اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

نامه نظامیان فرانسوی؛ احضار ۶ ژنرال بازنشسته به شورای عالی نظامی

نامه نظامیان فرانسوی؛ احضار ۶ ژنرال بازنشسته به شورای عالی نظامی

وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد، شش ژنرال بازنشسته ای که نامه سرگشاده به مکرون درمورد احتمال تجزیه و وقوع جنگ داخلی در این کشور را امضا کرده بودند، به شورای عالی نظامی احضار شدند.

 به نقل از روزنامه فرانسوی لوموند، درپی  نامه جنجالی ژنرال های فرانسه که ۲۱ آوریل (اول اردیبهشت) در نشریه «ارزش‌های معاصر/ Valeurs Actuelles منتشر شد و برخی از امضاکنندگان این نامه تهدید به مجازات و تنبیه نظامی شدند، وزیر دفاع فرانسه از احضار شش ژنرال بازنشسته از امضاکنندگان این نامه به شورای عالی نظامی خبر داد.

پیشتر،  فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه با تأکید بر دو اصل «بی طرفی و وفاداری» برای نظامیان در قبال سیاست، به شدت در برابر این اقدام موضوع گیری کرد و گفت: وظیفه نظامیان پیوستن به کمپین‌ها نیست بلکه دفاع از کشور فرانسه است.

پس از نامه نخست، صدها نظامی فرانسوی  که نام آن ها فاش نشده است، باردیگر در نامه ای جدید به دفاع از مواضع کهنه سربازان برخاسته و با اشاره به گسترش هرج و مرج و خشونت در فرانسه، زنگ خطر فروپاشی، جنگ داخلی و شورش مدنی را به صدا درآوردند.

لوپوئن افزود: امضاکنندگان نامه جدید اعلام کردند که به تازگی وارد ارتش شده اند و از نامه نخست ۲۲ ژنرال (امیر) دفاع می کنند، آنها خاطرنشان کردند: بزرگان ما درمورد تمام آنچه در نامه خود عنوان کرده اند، حق دارند.

همچنین آن ها در این نامه افزودند: بزرگان ما مبارزانی شایسته احترام هستند؛ آن ها کهنه سربازانی هستند که در هفته های اخیر عزت شان خدشه دار شده است.

این روزنامه فرانسوی تصریح کرد: بنا بر گفته امضاکنندگان نامه جدید، فرقه گرایی در فضای عمومی حاکم و فرانسه هراسی، عادی انگاری شده است.

در این نامه آمده است: خطر سقوط و فروپاشی در کشوری که بحران آن را فراگرفته، قابل رویت است. این هرج و مرج و خشونت برخلاف آنچه تصور می شود به کودتای نظامی منجر نخواهد شد بلکه شورش مدنی را به دنبال خواهد داشت.

همچنین امضاکنندگان این نامه تاکید کردند: اگر جنگ داخلی آغاز شود، ارتش نظم را برقرار خواهد کرد. اما هیچکس (نه ما و نه کهنه سربازان ما) نمی خواهند شاهد چنین وضعیت وحشتناکی باشند.

در این نامه خطاب به دولتمردان و مقامات فرانسه آمده است: اما جنگ داخلی در حال گسترش در خاک فرانسه است و شما به خوبی از این موضوع آگاهی دارید؛ پس هرچه سریع تر وارد عمل شوید چراکه بقای کشور ما در خطر است.

در نامه نخست مورخ ۲۱ آوریل (اول اردیبهشت)،  ۲۰ ژنرال بازنشسته ارتش، حدود صد افسر ارشد و بیش از هزار نظامی طی نامه‌ای نسبت به احتمال «تجزیه» فرانسه و وقوع «جنگ داخلی» در فرانسه هشدار دادند.

مرین لوپن رئیس حزب راست گرای جبهه ملی ضمن استقبال گرم از نامه اعتراضی نظامیان، آن‌ها را به پیوستن به او در کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرا خواند.

جدیدترین نظرسنجی یکی از رسانه‌های فرانسوی حاکی است اکثریت مردم فرانسه با نامه هشدارآمیز اخیر تعدادی از ژنرال ها و نظامیان این کشور درباره احتمال وقوع کودتا و مداخله نظامیان برای سروسامان دادن به اوضاع فرانسه موافق هستند./ ایسنا

کپی