اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکنش‌ها به اظهارات مصلحی: «هاشمی چون رای می‌آورد رد صلاحیت شد»

واکنش‌ها به اظهارات مصلحی: «هاشمی چون رای می‌آورد رد صلاحیت شد»

حجت الاسلام حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت دهم روز گذشته روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی درخصوص رد صلاحیت خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ را تایید کرد.

حیدر مصلحی بیان کرد: بر اساس گزارشات ما از کف خیابان در سال ۹۲ آقای رفسنجانی پیروز انتخابات می‌بود. یک عزیزی گفت مگر بچه حزب اللهی‌ها می‌گذارند این اتفاق بیفتد.
وی افزود: جمع بندی من این بود باتوجه به شرایط نظام مصلحت این بود ایشان رد صلاحیت بشوند و دلایل آن را هم نوشتم. فقها و حقوقدانان شورای نگهبان هرچقدر در ذهنشان گشتند که یک ان‌قلت در مجموعه من بیاورند نتوانستند.
وزیر پیشین اطلاعات بیان کرد: یکی از حقوقدانان شورای نگهبان سوالی مطرح کرد که مگر ایشان چه گفته‌‌اند که رد صلاحیت شوند، گفتم من با شخص کاری ندارم، من می‌گویم حفظ نظام این هزینه و این فایده را دارد. ممکن است یک شخصیت گاهی لازم باشد که فدای نظام شود. ما این‌همه شهید دادیم و شخصیت‌هایی مثل شهید بهشتی را برای انقلاب و نظام دادیم، پس گاهی لازم است شخصیت‌هایی را برای نظام کنار بگذاریم.

حیدر مصلحی بیان کرد: بر اساس گزارشات ما از کف خیابان در سال ۹۲ آقای رفسنجانی پیروز انتخابات می‌بود. یک عزیزی گفت مگر بچه حزب اللهی‌ها می‌گذارند این اتفاق بیفتد.
وی افزود: جمع بندی من این بود باتوجه به شرایط نظام مصلحت این بود ایشان رد صلاحیت بشوند و دلایل آن را هم نوشتم. فقها و حقوقدانان شورای نگهبان هرچقدر در ذهنشان گشتند که یک ان‌قلت در مجموعه من بیاورند نتوانستند.
وزیر پیشین اطلاعات بیان کرد: یکی از حقوقدانان شورای نگهبان سوالی مطرح کرد که مگر ایشان چه گفته‌‌اند که رد صلاحیت شوند، گفتم من با شخص کاری ندارم، من می‌گویم حفظ نظام این هزینه و این فایده را دارد. ممکن است یک شخصیت گاهی لازم باشد که فدای نظام شود. ما این‌همه شهید دادیم و شخصیت‌هایی مثل شهید بهشتی را برای انقلاب و نظام دادیم، پس گاهی لازم است شخصیت‌هایی را برای نظام کنار بگذاریم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای با سایت «انتخاب» در پنجم مهر ۱۳۹۴ گفته بود: مصلحی در جلسه آن‌ها گفته که ما صبح و ظهر و شب به طور مرتب آرای آقای هاشمی را رصد می‌کنیم که ساعت به ساعت بالا می‌رود و الان به هفتاد درصد رسیده است و در این چند روز تا انتخابات اگر همین‌طور بالا برود، ایشان از ۹۰ درصد بالاتر می‌رود و ما مصلحت نمی‌دانیم. چون اگر ایشان بیاید، همه رشته‌های دوره‌های ما را پنبه می‌کند.
در واکنش به این اظهارات مصلحی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در صفحه توییتر خود نوشت: «آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آن را قبول نداشتند. نمی‌خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم. شورا گزارش نهادهای قانونی را بررسی می‌کند و نهایتا بر اساس تشخیص و رای اعضا نتیجه اعلام می‌گردد.»
نجات الله ابراهیمیان، سخنگوی سابق شورای نگهبان نیز درباره اظهارت مصلحی گفت: من نمی‌توانم شهادت بدهم که چنین اتفاقی افتاده است یا خیر، اما مسئله در خور بررسی است و باید با جدیت به این موضوع پرداخت. بنده در آن زمان عضو شورای نگهبان نبودم و اطلاعی از این موضوع ندارم.

شورای نگهبان فیلم و صوت جلسه بررسی صلاحیت هاشمی را منتشر کند

معاون اول رئیس جمهوری در توییتی در واکنش به اظهارات وزیر سابق اطلاعات، از شورای نگهبان درخواست کرد برای جبران حقوق پایمال شده و احترام به افکار عمومی به جای هرگونه پاسخگویی غیرموثر، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل جلسه بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی کند.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در رشته توییتی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: اظهارات دیرهنگام وزیر اطلاعات دولت دهم تامل برانگیز است، چه جریانی با چه رویکردی مصلحت نظام را در ردصلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که به شهادت تاریخ از استوانه‌های انقلاب و نظام بود، می‌داند؟
معاون اول رییس جمهوری افزود: براساس چه گزارش‌ها و مستنداتی درباره مهمترین مسائل کشور حتی در شورای نگهبان تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری می‌شود؟ با اندیشه انقلاب، منطق جمهوریت و قانون اساسی میزان رای مردم و انتخاب مدیران توانمند حق آنان است، چه مصلحتی بالاتر از این برای ایران؟ حتی امنیت و اقتدار کشور هم با انتخابات حداکثری تامین می‌شود و هر تقصیر و قصوری در این مهم لطمه به کیان جمهوری اسلامی ایران است.
وی تصریح کرد: از تاریخ پند بگیریم و نادیده گرفتن قانون و حقوق اساسی ملت را در قبال مصلحت سنجی‌های امنیتی و سلیقه‌های سیاسی تهدیدی برای جمهوریت، مردم سالاری، عدالت، آزادی و امنیت ملی بدانیم.
معاون اول رییس جمهوری عنوان کرد: به عنوان رئیس ستاد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، از شورای نگهبان می‌خواهم که برای جبران حقوق پایمال شده و احترام به افکار عمومی به جای هرگونه پاسخگویی غیرموثر، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند.
حسام الدین آشنا، رئیس سابق مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیز در واکنش به اظهارات حیدر مصلحی در توئیتی نوشت: حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای حیدر ‎مصلحی؛ از جنابعالی بابت روشن کردن بخشی مهم، حساس و ناشناخته از تاریخ جمهوریت در نظام جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، طی نامه‌‌ای به رهبر انقلاب از عملکرد شورای نگهبان تظلم خواهی نمود.
به گزارش ایسنا، متن کامل نامه به این شرح است:
بسمه تعالی
محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی
حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای با سلام و احترام
شرایط حساس این روزهای کشور، فرزند کوچک شما را بر آن داشت که دغدغه‌هایی را با حضرتعالی در میان بگذارد.
۴۲ سال قبل، جنابعالی به همراه آیات بهشتی، باهنر، موسوی اردبیلی و هاشمی رفسنجانی، نامه‌‌ای سرشار از عشق و نگرانی به امام خمینی (ره) نوشتید که اگرچه واژه سلام را در بر نداشت، اما سرشار از آرزوی سلامتی و بی‌تابی برای امامتان بود و ۱۲ سال پیش نیز آیت الله هاشمی رفسنجانی، نامه‌‌ای به شما نوشت که آنچنان مملو از عشق، برادری و خیرخواهی بود که روح آن سلام بر شما و انقلاب بود.
امروز از آن جمع یاران، تنها شما مانده‌‌اید و البته تکیه گاه مردمی هستید که از آینده خویش نگرانند.
مستحضرید که آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از عدم تاییدشان در شورای نگهبان فرمودند: «وزیر اطلاعات وقت به شورای نگهبان آمده و توضیحاتی درباره رشد آرایم در نظرسنجی‌ها داده و گفته اگر مرا را تأیید کنند، همه رشته‌های ده ساله پنبه خواهد شد.»
سخنگوی شورای نگهبان این اظهارات را ساده انگارانه قلمداد و تکذیب نمود؛ اما اکنون وزیر وقت اطلاعات گفته است: «در شورای نگهبان گفتم: براساس گزارشات از کف خیابان در سال ۹۲ آقای رفسنجانی پیروز انتخابات می‌بود. جمع‌بندی من این بود که با توجه به شرایط نظام مصلحت این بود ایشان رد صلاحیت شوند و دلایل آن را توضیح دادم.»
حال این روزها در جریان عدم احراز صلاحیت برخی از کاندیداهای این دوره ریاست جمهوری نیز که حضرتعالی فرمودید ظلم و جفا شده و خواستار جبران توسط دستگاه‌های مسئول شدید، متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفت.
من نیز مانند تعدادی از بزرگواران برای آنکه در فضای انتخابات تاثیر منفی نگذارم، سکوت کردم؛ اما اکنون که این مسائل صراحتا درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح گردیده، از جنابعالی درخواست تظلم خواهی دارم.
شما بارها فرموده‌‌اید «انقلاب را بدون مردم بی‌معنا می‌دانید»، اما به نظر اراده‌‌ای که در کشور در حال تقویت نیز هست، نظر مردم را تزئینی فرض کرده و از هر وسیله‌‌ای برای تحقق اهداف خود بهره می‌برند و به جای احراز صلاحیت، رای تمایل به نامزدها می‌دهند و این رای، جایگزین رای مردم در تشخیص مصلحت و نامزد اصلح شده است و امروز که در سایه اقتدار جنابعالی، توصیه و مطالبه به حق شما در مورد جبران، از سوی دستگاه‌های مسئول شنیده نمی‌شود، فردا چه بر سر مردمسالاری دینی خواهد آمد.
لذا در کنار بسیاری از دلسوزان، به عنوان فرزندی کوچک از پدر بزرگوارم می‌خواهم همچون گذشته اجازه تغییر مسیر جمهوری اسلامی به حکومت به اصطلاح اسلامی را نداده و ایران را از پیچ خطرناک نجات دهید.
فرزند کوچک شما
محسن هاشمی رفسنجانی
۲۴ خرداد ۱۴۰۰

---
 
۳ عضو شورای نگهبان همین مسائل را به آقای هاشمی گفته بودند

برادر آیت الله هاشمی رفسنجانی با تائید صحت سخنان حیدر مصلحی درباره ردصلاحیت ایشان در سال ۹۲ گفت در همان مقطع سه عضو شورای نگهبان هم به همین شکل ماجرای آن ردصلاحیت را برای مرحوم هاشمی رفسنجانی روایت کرده بودند.
به گزارش قرن نو، محمد هاشمی رفسنجانی درباره روایت حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد از ردصلاحیت مرحوم هاشمی در سال ۹۲ و تکذیب این توسط عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت: «آقای کدخدایی در این سال‌ها چند باری درباره این موضوع حرف زده‌اند و در سخنان ایشان تناقض‌هایی هم بود. الان دیدم خیلی‌ها گفتند اگر آقای مصلحی روایتش کذب است و آقای کدخدایی و شورای نگهبان از کذب بودن آن اینقدر اطمینان دارند، ایشان را برای انتخابات خبرگان رهبری ردصلاحیت کنند. به نظرم این خواسته منطقی و به جایی است که مشخص می‌کند حق با چه کسی و کدام طرف حقیقت را پنهان می‌کند.»
وی در پاسخ به این سوال که براساس اطلاعات شخصی خودش و آنچه که در جریان است چقدر روایت حیدر مصلحی را صحیح می‌داند، گفت: «بر اساس اطلاعات ما آنچه آقای مصلحی گفته حقیقت دارد. همان سال ۹۲ و در روزهای حدفاصل ردصلاحیت آقای هاشمی تا برگزاری انتخابات، سه نفر از اعضای شورای نگهبان که بهتر است اشاره‌ای به نام آنها نکنم خدمت ایشان آمدند و درست همین داستان را از جلسه شورا گفتند که ماجرا اینطوری شده و آقای مصلحی چنین کاری کرده.»
برادر آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: «شما اگر دقت هم بکنید در همان موعد مرحوم هاشمی همین ماجرا را با همین کیفیتی که آقای مصلحی گفته، علنا روایت کردند. دلیلش این بود که آن اعضای شورای نگهبان مستقیما به خود ایشان ماجرا را گفته بودند و بین گفته‌های آنها هم تناقضی نبود. یعنی همه یک روایت مشابه داشتند. حالا هم وزیر اطلاعات وقت همان ماجرا را همانطور دوباره تائید کرده و فقط آقای کدخدایی است که می‌گوید اینطور نیست.»
این عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «در آن جلسه می‌گویند برای آقای هاشمی سه سناریو داریم؛ یکی اینکه مجابش کنیم که انصراف دهد که خب حاج آقا مخالفت کردند. سناریوی دوم این بوده که گفتند کاری کنیم رای نیاورد که مصلحی گفته بوده با توجه به تخمین ۳۰ میلیون رای این امکان‌پذیر نیست. در نهایت هم سناریوی سوم یعنی عدم احراز صلاحیت را اجرا کردند با این توجیه که آقای هاشمی آدمی نیست که اعتراض کند و دردسر درست کند.»
محمد هاشمی رفسنجانی گفت: «اینکه روایت امروز آقای مصلحی درست مانند روایت خود آقای هاشمی در سال ۹۲ است یک موضوع اتفاقی نیست. آقای مصلحی که زاویه‌اش با مرحوم هاشمی مشخص است و قطعا نمی‌خواهد با حرفش حرف او را تائید کند. مسأله این است که واقعیت همین بوده و آن سه عضو شورای نگهبان هم همین را به آقای هاشمی گفته بودند. من امیدوارم آقایان شورای نگهبان یا برای اثبات صحبت‌شان آقای مصلحی را ردصلاحیت کنند یا یک بار بین خود و خدای‌شان خلوت کنند و یادشان بیاید در سال ۹۲ چه اتفاقی افتاده بود.»

مصلحی می‌خواهد فردی از جنس تَکرار را رئیس‌جمهوری کند

مجتبی توانگر، نماینده مردم تهران در توئیتی نوشت: رفتار انتخاباتی آقای مصلحی طوریست که انگار عزم کرده با حرف‌های شاذ، فردی از جنس تَکرار را رییس‌جمهوری کند. متاسفانه سال ۹۰ و ۹۲ هم با رفتارها و اختلاف‌سازی‌های غلط، زمین انتخابات را از معیشت مردم به سیاست خارجی تبدیل کرد. به کسی که در بزنگاه‌ها رفتارش به نفع رقیب‌ست نباید مشکوک باشیم؟
به گزارش خبرآنلاین، ابراهیم رضایی، نماینده مردم دشتستان در توئیتی نوشت: مدت‌هاست که دارم به مسئله نفوذ در جریان انقلابی فکر می‌کنم. یک نمونه‌اش اظهارات شاذ درباره رخدادهای ۹۲ آن هم در این روزهای سرنوشت‌ساز است. مدل‌های مشابهی را نیز پیشتر در مجلس دیده بودم که با تذکر بزرگان مواجه شد. در آینده ماهیت این جریان مشکوک روشن‌تر خواهد شد.

ربیعی: روایت مربوط به رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی نشان‌دهنده بی‌سامانی سیاسی است

ربیعی درباره روایت رد صلاحیت آیت الله هاشمی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینگونه بیانات چه درست باشد و چه نباشد بیش از هرچیز نشان دهنده بی‌سامانی سیاسی و به انحراف رفتن حاکمیت مطلق قانون است.
علی ربیعی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره روایت وزیر پیشین اطلاعات در خصوص رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲ گفت: این یک بیماری است که در روابط بین دستگاه استعلام‌کننده و پاسخ‌دهنده شکل گرفته و نشانه بی‌سامانی سیاسی است.
وی افزود: من درباره صحت و سقم این ادعا بی‌اطلاعم. ظاهرا این مساله‌ای بین ایشان و شورای نگهبان است اما اینگونه بیانات چه درست باشد و چه نباشد بیش از هرچیز نشان‌دهنده بی‌سامانی سیاسی و به انحراف رفتن حاکمیت مطلق قانون است.
ربیعی با تبیین این موضوع که این‌گونه مسائل می‌تواند هشداری نسبت به افزایش ناهنجاری سیاسی در کشور باشد، گفت: اگر این‌گونه مسائل به درستی ریشه‌یابی نشود، حق مردم برای تعیین سرنوشت‌شان در خطر پایمال شدن قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: این یک بیماری است که در روابط استعلام‌شونده و دستگاه پاسخ‌دهنده شکل گرفته است و اظهارات وزیر سابق اطلاعات نشان می‌دهد که دستگاه پاسخ‌دهنده استعلام بر اساس تحلیل و به جای پاسخ به استعلام به صورت فراقانونی درصدد مجاب کردن دستگاه هستند.
ربیعی با تاکید بر ضرورت شفاف‌سازی این اظهارات از سوی شورای نگهبان برای افکار عمومی گفت: ماجرای حضور و تاثیرگذاری وزیر وقت اطلاعات در شورای نگهبان و رد صلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ برای چندمین مرتبه است که مطرح شده و شورای نگهبان آن را تکذیب می‌کند که این مساله باید به صورت دقیق روشنگری شود.

واکنش‌ها به اظهارات مصلحی: هاشمی چون رای می‌آورد رد صلاحیت شد

کپی