اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مصر: ما با دولت فعلی یا جدید اسرائیل تعامل می‌کنیم

مصر: ما با دولت فعلی یا جدید اسرائیل تعامل می‌کنیم

وزیر خارجه مصر در سخنانی گفت که کشورش برای تحقق اهداف ملت فلسطین با هر دولت اسرائیلی چه فعلی و چه جدید و تمامی شریکان بین‌المللی و در راس آنها آمریکا تعامل می‌کند.

به نقل از صدی البلد، سامح شکری، وزیر خارجه مصر در سخنانی اظهار کرد: ما با اسرائیل برای پیشبرد روند صلح و تحقق اهداف فلسطینی‌ها و در راس آن تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس و راه حل دو کشوری تعامل می‌کنیم.

وی افزود: مصر به ضرورت تشکیل دولت فلسطین پایبند است و با دولت جدید اسرائیل و شریکان بین‌المللی در راسشان آمریکا برای تحقق اهداف ملت فلسطین تلاش خواهیم کرد.

شکری ادامه داد: عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر ارائه ۵۰۰ میلیون دلار را برای هماهنگی با شریکان فلسطینی و دولت اسرائیل تصویب کرده است تا چارچوب مناسب برای بازسازی غزه و تسریع در روند حمایت از ملت فلسطین وضع شود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره ازسرگیری روابط با ترکیه و اظهارات چاووش اوغلو، وزیر خارجه این کشور درباره تبادل سفیر میان دو کشور گفت: ازسرگیری روابط مورد ارزیابی و نظارت قرار می‌گیرد تا در زمان مناسب ارتقا یابد.

شکری از اظهارات چاووش اوغلو درباره تمایل آنکارا به تبادل سفیر با قاهره قدردانی کرد و ادامه داد: اما مسیری وجود دارد که سیاست‌های ترکیه از طریق آن ارزیابی می‌شود که مهم‌ترین آنها عدم مداخله در امور داخلی کشورها، احترام متقابل و ایجاد روابط بر اساس منافع است.

وی افزود: مصر چند خواسته دارد که اگر ترکیه آنها را در نظر بگیرد از مشکلات موجود عبور خواهیم کرد.

وزیر خارجه مصر درباره روابط کشورش با قطر نیز تصریح کرد: ما در تلاشیم تا صفحه گذشته را ببندیم و نکات منفی ناشی از تحریم قطر را حذف کنیم تا روابط، تقویت امنیت و تقویت روابط با برادران عرب به سرعت به روال عادی خود برگردند.

وی تاکید کرد: مصر با دقت در تلاش است تا میزان سود خود را از بازگشت روابط با قطر ارزیابی کند. به کلیه پرونده‌های مربوط به امنیت و ثبات مصر پرداخته می‌شود و پاسخ قطر به تمام نگرانی‌های مصر بررسی می‌شود./ ایسنا

کپی