اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
زاکانی در دانشگاه امیرکبیر:

ما نمی خواهیم کشور را کاریکاتوری اداره کنیم

ما نمی خواهیم کشور را کاریکاتوری اداره کنیم

زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که شعار ما ساختن ایران قوی و پیشرفته با مدل به میدان آوردن مردم بر محور نخبگان است، اظهار کرد: آنجایی به خودباوری رسیدیم نتیجه آن تولید موشک و قدرت اول منطقه شد و جایی که به خودباوری نرسیدیم نتیجه‌اش تولید پراید.

علیرضا زاکانی در نشستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور دانشجویان اظهار کرد: در مناظرات عملا چهره واقعی برنامه‌ها و کارکردها به نمایش گذاشته شد، البته برخی برای دعوا و مجادله آمده بودند به همین دلیل معتقد هستم که مناظرات از برنامه‌ای برای بیان نظرات کارشناسی به اعلام مواضع پوپولیستی تنزل یافت که برای خودمان هم آزاردهنده بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: جهان و منطقه در آستانه تغییر قرار دارند و در حال تجربه شرایطی هستیم که دقت در این عرصه بسیار اهمیت دارد. نقش ایران در شکل‌گیری نظم نوین جهانی بسیار بی‌بدیل است، بنابراین نوع حکمرانی و نگاه حکمرانان به مسائل بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه با رقیب خارجی از بُعد نظری اختلاف وجود دارد و دلیل آن اعتقاد آنها به اومانیسم است، اظهار داشت: در مقابل ما معتقد به معنویت هستیم. در بعد عملی هم اختلافات داریم همچنانکه جریان رقیب به دنبال سلطه‌گری است و ما به دنبال نفی سلطه‌گری و علاقمند به آزادی همه کشورها هستیم. بر همین اساس این دو دیدگاه صد در صد در مقابل هم قرار دارند.

زاکانی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی برای موفقیت در مقابل عناصر و رقبای بیرونی، انقلاب شعارهایی را مدنظر قرار داده که باید آنها عملی شوند، اظهار داشت: انقلاب علاوه بر عدالت، معنویت را ارائه کرده که به موازات آن جامعه تشنه آن شده و امروز نیازمند ارائه الگو هستیم، اما جامعه ایران امروز مطابق با الگوی انقلاب اسلامی نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: شعار ما ایران قوی و پیشرفته است و به این ترتیب در دولت اقدام و اصلاح اساس حرکت را مبتنی بر عقلانیت، خلاقیت و معنویت است. باید این قابلیت را ایجاد کنیم که مردم سال اول تغییر را احساس کنند و در حال حاضر مدل ما به صحنه آوردن مردم است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۰ گفته شد که می‌خواهند ظرف ۳ سال اعتیاد را ریشه‌کن کنند که چنین اتفاقی صورت نگرفت،‌ افزود: مهمترین کار در عرصه داخلی و خارجی، ساخت ایران و نشاندن آن بر بام جهان است. البته رقبایی در داخل داریم که از بعد نظری و عملی نیز با این رقبا اختلاف داریم، آنها قائل به خالی بودن دست دارند، همچنانکه که حسین مرعشی گفت اصلا اقتصاد نداریم. آنها می‌گویند باید وابستگی را بپذیریم تا حیات خود را به صورت حداقلی تضمین کنیم.

زاکانی با بیان اینکه در مقابل این دیدگاه، سرمایه‌های داخلی و خودباوری برای پیشرفت کشور تاکید دارد، گفت: در جایی که به خودباوری نرسیدیم به پراید رسیدیم که هنوز هم جزو کالاهای لوکس محسوب می‌شود. در عمل هم جریان رقیب خود را تافته جدا بافته و نژاد برتر می‌داند و قائل به اشرافی گری هستند و آزادی‌های را بر نمی‌تابند. در حالی که مقام معظم رهبری گفت خدا لعنت کند آنکه گفت دانشگاه غیرسیاسی شود، این افراد هیچگاه پاسخگو نیستند.

زاکانی در ادامه خاطرنشان کرد: جریان مقابل به دنبال این است که خود را در متن جامعه تعریف کند بلکه خود را نوکر مردم و بدهکار آنها تعریف کند، همچنانکه امام خمینی ره و مقام معظم رهبری بر این موارد تاکید کرده و می‌کنند. از ابتدای انقلاب اکثر دولت‌ها در دست جریان رقیب بودند، احمدی‌نژاد هم اوایل تفکر انقلابی داشت اما در نهایت در جایگاه رقیب ایستاد.

نامزد سیزدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در دولت اقدام و اصلاح چهار رویکرد را پیگیری می‌کند، افزود: مدل من این نیست که دنبال رای باشم بلکه به دنبال دفاع از حق مردم هستم و می‌خواهم به مردم بگویم که برخی دروغ می‌گویند. در دولت اقدام و اصلاح فرهنگ زیربنا و اقتصاد روبنا است و بر این اساس چهار رویکرد تحولی را در کشور دنبال می‌کنیم که در ابتدا به تحول در اقتصاد می‌پردازیم، ما به دنبال دیوارکشی بر دور کشور نیستیم.

کشور بدون بها دادن به آموزش متحول نمی‌شود
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ضمن تاکید بر پتانسیل داخلی برای پیشرفت کشور گفت: ما ضمن تکیه بر توان داخل درها را باز می‌کنیم و به ریشه‌ها می‌پردازیم و دولت الکترونیک را مدنظر قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه همه مشکلات کشور قابل حل است ولی اگر تعلیم و تربیت متحول نشود، نمی‌شود برای کل کشور کاری کرد، گفت: تعلیم و تعلیم لوکوموتیو اصلی حرکت کشور در مسیر پیشرفت است و باید دانشگاه سر ریز علم و فناوری شود. رسانه و فضای مجازی یک فرصت بزرگ است اینکه می‌گویند ما به دنبال محدود کردن فضای مجازی هستیم، حرف درستی نیست ما به دنبال اینترنت امن هستیم.

زاکانی با تاکید بر اینکه درکشور امکانات بی‌نظیر هزینه می‌شود اما توزیع امکانات عادلانه نیست،‌ اظهار داشت: در دولت آینده ورزش قهرمانی و پهلوانی مدنظر قرار می‌گیرد و  در دولت اقدام و اصلاح هواداران باید در مورد سهام استقلال و پرسپولیس تصمیم بگیرند و سهام‌دار شوند.‌

ارتباط مستقیم با دولت اقدام و اصلاح در روزهای آخر هفته وجود دارد
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به موضوع خانواده و جمعیت در دولت خود گفت:  اصول ۷ و ۲۸ قانون اساسی آزادی‌های مدنی را در نظر گرفته که در دولت اقدام و اصلاح این اصول را اجرایی می‌کنیم. همچنانکه در روزهای پنجشنبه و جمعه مردم می‌توانند مستقیم با دولت اقدام و اصلاح صحبت کنند و اعتراضات خود را مطرح کنند. و حریم خصوصی مردم خط قرمز و قطعی دولت اقدام و اصلاح است که این نکته برگرفته از فرمان ۸ ماده‌ای امام خمینی ره است.

وی درباره استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور و رابطه با همسایگان از جمله عربستان خاطرنشان کرد: آمریکا به شرط برداشتن تحریم‌ها و راستی آزمایی، آزاد به بازگشت به برجام است. در نهایت برای مبارزه با فساد باید هزینه داد./ایرنا

کپی