اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

فوت مردی که 38 زن داشت
مردی که با ۳۸ زن، ۸۹ فرزند و ۳۶ نوه، صاحب پرشمارترین خانواده در جهان بود، روز یکشنبه (۲۳ خرداد) در سن ۷۶ سالگی درگذشت. این مرد که «زیونا چانا »نام داشت و در ایالت میزورام هند فوت کرد، رئیس فرقه‌ای مذهبی بود که چند همسری را مجاز می‌داند. تمام افراد این خانواده عظیم با هم در یک مجتمع چهار طبقه با ۱۰۰ اتاق زندگی می‌کردند. این مجتمع ساختمانی یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در این ایالت (میزورام )است که مردم از سراسر جهان برای مشاهده سبک زندگی این خانواده جذب آن می‌شدند. چانا در سال ۱۹۴۵ متولد شد و در سن ۱۷ سالگی با پیرترین همسرش که سه سال از خودش بزرگ‌تر بود، ازدواج کرد. این خانواده به یک فرقه مسیحی به نام «چانا پاول» تعلق دارند که حدود ۲ هزار پیرو دارد. همه این افراد در اطراف خانه چانا در «باکتاونگ تلانگنوام» واقع در ۵۵ کیلومتری آیزول مرکز ایالت میزورام زندگی می‌کنند. پدربزرگ چانا در سال ۱۹۴۲ این فرقه را تأسیس کرد.
 
 
---
 
محاکمه «آنگ سان سوچی»
جلسه محاکمه «آنگ سان سوچی» رهبر برکنارشده میانمار، امروز دوشنبه، ۲۴ خرداد، برگزار می‌شود. آنگ سان سوچی، رهبر حکومت غیرنظامی میانمار که با رأی شهروندان بر سر کار آمد، در پی کودتای نظامی در بهمن سال گذشته برکنار شد. سوچی از سوی دولت نظامی میانمار به «نقض قوانین وضعیت اضطراری به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۰، وارد کردن غیر قانونی دستگاه‌های بی‌سیم انفرادی برای محافظان خود، استفاده غیرمجاز از رادیوها و انتشار اطلاعاتی که می‌تواند به ناآرامی عمومی منجر شود» متهم شده است.
حکومت نظامیان میانمار همچنین رهبر برکنارشده میانمار را به دریافت۶۰۰ هزار دلار پول نقد و ۱۱.۴ کیلوگرم طلا به‌عنوان رشوه متهم کرد، اما جدی‌ترین اتهام سوچی نقض یکی از قوانین دوران استعمار موسوم به «افشای اطلاعات محرمانه حکومتی» است که در صورت اثبات آن، مجازاتی تا ۱۴ سال زندان دارد. طرفداران سوچی می‌گویند که این پرونده‌ها انگیزه سیاسی دارند و هدف اصلی آن مشروعیت بخشیدن به کودتا و حکومت نظامیان است.
 
 
---
 
دستگیری عامل سرکوب در شیلی
هفت سال بعد از آنکه دادگاهی در شیلی سرهنگ بازنشسته‌ای به نام «والتر کلوگ ریورا» را به جرم قتل حداقل ۲۳ زندانی در دوران دیکتاتوری پینوشه به 10 سال حبس محکوم کرد، این مجرم فراری در نزدیکی هتل محل اقامتش در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین دستگیر شد. او قرار است به شیلی تحویل داده شود. زمانی که ریورا سعی کرد سوار هواپیمایی به مقصد اسپانیا شود، توجه مقامات آرژانتینی به او جلب شد. مأموران اداره مهاجرت که متوجه «مشکلاتی» در گذرنامه او شده بودند، به او اجازه سوار شدن به هواپیما را ندادند.
 
 
---
 
روایت بایدن از ملکه انگلیس
جو و جیل بایدن، رئیس جمهوری و بانوی اول امریکا و ملکه الیزابت دوم ۹۵ ساله برای صرف چای عصرانه در کاخ ویندزور با یکدیگر دیدار کردند. جو بایدن پس از دیدار با ملکه انگلیس به خبرنگاران گفت: فکر نمی‌کنم این حرفی که می‌زنم توهین به ملکه حساب شود اما او بشدت مرا یاد مادرم انداخت. ظاهر او و گشاده‌رویی‌اش درست شبیه مادرم بود. در طول ۶۹ سال سلطنت بر بریتانیا، طولانی‌ترین دوره سلطنت در انگلیس، ملکه با ۱۴ رئیس‌جمهور امریکا دیدار کرده است.
 
---
 
زنان دولت جدید رژیم صهیونیستی
دولت جدید رژیم صهیونیستی شامل ۹ وزیر زن است که بیشتر آن‌ها اصالتاً عرب هستند.این کابینه شامل ۹ وزیر زن است که بیشترین تعداد زنان در دولت‌های رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود. دو تن از این وزیران مراکشی و سه تن عراقی الاصل هستند. «یلت شاکد»۴۴ ساله، وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی دختر یک یهودی عراقی است که در عراق حسابدار بود و مادرش نیز تورات را در بغداد تدریس می‌کرد و بعداً به اراضی اشغالی مهاجرت کردند. پدر «یفعاط شاشه بیتون» وزیر آموزش نیز عراقی است که شرکت حمل و نقل در بغداد داشت و مادرش یک پرستار مراکشی است. «اورنا باربیویا» وزیر اقتصاد که اولین زنی بود که به درجه سرلشکری در ارتش رسید اصالتاً از طرف مادرش عراقی است و پدرش یک مهاجر رومانیایی است. «میراو کوهن» وزیر برابری اجتماعی، دارای والدین مراکشی است و سه فرزند دارد. همچنین «کارین الحرار» وزیر انرژی ۴۴ ساله از یک خانواده مراکشی است که در دهه‌ ۵۰ به اراضی اشغالی مهاجرت کردند. او به دلیل بیماری ویلچرنشین است. «بنینا تامانو-شطا» وزیر مهاجرت ۴۰ ساله نیز در اتیوپی به دنیا آمده و بعداً زمانی که سه سالش بود به همراه پدر و مادرش به اراضی اشغالی مهاجرت کرد.  
 
 
کپی