اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آیا افزایش فشار خون پس از دریافت واکسن کرونا طبیعی است؟

آیا افزایش فشار خون پس از دریافت واکسن کرونا طبیعی است؟

گزارشات منتشر شده نشان می‌دهد که فشار خون برخی افراد چند دقیقه پس از دریافت واکسن کرونا افزایش پیدا می‌کند.

برخی افراد پس از دریافت واکسن کرونا بعضی عوارض جانبی مربوط به آن را تجربه می‌کنند که رایج‌ترین آن‌ها شامل تب، خستگی، ضعف و درد در محل تزریق می‌شود، البته ممکن است بدن برخی افراد پس از دریافت واکسن واکنش‌های غیر معمولی از خود نشان دهد که در این صورت فرد باید به پزشک مراجعه کند. هم اکنون تعدادی از افراد پس از دریافت واکسن کرونا دچار افزایش فشار خون بالا می‌شوند.

آیا افزایش فشار خون جزء عوارض جانبی واکسن کرونا در نظر گرفته می‌شود؟

با وجود اینکه افزایش فشار خون جزء عوارض جانبی واکسن کرونا در نظر گرفته نشده است، اما ممکن است این موضوع برای افرادی که به بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا هستند نگران کننده باشد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد درصد کمی از مردم سوئیس که واکسن‌های mRNA را دریافت کرده‌اند فشار خون بالا را تجربه کردند. بیشتر افرادی که به این مشکل دچار شدند مردان بالای ۷۰ سال بودند. از بین هر ۹ نفر نیز هشت نفر آن‌ها پیش از دریافت واکسن نیز از مشکل پرفشار خون رنج می‌بردند علاوه بر این نتایج چندین مطالعه انجام شده در هند نیز نشان می‌دهد که تعدادی از افراد پس از دریافت واکسن‌های کواکسین و کوویشیلد به فشار خون بالا دچار شدند.

آیا دریافت واکسن کرونا تأثیری بر فشار خون افراد دارد؟

تاکنون فشار خون بالا یا تغییر بارز در فشار خون افراد جزء عوارض جانبی هیچ کدام از واکسن‌های کرونا در نظر گرفته نشده است، البته اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که فشار خون بالا پس از دریافت واکسن کرونا می‌تواند جزء یکی از عوارض جانبی گزارش شده در نظر گرفته شود. افرادی که پس از دریافت واکسن کرونا فشار خون بالا را تجربه کردند به علائمی مانند سردرد، درد قفسه سینه، اضطراب و تعریق نیز دچار شدند. مشکلات ذکر شده با افزایش فشار خون افراد ارتباط مستقیم دارد ممکن است دلیل افزایش فشار خون افراد استرس ناشی از دریافت واکسن باشد و جزء عوارض جانبی خود واکسن نباشد.

آیا افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی باید واکسن کرونا را دریافت کنند؟

احتمال افزایش فشار خون پس از دریافت واکسن کرونا نباید دلیلی برای دریافت نکردن واکسن در نظر گرفته شود. افراد باید به خاطر داشته باشند که دریافت نکردن واکسن کرونا خطر ابتلا به نوع شدید این بیماری و علائم جدی مربوط به آن را افزایش می‌دهد. از آنجایی که محققان افزایش فشار خون را هنوز جز عوارض جانبی واکسن قبول ندارند دریافت واکسن توسط افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. با وجود اینکه افزایش فشار خون یک پدیده نادر و نگران کننده است، اما می‌تواند به خوبی کنترل و مدیریت شود. لازم است مطالعات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد تا مشخص شود آیا افزایش فشار خون بالا پس از دریافت واکسن کرونا خطرآفرین و تهدید کننده سلامت افراد است یا خیر؟

چه افرادی باید پیش از دریافت واکسن کرونا با پزشک خود مشورت کنند؟

در صورتی که افراد سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی دارند یا مدتی است که داروهای مربوط به این بیماری را مصرف می‌کنند، نباید پس از دریافت واکسن مصرف داروهای خود را محدود کنند بلکه این افراد باید به مصرف داروهای خود ادامه دهند، از سوابق بیماری خود آگاهی داشته باشند و در مورد عوارض جانبی دریافت واکسن نیز اطلاعات لازم را کسب کنند علاوه بر این افرادی که با توجه به بیماری خود در معرض خطر افزایش فشار خون بالا قرار دارند باید پیش از دریافت واکسن با پزشک خود مشورت کنند./ ایمنا

عوارض واکسن کرونا را بشناسید

واکسن‌های کووید-۱۹ چه عوارضی دارند؟

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
 
 

  

کپی