اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قاتل محیط‌بانان زنجانی درآستانه قصاص

قاتل محیط‌بانان زنجانی درآستانه قصاص

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: قاتل دو محیط بان شهید این استان با حکم صادره از سوی قاضی رسیدگی کننده به پرونده در یک قدمی قصاص قرار گرفته است.

حسین آبسالان اظهار کرد: بر اساس قرائن، شواهد و مستندات و با توجه به بررسی و تحقیقات پلیس آگاهی زنجان همچنین اعتراف صریح متهم دستگیر شده به قتل این دو محیط بان، قاضی پرونده به موضوع رسیدگی کرده و حکم بر قصاص داده است.

وی عنوان کرد: موضوع بر روال قانونی پیش می‌رود و اولیای دم، سازمان و اداره کل حفاظت محیط زیست، همیاران و دوستداران محیط زیست پیگیر هستند تا حکم صادره از سوی قاضی پرونده در زنجان پس از تأیید مرجع ذیصلاح (دیوان عالی کشور) به مرحله اجرا درآید.

آبسالان با بیان اینکه واحد حقوقی سازمان محیط زیست نیز به جد موضوع را تا حصول به نتیجه پیگیر است و به همین منظور یک وکیل اختصاصی نیز تعیین کرده است، تصریح کرد: قاتل پس از شناسایی و دستگیری، اقدام به دروغگویی و فرافکنی کرده و فرد دیگری را نیز به عنوان شریک جرم معرفی کرد اما با توجه به ادله و مستندات و بازجویی‌های فنی و تخصصی پلیس آگاهی استان زنجان در نهایت جنایت را بر گردن گرفت.

وی اضافه کرد: این بدترین اتفاقی بود که امسال برای محیط زیست زنجان رقم خورد و همه همکاران و دوستداران طبیعت و حیات وحش با شهادت این دو محیط بان گرانقدر داغدار شدند.

لازم ذکر است، شهید مهدی مجلل و مکائیل هاشمی، ۱۶ فروردین ماه امسال حین عملیات تعقیب و گریز شکارچی خاطی و غیرمجاز در منطقه حفاظت شده فیله خاصه که از سال ۸۶ جز مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن نیز ۱۱۰ هزار و ۵۳۲ هکتار است بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی به فیض رفیع شهادت نائل آمدند.

حادثه آنقدر دردناک، جانسوز، دلخراش و سنگین بود که خبر آن بلافاصله در سطح استان و کشور پیچید و این واقعه تلخ و ناگوار نه تنها مورد نکوهش افراد و گروه‌ها قرار گرفت بلکه اقشار مختلف مردم دست به دعا شدند تا هرچه سریع‌تر قاتلان این شهدای مدافع محیط زیست و حیات وحش دستگیر و در کمترین زمان ممکن به سزای عمل ننگین و ناجوانمردانه خود برسند.

ظهر ۱۸ فروردین ماه پیکر مطهر این دو شهید که در راه حفاظت از محیط زیست و سرمایه‌های طبیعی کشور در این استان، آسمانی شدند در میان حزن و اندوه و با چشمان اشک آلود اعضای خانواده، همکاران و دیگر اقشار مختلف مردم، تشییع شد و در خاک بهشت زهرا (س) شهر زنجان، آرام گرفتند.

شهید هاشمی متولد ۱۳۵۸ و با بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت و شهید مجلل نیز متولد ۱۳۶۶ و افزون بر هفت سال خدمت، متأسفانه حین تعقیب و گریز شکارچیان غیرمجاز بر اثر درگیری و شلیک گلوله از سوی این متخلفین، آسمانی شدند.

شهید مجلل مجرد و شهید هاشمی دارای همسر و یک فرزند پسر هفت ساله و فرزندی در شرف تولد است که متأسفانه نتوانست تولد فرزند دوم خود را ببیند.

 ایرنا

 

کپی