اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

حکم آتش زدن پناهگاه مهاجران
دادگاهی در یونان چهار پناهجوی افغان را به جرم آتش‌افروزی در کمپ پناهندگان موریا به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. در اثر این آتش‌سوزی که سال گذشته روی داد، ۱۲ هزار پناهجوی ساکن این اردوگاه سرپناه خود را از دست دادند. این افراد متهم شده‌اند که برای وادار ساختن دولت یونان به انتقال آنها به خاک آن کشور عامدانه این اردوگاه را به آتش کشیده‌اند.
 
 
---
 
پایان «بی بی»
پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) امروز یکشنبه برای اعطای رأی اعتماد به دولت جدید به ریاست یائیر لاپید، رهبر حزب «آینده ای هست» و نفتالی بنت، رئیس حزب «یمینا» نشست برگزار می‌کند. قرار است که نفتالی بنت در دو سال اول پست نخست وزیری را عهده‌دار شود و بعداً لاپید جایگزین وی می‌شود. در صورت اعطای رأی اعتماد به دولت جدید از سوی کنست، ۱۲ سال قبضه قدرت توسط بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب «لیکود» معروف به بی بی به پایان می‌رسد.
 
 
---
 
اولین هدیه بایدن
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا که برای شرکت در نشست گروه هفت به بریتانیا سفر کرده، به عنوان هدیه اولین دیدارش به عنوان رئیس جمهور امریکا با بوریس جانسون یک دوچرخه دست‌ساز به او هدیه داده است. این دوچرخه توسط یک شرکت کوچک در فیلادلفیای امریکا ظرف چند روز ساخته شده و چهار نفر در این دوچرخه سازی کار می‌کنند و معمولاً سفارش‌هایشان ماه‌ها طول می‌کشد.
 
 
---
 
ارسال واکسن به کشورهای فقیر
صدراعظم آلمان اعلام کرد که کشورهای کم‌درآمد تا پایان ۲۰۲۲ از گروه ۷ حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا دریافت می‌کنند. مشخص نیست که آیا دوزهای واکسن ذکرشده توسط آنگلا مرکل، به عنوان کمک‌بلاعوض خواهد بود یا ­بودجه آنها یا دست‌کم بخشی از آنها از صندوق واکسیناسیون بین‌المللی «کوواکس» پرداخت می‌شود.
 
 
---
 
پرواز ۲۸ میلیون دلاری
پرواز به فضا به همراه جف بزوس، صاحب شرکت آمازون به حراج گذاشته شد. قیمت پایه ۴،۸ میلیون دلار بود، اما در پایان حراج فردی ناشناس حاضر شد شش برابر آن را بپردازد. تنها چهار میهمان می‌توانند در این سفینه فضایی جای گیرند. این پرواز تنها 10 دقیقه به طول خواهد انجامید. پرواز با موشک «نیو شیپرد» قرار است در ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیرماه) انجام شود. جف بزوس، رئیس شرکت آمازون و بنیانگذار شرکت فضایی «بلو اوریجین»، قرار است با برادر خود، مارک در این سفینه بنشیند.
 
کپی