اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

وزارت بهداشت یمن: در هر ۵ دقیقه یک کودک یمنی جان می دهد

وزارت بهداشت یمن: در هر ۵ دقیقه یک کودک یمنی جان می دهد

وزارت بهداشت یمن با بیان این که در نتیجه محاصره این کشور در هر ۵ دقیقه یک کودک یمنی جان می دهد، اعلام کرد: ۱.۵ میلیون نفر از مردم این کشور به بیماری‌های مزمن دچار هستند که ۳۲ هزار نفر از آنها برای درمان باید به خارج از کشور منتقل شوند.

 به نقل از شبکه المیادین، سخنگوی وزارت بهداشت یمن در یک نشست خبری درباره تلفات انسانی ناشی از حملات ائتلاف عربی - آمریکایی به سرکردگی سعودی به یمن طی بیش از شش سال اخیر گفت: در نتیجه محاصره این چند سال، امکان ورود محموله‌های دارویی به یمن میسر نیست، لذا بسیاری از داروها فاسد شده و قیمت آنها افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن افزود: بیش از ۳ هزار کودک یمنی از مشکل قلبی مادرزادی رنج می‌برند که به دلیل کمبود دارو و تجهیزات باید برای درمان به خارج از کشور اعزام شوند.

وی اظهار داشت: در نتیجه محاصره همه جانبه یمن از سوی متجاوزان، در هر ۵ دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می‌دهد و سالانه بیش از ۸ هزار زن یمنی می‌میرند و اکنون بیش از ۲.۶ میلیون کودک از سوء تغذیه رنج می‌برند.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن همچنین تصریح کرد که در حال حاضر ۵۰۰ نفر به پیوند کبد،  ۲ هزار نفر به پیوند قرنیه و ۵ هزار نفر نیز به پیوند کلیه، شدیدا نیاز دارند.

وی با اشاره به خسارت های به بار آمده در مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های یمن در نتیجه بمباران بیش از شش سال اخیر جنگ علیه این کشور گفت: از ابتدای آغاز حملات ائتلاف سعودی به یمن تاکنون، ۵۲۷ مرکز بهداشتی منهدم شده و ۵۰ درصد از بیمارستان‌های اسن کشور نیز از کار افتاده‌ است.

همزمان با اعلام خبر تلفات مادی و جانی وزارت بهداشت یمن، کارکنان وزارت بهداشت این کشور در مقابل دفتر سازمان ملل تظاهرات کرده و ادامه حملات و محاصره یمن از سوی ائتلاف متجاوز را محکوم کردند.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر،  کویت و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی - آمریکایی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما پس از گذشت شش سال از این تجاوز وحشیانه، به غیر از امارات، بحرین و آمریکا، بقیه همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طی این سال ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌- بمب افکن های سعودی جان خود را از دست داده‌ و به شهادت رسیده اند.   / ایرنا

کپی