اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

مسکو: غرب مانع بازگشت سوریه به جمع کشورهای عربی می‌شود

مسکو: غرب مانع بازگشت سوریه به جمع کشورهای عربی می‌شود

سفیر روسیه در دمشق تاکید کرد، برخی کشورهای غربی تلاش می‌کنند با ادامه یافتن هرچه بیشتر اختلافات در جهان عرب، مانع از بازگشت سوریه به جمع کشورهای عربی شوند.

 الکساندر یفیموف، سفیر روسیه در دمشق در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، اظهار کرد: برخی کشورهای غربی تلاش می‌کنند با ادامه یافتن اختلافات در جهان عرب تا مانع از بازگشت سوریه به جمع کشورهای عربی شوند. این بازیگران تلاش می‌کنند وضعیت اختلاف‌نظر و شکاف در جهان عرب با هر وسیله‌ای و هرچه طولانی‌تر ادامه یابد تا این امر مانع از بازگشت سوریه به جمع کشورهای عربی شود اما برعکس روسیه بر این باور است که بازکشت روابط عادی میان دمشق و کشورهای عربی به سود کل منطه خاورمیانه خواهد بود و این امر نقش بسیار مفیدی را در عبور از بحران در سوریه و حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی ناشی از آن ایفا خواهد کرد، بر همین اساس روسیه در خصوص روابط سوریه با کشورهای عربی آنجا که امکانش وجود داشته و مناسب است، کمک‌های لازم را ارائه می‌دهد.

یفیموف در ادامه تاکید کرد: بسیاری از نمایندگان نهادهای اجتماعی بین‌المللی مدت‌ها است متوجه این نکته شده‌اند که اظهارات خصمانه علیه سوریه که از سوی برخی دولت‌های غربی مطرح می‌شوند، مبتنی بر دروغ‌ها و اطلاعاتی گمراه‌کننده بوده و تنها منافع یک گروه بسیار کوچک از بازیگران خارجی را تامین می‌کنند.

سفیر روسیه در دمشق در پاسخ به سوالی درباره تلاش‌های کشورش برای درهم شکستن محاصره غرب علیه سوریه گفت: روسیه برای تلاش‌های انجام شده در راستای کمک به دمشق در برچیدن این محاصره و کاهش تاثیر تحریم‌ها بر آن اهمیت بسیاری قائل است.

او افزود: سوریه حتی در شرایط جنگ دیپلماتیک و اقتصادی که علیه‌اش آغاز شده، هنوز دوستان خارجی و هم‌نظران بسیاری دارد و من به این واقعیت اطمینان دارم که تعداد کشورهایی که به بازگشت و توسعه روابط خود با سوریه می‌اندیشند، بسیار بیشتر از تعدادی است که اکنون شاهد هستیم و قطعا آنها زمانش که برسد این مساله را اعلام خواهند کرد و ما نیز به نوبه خود از این مساله استقبال خواهیم کرد./ ایسنا

کپی