اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

اوکراین از روسیه، غرامت می خواهد

اوکراین از روسیه، غرامت می خواهد

وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد که امیدوار است که کشورش پس از راه اندازی خط لوله گاز نورد استریم ۲ ، از روسیه غرامت بگیرد.

از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، «دمیترو کوله‌با» روز دوشنبه گفت: به تازگی عزم آمریکا برای کمک به اوکراین برای گرفتن غرامت از روسیه بخاطر از دست دادن امکان ترانزیت گاز از طریق اوکراین، راسخ تر شده است.

به گفته وزیر خارجه اوکراین، آمریکا و آلمان در مورد مساله راه اندازی خط لوله گاز نورد استریم ۲ مذاکره می کنند اما اوکراین در این مذاکرات حضور ندارد.

وی افزود: اگر به اوکراین پیشنهاد شرکت در این مذاکرات داده شود، کی یف درباره آن فکر می کند اما اوکراین بدون قید و شرط با هر پیشنهادی موافقت نمی کند.

کوله با خاطرنشان کرد که نورد استریم ۲ دربردارنده ریسک ها و خطرهای اقتصادی و امنیتی است و به همین دلیل باید از آن به عنوان ابزار برای وادار ساختن روسیه به اتخاذ رویکرد سازنده استفاده کرد.

اوکراین در سالهای اخیر تا ۱۳۰ میلیارد مترمکعب گاز روسیه به اروپا را ترانزیت کرده است و درآمد کی یف از این ترانزیت تا ۵ میلیارد دلار در سال است که ۳۰ درصد بودجه این کشور را تشکیل می دهد.

با راه اندازی نورد استریم ۲ ترانزیت گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین به شدت کاهش می یابد و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی گفت که روسیه موظف نیست که دیگران را تامین مالی کند.

نورد استریم۲ پروژه‌ای مشترک میان شرکت گازپروم روسیه و پنج شرکت اروپایی شامل «انجی» فرانسه، «او. ام. وی» اتریش، «رویال داچ شل» هلند و «یونیپر» و «وینترشل» آلمان است. این خط لوله دوقلوی ۱۲۰۰ کیلومتری قرار است سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را از روسیه به آلمان منتقل کند.

آمریکا تاکنون چند بسته تحریم در مورد طرح خط لوله گاز نورد استریم ۲ وضع کرده است.

ولادیمیر پوتین به تازگی اعلام کرد که لوله گذاری خط اول پروژه خط لوله گاز نورد استریم-۲ با موفقیت به پایان رسید و کار لوله گذاری خط دوم این طرح ادامه دارد.

وی گفت که امیدوار است که طرح خط لوله گاز نورد استریم۲ در دو ماه آینده راه اندازی شود.

رئیس جمهوری روسیه سپس به امتیازات و برتری های این خط لوله گاز برای کشورهای نیازمند به خرید گاز اشاره کرد. 

آمریکا تاکنون چند بسته تحریم در مورد طرح خط لوله گاز نورد استریم ۲ وضع کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا از ادامه روند متوقف کردن پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ خبر داده است.

به گزارش ایرنا، آنتونی بلینکن گفت: واشنگتن با همکاری آلمان برای تلاش کاهش تأثیر خط لوله نورد استریم ۲ از طریق اقدامات واقعی و مشخص اصرار می ورزد.

وی افزود: البته ما همچنین فرصت‌هایی داریم که با کسانی که بیمه یا سایر مجوزها را ارائه می دهند، مقابله کنیم./ ایرنا

کپی