اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

جهانپور: واردات واکسن با تولید واکسن داخلی ادامه می یابد

جهانپور: واردات واکسن با تولید واکسن داخلی ادامه می یابد

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد که واردات واکسن کرونا با تولید واکسن داخلی ادامه می یابد.

دکتر کیانوش جهانپور در حاشیه مراسم رونمایی از مستند «شنا با دست‌های بسته»، در جمع خبرنگاران درباره زمان دریافت مجوز اضطراری واکسن‌های ایرانی کرونا، گفت: مرحله یک و دو واکسن کووایران برکت در کشور با موفقیت انجام شد. با توجه به اینکه در مرحله یک موضوع بی خطری و در مرحله دو موضوع ایمنی زایی واکسن بررسی می‌شود، با گزارش‌های موجود به نظر می‌رسد که واکسن ایمن است و ایمنی زایی خوبی هم دارد؛ بنابراین موضوع در دستور بررسی کمیته‌های مشورتی در کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو است.

وی افزود: در عین حال مرحله سوم کارآزمایی بالینی این واکسن هم در کشور انجام شده و مرحله اول تزریق آن هم در کشور انجام و مرحله دوم آن هم آغاز شده است. طبیعتا با توجه به در نظر داشتن اینکه ما در شرایط جنگ و بحران هستیم و کشور‌های دیگر هم این مسیر را طی کردند که بعد از اطمینان از ایمنی زایی واکسن، لزوما منتظر انتشار نتایج مرحله سوم نشدند و به صورت مقیاس وسیع استفاده کردند و با توجه به اینکه به هر حال به طور میانگین روزانه ۱۵۰ ایرانی به دلیل کرونا از دست می‌روند، همه این عوامل به طور قطع در بررسی‌های کمیته‌های مشورتی به عنوان مصالحی که در تصمیم گیری است، مورد ملاحظه قرار گرفته و در نهایت سازمان غذا و دارو اظهار نظر خواهد کرد.

آقای جهانپور ادامه داد: به نظر می‌رسد از آنجایی که تمام گزارش‌ها تا امروز مطلوب بوده است، اتفاقاتی در روز‌های آتی بیفتد و طبیعتا این واکسن هم اکنون حداقل چند صد هزار دوز آن تولید شده، با مجوز مصرف اضطراری ظرف روز‌های آینده با صلاحدید مراجع مربوطه، وارد چرخه واکسیناسیون عمومی خواهد شد. باید توجه کرد که مرجع ملی هم در این زمینه فقط سازمان غذا و دارو است و طبیعتا هر تصمیمی که سازمان غذا و دارو در این زمینه اتخاذ کند، اجرایی خواهد شد.

وی گفت: درباره واکسن پاستور یا واکسن پاستور کووک که در انستیتو پاستور ایران با کمک انستیتو فینلای کوبا تهیه می‌شود، این واکسن یک گام جلوتر است. زیرا علاوه بر انجام مرحله یک و دو، کارآزمایی بالینی در کشور کوبا، مرحله سوم هم در کشور کوبا انجام شده و حتی شروع استفاده انبوه از این واکسن هم در مقیاس وسیع‌تر در کوبا و بر روی کادر درمان این کشور آغاز شده است. ده‌ها هزار دوز از این واکسن در کوبا تزریق شده و در کشور ما هم این واکسن عملا بر روی ۲۴ هزار نفر در مرحله اول فاز سوم انجام شده و مرحله دوم فاز سوم آن هم آغاز شده و حتی از میانه عبور کرده است.

جهانپور در این باره افزود: تا امروز هم گزارش‌های اولیه در این زمینه چه از کوبا و چه در کشورمان، قابل قبول بوده است؛ بنابراین دو واکسن پاستور و برکت در مرحله تصمیم گیری در زمینه صدور مجوز مصرف اضطراری هستند و هر زمان سازمان غذا و دارو با نظر کمیته‌های مشورت در این زمینه اظهار نظر کند، طبیعتا وارد چرخه واکسیناسیون عمومی خواهند شد. تولید هر دو هم در ایران آغاز شده، برکت صد‌ها هزار دوز تولید کرده و کشت سلولی واکسن پاستور هم انجام و وارد پروسه تولید انبوه شده است. البته تا زمان صدور مجوز اضطراری، هیچ مصرف یا توزیعی از این واکسن نخواهیم داشت.

/صدا و سیما

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی