اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

نابودی 60 میلیون دوز واکسن
پس از بروز اختلال در تولید واکسن کرونای آسترازنکا، این بار قرعه به‌نام واکسن شرکت امریکایی «جانسون‌‌اند جانسون» افتاده است. خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که شرکت «جانسون‌‌اند جانسون» ناگزیر به نابود کردن میلیون‌ها دوز از واکسن تولیدی خود شده است.گفته شده است که علت نابود کردن این واکسن‌ها، نفوذ آلودگی به چرخه تولید بوده است. روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از منابع مطلع گفته است که میزان واکسن‌های نابوده شده شرکت جانسون‌‌اند جانسون حدود ۶۰ میلیون دوز بوده است.کانادا نیز اعلام کرده است که ۳۰۰ هزار دوز از این واکسن را از مرکز تولیدی این شرکت در بالتیمور از دسترس خارج کرده است.
 
 
---
سفر حج  منتفی  شد
شرکت زائران خارجی در حج برای دومین سال پیاپی منتفی شد. وزارت حج عربستان اعلام کرد که حج امسال هم مانند سال گذشته تنها با حضور زائران داخل این کشور برگزار خواهد شد و به‌دلیل شرایط همه‌گیری کرونا هیچ زائر خارجی در این مناسک حضور نخواهد داشت. وزارت حج عربستان دلیل این تصمیم را خطرات ناشی از همه‌گیری کووید ۱۹ اعلام کرد و افزود‌: زائرانی که قصد حضور در مناسک امسال را دارند باید عاری از بیماری‌های مزمن باشند .براساس اعلام وزارت حج و عمره عربستان، فقط اتباع سعودی و افراد مقیم این کشور و حداکثر تا ۶۰ هزار نفر می‌توانند در مراسم امسال شرکت کنند. همچنین گروه‌های سنی بین ۱۸ تا ۶۵ سال می‌توانند در حج امسال شرکت کنند و باید براساس ساز و کارهای دولت درخصوص مقابله با کرونا حتماً واکسن دریافت کرده باشند.
 
 
 
---
قذافی‌ها برمی‌گردند؟
روزنامه «تایمز» انگلیس فاش کرد که سیف‌الاسلام القذافی، فرزند معمر القذافی، دیکتاتور سابق لیبی برای بازگشت به زندگی عمومی برنامه‌ریزی می‌کند و قصد نامزد شدن در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور را دارد.  سیف الاسلام، در کشور انگلیس تحصیلات خود را به اتمام رسانده و پیش از سقوط قذافی از او به‌عنوان جانشین پدرش یاد می‌شد. او از زمان بازداشتش از ۱۰ سال پیش به‌صورت علنی دیده نشده است. وی در جریان گفت‌وگویی تلفنی ضمن تأیید هویتش، تأکید کرد که حالش خوب است و قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری لیبی نامزد شود. وی همچنان تحت تعقیب دادگاه کیفری بین‌المللی است.
 
 
 
---
افزایش 8 میلیونی کودکان کار
براساس آخرین گزارش سازمان‌های بین‌المللی کار و یونیسف، تعداد کودکان کار در سراسر جهان به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده و برای اولین‌بار در ۲۰ سال گذشته افزایش داشته و در چهار سال گذشته تعداد آنان ۸.۴ میلیون نفر بیشتر شده است. همچنین با افزایش قابل توجهی در تعداد کودکانِ کار پنج تا ۱۱ ساله مواجه هستیم که مجبور به‌کار کردن هستند. کودکان در این گروه سنی بیش از نیمی از رقم جهانی کودکان کار را تشکیل می دهند.  کشورهای در حال توسعه مانند هند بیشترین سهم را در معضل کار کودکان داشته‌اند.  
 
 
 
---
دیوار ترامپ خراب می‌شود
دفتر بودجه کاخ سفید اعلام کرد، دولت واشنگتن بیش از دو میلیارد دلار از بودجه‌ اختصاص یافته در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به ساخت دیوار مرزی میان امریکا و مکزیک را به ارتش باز می‌گرداند و مبلغ باقیمانده را به پاکسازی محل ساخت و ساز اختصاص خواهد داد. کاخ سفید در بیانیه‌ای در این باره گفت: با این اقدام، بودجه‌ها به ۶۶ پروژه نظامی در ۱۱ ایالت، سه قلمرو امریکا و ۱۶ کشور باز می‌گردند. این پروژه‌ها شامل ۷۹ میلیون دلار برای نوسازی یک مدرسه نظامی در آلمان و ۹ میلیون دلار برای یک میدان تیراندازی در ایندیانا است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جمهوریخواه سابق امریکا  ساخت این دیوار مرزی را به بخش مهمی از دوره ریاست جمهوری‌اش تبدیل کرده بود و تأکید داشت که ساخت این دیوار برای متوقف کردن مهاجرت غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر لازم و ضروری است. ترامپ در طول چهار سال ریاست جمهوری‌اش حدود ۱۵ میلیارد دلار بودجه به این پروژه اختصاص داده بود.
 
 
 
 
 
کپی