اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
دفاع رئیس جمهوری از برجام، طرح تحول سلامت و انقلاب دیجیتال

روحانی: زبان تشکر در کشور ما دچار لکنت عجیبی شده است

روحانی: زبان تشکر در کشور ما  دچار لکنت عجیبی شده است

 رئیس‌جمهوری تأکید کرد: این روزها زبان تشکر در کشور ما دچار لکنت عجیبی شده است. زبان نقد و انتقاد همیشه باز بوده و زبان تخریب و تحریف به راه افتاده است.
به‌گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، با بیان اینکه «۱۶ ماه از درگیر شدن کشور با بیماری خطرناک کووید۱۹ می‌گذرد»، گفت: از بهمن ۹۸ که فهمیدیم ویروس کرونا به این کشور وارد شده است، ابزار و امکاناتی نداشتیم، کیت تشخیص در اختیار نداشتیم. در آن شرایط کار را شروع کردیم. خوشبختانه در کیت تشخیص روی پای خود ایستادیم و در زمان کوتاه این کیت را تولید کردیم.
رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم با اشاره به اقدامات دولت برای تهیه سایر اقلام مورد نیاز گفت: در روزهای اولیه‌ تشخیص این شد که برای حفاظت از این ویروس ما از ماسک و دستکش و وسایل شوینده استفاده کنیم. شما دیدید که در کشورها چه خبر شد، حتی در کشورهای بزرگ و صنعتی، در فرودگاه و هوا و زمین ماسک را از دست یکدیگر قاپیدند. البته ما در روزهای اولیه ماسک را به کشور چین اهدا هم کردیم.
رئیس جمهوری عنوان کرد: حالا مقایسه کنیم با کشورهایی که در هفته‌های اول فروشگاه‌های آنها دچار چه مشکلاتی شد. شاید یک ماه و نیم زمان برد تا بتوانند شرایط را عادی کنند اما ما حتی برای یک روز هم شرایط غیرعادی نداشتیم. روحانی افزود: در تجهیزات پزشکی هم وضعیت ما همین‌طور بود وقتی ما ماسک N95، گان، ونتیلاتور و اکسیژن‌ساز می‌خواستیم در کشور تولید شد و در اختیار قرار گرفت. همه نیازهای فوری در ارتباط با کرونا در بیمارستان‌های ما بسرعت تأمین شد. البته آسان نبود و سخت بود.  وی اضافه کرد: مهم این بود که در طول این ۱۶ ماه ما دچار کمبود تخت نشدیم. من دچار حیرت هستم از آنهایی که درباره کرونا گاهی الفاظ نادرست و غیردقیق به‌کار می‌برند. در اروپا مردم مراجعه کردند به بیمارستان‌ها و جا نبود اینها را در چمن و حیات بیمارستان خواباندند و یا در ماشین‌ها بودند. این را همه ما از طریق فیلم‌ها و ماهواره دیدیم. در کشور ما اگر یک مورد اتفاق افتاده بود در تمام رسانه‌های ضدایرانی چه‌ کار می‌کردند.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت تأکید کرد: من تعجب می‌کنم برخی‌ها این کلمه طرح تحول سلامت را نمی‌توانند بفهمند، سه کلمه است «طرح تحول سلامت» کدام یک از این سه کلمه را نمی‌توانید بفهمید. از طرح تحول سلامت، دنیا دچار تعجب شد، دهها رهبر دنیا به خود من گفتند که شما چگونه در کشور توانستید این کار را انجام دهید. کشورهای بزرگ نتوانستند این کار را انجام دهند.
رئیس جمهوری ادامه داد: یعنی سهم بیمار برای بستری شدن در بیمارستان، به ۶، ۷ یا ۱۰ درصد و در روستاها در یک مقطعی ۳ و۵ درصد برسد. البته این ۳ و ۵ درصد که ریاضیات ساده است چطور برخی‌ها ریاضیات ساده را هم یاد نگرفتند این را در مدرسه هم می‌توان یاد گرفت.
روحانی یادآور شد: مردم ایران بدانند کار دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه سلامت در تاریخ ایران بی‌نظیر بوده است. اگر حرفی دارید بیان کنید. تاریخ ایران را از زمان هخامنشیان تا الان ورق بزنید همه تخت بیمارستانی ما در تاریخ ایران در ابتدای دولت یازدهم حدود ۹۰ هزار تخت بیمارستانی بوده و در پایان این دولت حدود ۱۶۰ هزار تخت بیمارستانی تحویل خواهیم داد.
روحانی اضافه کرد: در مخیله من نمی‌آمد در سه چیز، کسی شک کند. یکی در مورد برجام و خدمات آن است. البته شکاکین زیادی در این مورد است. یکی در مورد انقلاب دیجیتال و دیگری تحول سلامت. البته تحولات زیادی صورت گرفته اما این سه مورد، از واضحات بود. اما این روزها می‌بینیم که عدالت و انصاف، تغییر، تحریف، آمار دروغ زیاد است که چه چیزی شود؟ به چه برسیم؟ وی با یادآوری بحث‌های مطرح شده در مورد واکسیناسیون اظهار داشت: در مسأله واکسن بحث بود چقدر دقیق هستند. یکی می‌گفت اگر از شرق بیاورید، من نمی‌زنم. یکی می‌گفت از غرب بیاورید، من نمی‌زنم. یکی می‌گفت اصلاً نباید واکسن زد. از آن زمان که اطمینان نسبی پیدا کردیم، ستاد ملی کرونا تصمیم گرفت و گفتیم ورود واکسن خارجی با قدرت انجام شود. البته خیلی‌ها تردید داشته و مخالف بودند.
وی ادامه داد: با وجود تحریم و مشکلات و با اینکه برخی از کشورها که در حوزه زیرساخت پیشرفته‌تر از ما بودند، وقتی تعداد فوتی‌ها و مرگ و میر را براساس میلیون نفر در نظر بگیریم، ما در دنیا پنجاه و یکمین کشور هستیم یعنی ۵۰ کشور دیگر شرایط‌شان از ما سخت‌تر بودند. این کشورها هم کشورهای کوچکی نبودند، مثل امریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، برزیل، سوییس و هند.
کپی