اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

کاربرد و عوارض مصرف متوکاربامول را بشناسید

کاربرد و عوارض مصرف متوکاربامول را بشناسید

متوکاربامول یکی از داروهای کاربردی برای درمان گرفتگی عضلات بدن است که پزشکان برای رفع دردهای ماهیچه‌ای نیز این دارو را تجویز می‌نمایند. ساختار تشکیل دهنده این دارو به گونه‌ای است که به مرور زمان باعث آرام شدن عضلات بدن خواهد شد.

مصرف بدون تجویز این دارو برای کسانی که دچار گرفتگی عضلات شده‌اند توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است باعث ایجاد عوارض مختلف در بدن شود.

زمان مصرف و دوز مصرفی این دارو از نکات با اهمیت است که بیماران باید به آن توجه داشته باشند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد کاربرد و عوارض مصرف متوکاربامول مطالب جالب توجهی را با شما به اشتراک بگذاریم.

مشخصات کلی قرص متوکاربامول

متوکاربامول Methocarbamol یکی از داروهای شل کننده عضلات است که با نام تجاری روباکسین در بازار وجود دارد. این دارو با ایجاد مکانیسم اثر مناسب در بدن قادر است تا عضلات را آرام نماید. کسانی که به دلایل مختلف دچار گرفتگی عضلات می‌شوند با تجویز پزشک می‌توانند از این دارو استفاده نمایند. متوکاربامول را می‌توان با غذا و یا بدون غذا در طول روز مصرف نمود. دوز مصرفی دارو بر اساس شدت بیماری فرد تعیین می‌شود.

متوکاربامول به صورت عمده بر روی بخش‌های سیستم عصبی مرکزی اثر کرده و تاثیر مستقیمی بر روی عضلات اسلکتی بدن نخواهد داشت. اگر بخواهید این دارو را مصرف کنید بهتر است عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن را بشناسید تا تصمیم بهتری را برای مصرف آن اتخاذ کنید. قرص متوکاربامول برای تسکین دردهای موضعی نظیر کمر درد نیز مورد تجویز پزشکان قرار می‌گیرد.

شکل دارویی متوکاربامول به چه صورت است

متوکاربامول به دو صورت جامد و مایع وجود دارد که در نوع جامد آن قرص و کپسول تولید و روانه بازار شده است. در نوع مایع آن که به صورت تزریقی است، طبق تشخیص پزشک برای بیمارانی که مشکلات گوارش دارند تجویز می‌شود. فرمول شیمایی این دارو C11H15NO5 است که با وزن مولکولی 241.24 تولید می‌شود.

نحوه مصرف قرص متوکاربامول

میزان مصرف داروی متوکاربامول بستگی به شدت بیماری و تشخیص پزشک دارد. پزشک مربوطه می‌تواند این دارو را در سه دوز برای بیمار تجویز نماید که مصرف آن بدون غذا و یا با غذا است. بیماران باید توجه داشته باشند که دوز مصرفی تعیین شده را به صورت خودسرانه افزایش ندهند که این کار باعث کاهش زمان درمان بیماری نخواهد شد.

در صورتی که از متوکاربامول استفاده می‌کنید و دچار عارضه‌های جانبی مختلف شده‌اید بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

---

عوارض جانبی متوکاربامول

قرص متوکاربامول به مانند سایر داروهای مورد استفاده بیماران، دارای یک سری عوارض جانبی است که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به سرگیجه، سردرد، تهوع، مشکلات گوارش، تاری دید و خستگی اشاره کرد. زمانی که پزشک متخصص با بررسی وضعیت بیمار داروی متوکاربامول را تجویز می‌نماید قطعا بیمار باید طبق تجویز پزشک دارو را مصرف نماید چرا که فواید مصرف دارو بیشتر از مضرات و عوارض آن است.

توجه داشته باشید که عوارض جانبی بیان شده ممکن است در افراد به صورت مختلف نمایان شود. در صورتی که پس از مصرف قرص متوکاربامول دارای عوارض شدیدتر نظیر تپش قلب، زردی پوست، احساس تهوع و آشفتگی شده‌اید، با پزشک متخصص خود مشورت کنید. در برخی از بیماران واکنش‌های آلرژیک دیده می‌شود که بسیار نادر است. در صورت وجود واکنش‌های آلرژیک نظیر حساسیت‌های پوستی، خارش، تورم و غیره بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و موضوع را با وی در میان بگذارید.

موارد احتیاط قرص متوکاربامول

مصرف قرص متوکاربامول به دلیل داشتن ترکیبات غیرفعال می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در بدن شود. اگر از مشکلات کبدی رنج می‌برید بهتر است قبل از تهیه قرص متوکاربامول آن را با پزشک خود مطرح کنید. به صورت کلی مصرف این دارو می‌تواند باعث ایجاد خواب آلودگی و تاری دید شود، لذا بهتر است از کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند پرهیز کنید.

سالمندان به عنوان قشر آسیب پذیر جامعه بعد از مصرف داروی متوکاربامول دچار سرگیجه و خواب آلودگی بیشتری شده و حساسیت بالاتری را نسبت به سایر افراد نشان می‌دهند. مصرف این دارو در دوران بارداری باید حتما تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. تحقیقات صورت گرفته انتقال متوکاربامول از طریق شیر مادر به نوزاد را به صورت کامل نشان نمی‌دهد و مادران باردار باید در مورد مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایند.

تداخلات دارویی متوکاربامول با سایر داروها

تداخل دارویی متوکاربامول به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به تداخل جدی و تداخل متوسط اشاره کرد. در تداخل جدی متوکاربامول با پایه داروهای آرام بخش عضلانی تداخل شدید پیدا کرده که ممکن است باعث ایجاد عارضه‌های خطرناک شود. اگر پزشک متخصص شما داروی متوکاربامول را تجویز نمود، بهتر است در مورد سایر داروهای مصرفی با وی صحبت کنید. وجود علائم سرگیجه، تنگی نفس و خواب آلودگی شدید می‌تواند از عوارض جدی این دارو باشد.

در تداخل متوسط، متوکاربامول با داروهایی نظیر بوپرینورفین تداخل داشته و می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در بیمار شود. در صورت بروز هرگونه مشکل بهتر است با فوریت‌های پزشکی تماس حاصل نمایید.

نکات قابل توجه در هنگام مصرف متوکاربامول

یک سری نکات کلیدی در هنگام مصرف داروی متوکاربامول وجود دارد که رعایت کردن آن باعث می‌شود تا بتوانید عوارض دارو را به کمترین میزان خود برسانید:

  • قرص متوکاربامول را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.
  • این دارو را می‌توان همراه غذا یا بدون غذا مصرف نمود.
  • از رانندگی و کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارند خودداری کنید.
  • اگر دچار علائم شدید مانند سرگیجه شدید بهتر است مصرف متوکاربامول را کاهش دهید.
  • کودکان و زنان شیرده از مصرف قرص متوکاربامول اجتناب نمایند.

اطلاعات بیشتر متوکاربامول در طبنا

خبرگزاری سلامت طبنا یکی از وب سایت‌های جامع در زمینه کسب اطلاعات دارویی و مسائل پزشکی است که افراد می‌توانند با مراجعه به این وب سایت، اطلاعات خود را در زمینه مسائل گوناگون نظیر رژیم غذایی، طب سنتی، سبک زندگی، روانشناسی، سلامت جنسی و غیره افزایش دهند.

متوکاربامول به عنوان یک داروی آرام کننده عضلات است که در این مقاله به آن اشاره شده است. سایر اطلاعات کلیدی این قرص در وب سایت طبنا وجود دارد. اگر به مسائل بهداشتی و پزشکی علاقه‌مند هستید می‌توانید با مراجعه به وب سایت خبرگزاری سلامت طبنا اطلاعات خود را تکمیل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی قرص سفیکسیم همین حالا اقدام کنید.

 

کپی