اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
4 روز تا

انتخابات 1400

انتخابات 1400

  محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران طی پیامی اینستاگرامی از مردم برای حضور در انتخابات دعوت کرد. ظریف در این پیام ویدیویی گفت: جمعه روزی است که از طریق صندوق‌ رأی می‌توانیم دریچه‌های روشنایی و امید را برای آینده خود و فرزندانمان باز نگه‌داریم. کمبودها، کاستی‌ها و اشتباهات کم‌ نبوده و نیستند و من به سهم خود شرمنده سختی‌ها و ناروایی‌هایی هستم که کام مردم را تلخ کرده است. اما قهر با صندوق رأی قطعاً راه‌حل نیست و اگر به مشکلات نیفزاید از آنها نخواهد کاست. ملت توسعه‌خواه ملتی است که هیچ فرصتی را - حتی ظاهراً کوچک - برای اصلاح و پیشرفت از دست نمی‌دهد. مردم ما مؤثرترین ضامن آزادی، امنیت، سربلندی و پیشرفت کشورند. مشارکت هوشمندانه و گسترده مردم - در داخل و خارج - در تعیین سرنوشت خود قدرت ملی را رقم می‌زند، منافع ملی را در سطح جهانی پاسداری می‌کند و پشتوانه اصلی برای تعامل سازنده بین‌المللی است. مشارکت مردم نه تنها لغو تحریم‌ها را تسریع می‌کند و بنیان جنگ اقتصادی علیه ملت دلاور ایران را درهم خواهد شکست، بلکه تحریم‌های آینده را نیز خنثی می‌کند. افزایش مشارکت به ناامیدی تندروهای بیرونی و درونی، صهیونیست‌ها و تروریست‌های اقتصادی - که با ایران‌هراسی و برجام‌ستیزی چشم طمع به شکست تعامل و افزایش تحریم‌ها دوخته‌اند - خواهد انجامید. مردم ایران همیشه «پدیده» بوده‌اند و «فرصت» آفریده‌اند. امیدوارم در انتخابات ۱۴۰۰ نیز مردم فرصت تازه‌ای برای حرکت به سوی ایرانی آباد، آزاد و توسعه‌یافته خلق کنند. دست در دست هم، 28 خرداد را به جشنواره ملی امید برای همه ایرانیان تبدیل کنیم.
   جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور درباره میزان مشارکت در انتخابات گفت: بخشی از نظرسنجی‌ها در فضای مجازی در اختیار همه است.فاصله 10 درصدی در نظرسنجی‌ها وجود دارد و میزان مشارکت بین ۳۷ تا ۴۷ درصد است.
   سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سه و نیم میلیون نفر از شهروندان ایرانی مقیم کشورهای خارجی، واجد شرایط رأی دادن هستند، گفت: ۲۳۴ شعبه در خارج از کشور کار اخذ رأی را انجام می‌دهند. او با بیان اینکه در ۲۴ ایالت امریکا صندوق رأی تعبیه شده است، اعلام کرد امکان رأی‌گیری در کانادا و دو کشور دیگر وجود ندارد.
 علیرضا زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید پنج نامزد جریان انقلاب به‌ سمت همگرایی بروند، گفت که باید این پنج کاندیدا باهم صحبت کرده تا مردم گرفتار تشتت نشوند و باهم هم‌افزایی داشته باشند، امروز امتحان بزرگی برای نامزدها است که مردم را به خود دعوت می‌کنند یا به انقلاب؟ هر پنج نفر جدی کار می‌کنند اما آیا باید تا پایان انتخابات بمانند؟ نباید اجازه داد سال ۹۲ تکرار شود.
   جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی بیانیه‌ای از سید ابراهیم رئیسی حمایت کردند.
   سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر انصراف او از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما امشب به زاهدان سفر کردیم و دیدار مردمی داریم، به‌ نظرتان معنایش انصراف است؟ وی افزود: این اخبار را برای من هم می‌فرستند، رفقا لطف‌هایی به ما دارند. تا آخر انتخابات از این شایعات زیاد می‌شنوید، به شایعات توجه نکنید. او در توئیتی هم نوشت: در مسیر فدا شدن برای انقلاب و مردم همچون برادران شهیدم کماکان چون کوه ایستاده‌ام. قطعاً باعث باخت جبهه انقلاب نخواهم شد و از هیچ اقدامی برای عمل به حجت شرعی دریغ نخواهم‌ کرد.
کپی