحران تبدیل نشد.

وی با اشاره به اینکه در صدا و سیما فقط آمارها از فوتی کرونا اعلام می شود ولی مساله مدیریت مطرح نمی شود، افزود: امروز با وجود واکسن می شود بهتر مساله کرونا را مدیریت کرد.

قاضی زاده هاشمی مدیریت کشور در مساله کرونا را ضعیف و همین مساله را علت دورماندن خود از مردم در استانهای مختلف عنوان کرد.

وی ساختارها، روش های استضعاف و نبود توازن را در ۱۰۰ ساله کشور علت اصلی تبعیض در کشور عنوان و اضافه کرد: مراکز دانشگاهی، رفاهی و اشتغالزا در مناطق خاصی از کشور استقرار یافته است که البته همان مناطق نیز برخوردار نشدند و آسیب های دیگر ایجاد شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: این فقدان توازن مهاجرت، حاشیه نشینی، گرانی زمین، ترافیک و فقر ایجاد کرد که از عوارض برنامه ریزی غلط در توسعه است.

وی ادامه داد: امروز کشور از تبعیض گسترده رنج می برد که نیاز به برنامه ریزی برای اصلاح است، خیلی از دولت ها مدعی اصلاح بودند ولی محقق نشد چرا که دولتها بدون مردم نمی توانند کاری از پیش ببرند.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به ظرفیت های مختلف استان کهگیلویه وبویراحمد از نفت تا طبیعت، تاریخی، جنگل و گردشگری و بخصوص معادن افزود: نیاز است با برنامه ریزی های انجام شده از این ظرفیت ها برای توسعه به نحو احسن استفاده کرد.

وی اضافه کرد: نبود امکانات در برخی از شهرستانهای استان باعث مهاجرت و خالی شدن روستاها شده که در دولت سلام توجه زیادی به مشکل خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی استان کهگیلویه وبویراحمد را یکی از استانهای مهم در همه زمینه ها دانست و گفت: ۲۷ درصد از ذخایر نفتی کشور در این استان وجود دارد که باید نسبت به توسعه متوازن ان برنامه ریزی لازم انجام شود.

: ۵۵۰ هزار نفر از جمعیت ۷۱۳ هزار نفری این استان واجد شرایط رأی دادن در انتخابات ۲۸ خردادماه امسال هستند.

۲۸ خردادماه امسال علاوه بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری  و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در کهگیلویه و بویراحمد انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی نیز در شهرستان های گچساران و باشت برگزار می شود.

حدود یک هزار شعبه اخذ رأی در کهگیلویه و بویراحمد برای برگزاری انتخابات پیش رو در نظر گرفته شده که برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ۱۴ درصد نسبت به دوره قبل افزایش داشته است.

جمعه ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ و به ‌طور همزمان چهار انتخاباتِ شامل سیزدهمین دوره ریاست‌ جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌ دوره‌ ای مجلس شورای اسلامی و میان ‌دوره‌ ای مجلس خبرگان رهبری در کشور برگزار می شود.

تصور غلطی است که رییس جمهوری دانای کل باشد

 نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: به غلط تصور شده که رییس جمهوری باید دانای کل و خودش طراح سناریوهای اجرایی باشد و جمهور از منظومه فکری کسانی که با او کار می‌کنند، شناخته می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در ادامه برنامه‌های تبلیغاتی خود دوشنبه، گفت: به غلط تصور شده که رییس جمهوری باید دانای کل و خودش طراح سناریوهای اجرایی باشد. جمهور از منظومه فکری کسانی که با او کار می‌کنند، شناخته می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه‌اش برای تقویت پول ملی،  افزود: ریال خلاف آن چیزی که تاکنون انجام شده باید ناموس دولت باشد. حفظ ارزش ریال نیاز به ساماندهی حکمرانی دارد. الان متاسفانه یک سامانه و یا مسوول مشخصی که ارزش پول ملی مربوط باشد، نداریم.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: مجموعه مولفه‌هایی که باعث خلق پول و ایجاد تورم است، در جاهای مختلف در حال سازماندهی است و عملا هیچ جایگاهی حتی بانک مرکزی هم پاسخگو نیست.

وی با اشاره به اینکه برای کنترل ارزش پول ملی حتی نمی‌شود به بانک مرکزی مراجعه کرد، گفت: عملکرد بانک مرکزی که به تنهایی می‌تواند به کنترل جریانی که باعث تضعیف ارزش پول ملی می‌شود، منفی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره ارزش پول ملی افزود: به اصلاح سیاست‌های مالی و پولی کشور و همچنین تقویت تولید و هدایت نقدینگی در کشور نیاز داریم.

وزارت خزانه‌داری ایجاد می‌کنم

زاکانی با اشاره به اینکه برنامه‌هایی که در دولت سلام پیش‌بینی می‌کنیم ایجاد یک مرکز فرماندهی و یا مدیریت حکمرانی است، افزود: چیزی شبیه وزارت خزانه‌داری باید ایجاد شود که بتوان مجموعه سیاستگذاری‌ها و حفظ ارزش پول ملی را تقویت کند و فرماندهی کل باشد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برون رفت از مشکلات بخش کشاورزی و استفاده از فناوری متناسب، گفت: ما در حوزه امنیت غذایی دو نوع گرسنگی داریم؛ گرسنگی ظاهری و سلولی. منظور از امنیت غذایی این است که غذای کافی و بسته غذایی متناسب باشد. بسته غذایی متناسب که یعنی هم کالری داشته باشد و سوء تغذیه در سطح سلولی نداشته باشد. 

وی افزود: الان حدود ۳۰ درصد جامعه به ترتیبی از گرسنگی سلولی رنج می‌برند یعنی یا گرسنه مطلق هستند یا نان دارند بخورند یا همان یک نان هم ندارند. تراز تجاری ما در بخش کشاورزی منفی است و منهای ۶ میلیارد دلار واردات داریم.  این برای ما وابستگی ایجاد کرده است.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: از یک طرف باید سامانه بخش کشاورزی را مدیریت کنیم تا آن نیاز مردم از بین برود  و کار دوم این است که این وابستگی را از بین ببریم و تراز تجاری  را مثبت کنیم. 

وی با بیان اینکه تأمین کالا را به مجموعه زنجیره تامین می‌سپاریم، گفت: کالاها به بورس می‌روند. در کالاهای اضطراری باید خرید تضمینی ایجاد کنیم. جای دومی که دولت برای حمایت می‌ایستد، محل حمایت از مصرف کننده است. یعنی به کدام مصرف کننده نهایی باید یارانه بدهیم. اگر بتوانیم مالیات و بیمه را برقرار کنیم، آن را به مصرف کننده نهایی می‌دهیم و اگر الان امکانش را نداشته باشیم، یارانه را به حلقه آخر یعنی در مورد گندم به نانوایی می‌دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه جای سوم که دولت باید بایستد تعرفه است، گفت: بقیه امور به مدیر زنجیره تامین سپرده می‌شود. حفاظت و تسهیلات کجا انجام می‌شود؟ از طریق مدیر زنجیره تامین، یعنی او باید کالای کشاورز را خریده باشد و ما از مدیر زنجیره تامین حمایت می‌کنیم.

قاضی زاده هاشمی درباره قاچاق کالا و ضرر آن به تولید کنندگان، افزود: از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد قاچاق یک درصد تبدیل به مجازات می‌شود و این خنده دار است. در جایگاهی که باید کار مدیریتی کنند و دستگاه‌های زیر مجموعه گلوگاه‌های قاچاق را ببندند این کار را نمی‌کنند. سامانه جامع گمرک ۴۰ درصد درآمد ما را افزایش داده است. اگر به سامانه جامع وصل بشوند خیلی بیشتر می‌شود،  کار کرد.

وی درباره برنامه‌های خود برای جلوگیری از فرار مالیاتی چیست؟ گفت: دنبال نظام یکپارچه مالیاتی و حمایتی و بیمه‌ای هستیم. کاری که سازمان بیمه‌ای و مالیاتی می‌کند در یک سامانه یکپارچه می‌اید که نوع و ترکیب مالیات‌ستانی تجمیع می‌شود. بخشی که فرار مالیاتی می‌کند، دیده می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بازارهای سرمایه یکی از تمیزترین و شفاف‌ترین بازارهای دنیاست. اصل بازار سرمایه همراه با ریسک و نوسان است. اقتصاد صددرصد دولتی است به طوری‌که بنگاه‌های بزرگ اقتصادی ما هم دولتی هستند و اینگونه عدم رقابت واقعی انحصاری بویژه در سامانه سیاستگذاری شکل می‌گیرد.

وی افزود: شورای بورس و ۹۰ درصد بازار، دولتی و همچنین ناظر و مجازات کننده دولتی است. این نظام را بهم می‌زند. باید بگوییم در چه سامانه اقتصادی از بازار سرمایه صحبت می‌کنیم؟ بازارها و تالارهای موازی و بعد امکاناتی که این فعالان بتوانند رقابت کنند، فراهم نیست. 

قاضی زاده هاشمی تأکید کرد: وظیفه ذاتی دولت‌ها در حفاظت و مراقبت از مردم‌ها مهم است. وقتی مردم دچار خطری می‌شوند باید از آنها مراقبت شود. اینکه ما در قضیه بورس تماشا کردیم، این پذیرفته شده نبود. باید هم نظام مدل سرمایه را تغییر دهیم و هم مکانیسم مدل فعالان و سهم دولت در بازار سرمایه را تغییر دهیم. 

وی یادآور شد: اینکه برای خصوصی سازی، خصولتی سازی کردیم، این غلط بود. اینکه قدرت دولت را در مدیریت بازارها حفظ کنیم و بعد دولت از منافع خودش حفاظت بکند، به ضرر مردم و غیر عادلانه است.

 تقسیم بودجه کشور، شهرستانی خواهد شد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برنامه ما در دولت سلام، تقسیم بودجه به صورت شهرستانی است.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی روز دوشنبه در گفت و گوی تلویزیونی با مردم یزد افزود: در سلسه مراتب کنونی مدیریت کشور، مدیران پاسخگو نیستند ولی ما بنا داریم طبق اجازه قانونی که داده شده اختیارات وزرا را به فرمانداران بدهیم.

وی با بیان اینکه دولت سلام به دنبال حاکم کردن مردم بر دولت است درباره نحوه نظارت بر عملکرد مدیران اظهار داشت: با راه اندازی سامانه الکترونیک مردم امکان می یابند که بر مدیران نظارت داشته باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: به هر شهرستانی بر اساس قابلیت ها، مزیت ها و ظرفیت هایش یک مأموریت کشوری می دهیم.

وی تصریح کرد: تلاش می کنیم سفره انقلاب را از دست زیاده خواهان و عوامل فرصت طلب بگیریم و مردم بر سر سفره بنشینند و عدالتی که وظیفه دولت اسلامی است، انجام شود.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: از بین بردن فساد، رانت، تأکید بر شایسته سالاری، بودن با مردم و حق حاکمیت به مردم در دولت سلام دنبال می شود.

وی ساختار کشور و عدم توازن را سبب ایجاد تبعیض عنوان کرد و گفت: به علت بی برنامگی با برنامه ریزی غلط شاهد عدم توازن جدی و تبعیض هستیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ۱۵۰ شهرستان از بین ۴۵۰ شهرستان کشور دچار وضعیت بحرانی و ۳۰ شهرستان وضعیت فوق بحرانی دارند.

وی به مشکلی که سربازی برای جوانان ایجاد می کند اشاره کرد و افزود: برنامه ما جایگزینی سربازی حرفه ای به جای سربازی اجباری است.

قاضی زاده هاشمی، یزد را استانی کهن دانست که در کویر با سختی زندگی می کنند و روحیه تلاش مردم آن سبب موفقیت شان در بسیاری از مسائل شده است.

وی اضافه کرد: یزد استان دین، علم، معرفت، ادب و مردم سخت کوش است که مفاخر بزرگی چون آیت الله صدوقی، آیت الله روح الله خاتمی و آیت الله اعرافی، وحشی بافقی و فرخی یزدی را دارد.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به مشکلات شهرستان های استان هم پرداخت و گفت: توسعه گردشگری در ابرکوه، حل مشکلات زیست محیطی در اردکان، توسعه صنایع تبدیلی در اشکذر، رفع کمبود منابع رفاهی در بافق، رفع کمبود زیرساخت های آموزشی در بهاباد، رفع مشکل آب آشامیدنی در تفت، رفع زیرساخت های آموزشی در خاتم، رفع کمبود امکانات بهداشتی در مهریز و ضرورت سرمایه گذاری بر زیلو جهانی شده میبد از برنامه های دولت سلام است.

ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا و تیره‌های عشایری ۲۸ خردادماه جاری همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران در استان یزد نیز برگزار می‌شود/ایرنا

کپی