اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

جزئیات ثبت نام یارانه بگیران جدید

جزئیات ثبت نام یارانه بگیران جدید

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها از فرایند ثبت نام جاماندگان و یا درخواست کنندگان جدید برای دریافت یارانه ها توضیحاتی را ارائه داد.

 حاجتی، رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح جزئیات ثبت نام جاماندگان از یارانه بیان کرد: امسال منابع ما ۳۵ درصد رشد کرده اگر سال گذشته ۲۵۰هزار میلیارد تومان بوده ، امسال ۳۰۰ هزار میلیارد تومان شده است.

وی افزود: یک هفته ای است که آئین نامه ثبت نام یارانه بگیران جدید توسط دولت ابلاغ شده است.

حاجتی گفت: منابع امسال سازمان هدفمند سازی یارانه ها مانند سال گذشته است و ما برای یارانه بگیران جدید باید با مصلحت سنجی و همچنین اولویت بندی برای آن ها یارانه پرداخت خواهیم کرد.

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها گفت: وظیفه ما در ثبت نام های جدید تحویل گرفتن لیست نهایی از وزارت رفاه است و بعد از طی شدن مراحلی نظیر آزمون وسع و صحت سنجی ها ما ملزوم به پرداخت یارانه ها هستیم.

وی افزود: نزدیک ترین زمانی که برای ثبت نام یارانه بگیران جدید، خوشبینانه ترین حالت عملیاتی شدن به یک یا دو ماه آینده، موکول می شود.

حاجتی گفت:منابع ما از محل شرکت ها و نهادهایی که زیر نظر شرکت ملی نفت ایران گرفته تا شرکت گاز منابع ما را تامین می کنند. ما تنها شرکت دولتی هستیم که هیچگونه محصولی روابه عنوان فروش نداریم که بخواهیم از مردم پولی دریافت کنیم.

وی گفت:امسال رشد پیش بینی شده در مصارف به گونه است که در ۶ ماه اول ما رابه سختی بندازد زیرا به دلایل گفته شده میزان درآمد منابع ما تحت کنترل ما نیست. درست است که مقدار یارانه تعلق یافته به سرپرست خانوار مبلغ ناچیزی است اما نکته مثبت اینجاست در زمان واریز یارانه ها مقدار تراکنش های بانکی افزایش می‌یابد و این بیانگر این است که وزن اهمیت این مقادیر اندک پیش سرپرست خانوار بسیار بالا است.

این مقام مسئول گفت: علاوه بر این پرداختی ها، پرداخت مستمری بگیر ها و کمیته امداد و بهزیستی را هم داریم. مقدار پرداختی ما به بهزیستی ها و کمیته امداد حدود ۳۳۸ درصد رشد کرده است که باید پرداختی ها به موقع باشد باوجود اینکه منابع مصرفی ما ۳۵ درصد رشد کرده است.

او ادامه داد: پرداختی دیگر مربوط به بنیاد شهیدان و ایثارگران است، برخی از منابع جنبه حقوق دارد همانند پزشکان خانواده که باید به آن توجه شود. یک پرداختی مربوط به خرید تضمینی گندم است که در ۶ ماه انجام می شود و پیش بینی شده است که ۲۲ هزار میلیارد تومان منابع را اختصاص بدهیم و اگر به موقع نتواتیم این منابع را پرداخت کنیم چند خطر ما را  تهدید می کند از جمله اینکه امکان دارد دلالان گندم ها را جمع آوری کرده و به خارج از کشور انتقال دهند و یا اینکه کشاورزان در سال بعد راغب به کشت گندم و جو نباشند .

رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها گفت: پرداختی دیگر مربوط به خرید تضمینی آب است  که در برخی مناطق جنوبی همانند بوشهرکه اگر به موقع پرداخت نباشد امنیت آب شرب این مناطق را به خطر می اندازد. خرید نهاده های دام و کشاورزی و چای از دیگر پرداختی ها است.

حاجتی  ادامه داد:در بحث حوزه سلامت یکی از موضوعات مهم  طرح تحول  سلامت است.

چگونگی قرارگرفتن در لیست یارانه بگیران

وی درخصوص چگونگی قرارگرفتن در لیست یارانه بگیران گفت: پس از ثبت درخواست و ثبت نام در سایت سازمان رفاه بعد از راستی آزمایی ها و کسب اطلاعات از میزان دارایی ها و درآمدها در صورت تایید اسامی افراد به این سازمان داده می‌‌شود و حداکثر بعد از گذشت ۱ ماه اعطای یارانه صورت می‌گیرد.

او افزود: تعداد ۷۷ میلیون نفر  یارانه سرپرست خانوار دریافت می کنند و ۶۰ میلیون نفر یارانه معیشتی دریافت می کنند.

همچنین وی خاطرنشان کرد که تمام کسانی که یارانه معیشتی را دریافت می کنند یارانه سرپرست خانوار را هم دریافت می کنند.

حاجتی ضمن ارائه یک راهکار در رابطه با چگونگی بهبود پیداکردن وضع معیشتی مردم گفت: ما در یک بررسی و آزمایش به این نتیجه رسیدیم که اگر میزان یارانه پرداختی را ۲ برابر کنیم میزان تورم افزایش می‌یابد و میزان رفاه مردم کاهش. در صورتی که اگر میزان درآمد دریافتی را ۲ برابر کنیم میزان تورم کاهش پیدامی‌کند و میزان رفاه افزایش می‌یابد.

او با ارائه جداول مربوط به تعداد یارانه بگیران در سال ۹۹ گفت: به طور متوسط ما ۲۴،۸۲۷،۱۲۷ نفر سرپرست خانوار داریم که حدود ۷۷،۱۴۶،۵۰۷ نفر مشمولین این نوع ازیارانه ها می‌شوند، برای یارانه معیشتی هم حدود ۱۹،۶۲۲،۸۳۷ نفر مشمول این نوع از یارانه ها هستند

 

/باشگاه خبرنگاران جوان

کپی