اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

نمره قبولی والیبال ایران در لیگ ملت‌ها

نمره قبولی والیبال ایران در لیگ ملت‌ها
مصطفی کارخانه کارشناس والیبال

سومین هفته از مسابقات لیگ ملت‌های والیبال 2021 به پایان رسید و تیم ملی کشورمان با وجود شروع خوب در این هفته (پیروزی برابر امریکا) 2 بازی خود مقابل تیم‌های صربستان و آلمان را واگذار کرد تا هفته سوم این مسابقات تنها با یک برد برای والیبال ایران به پایان برسد.

خیلی‌ها اعتقاد داشتند که تیم ملی، صربستان و آلمان را شکست خواهد داد که البته با توجه به کیفیت بالای تیم ملی و حضور مربی خوبی همانند ولادیمیر آلکنو، این انتظار دور از ذهن نبود اما بازیکنان تیم ملی در این دو بازی پراشتباه ظاهر شدند و این موضوع باعث شد با وجود شایستگی فراوان در مقابل صرب‌ها و آلمان‌ها شکست بخوریم. اشتباه در سرویس و دفاع مهمترین عامل شکست ما در مقابل این دو تیم بود که البته این موضوع هم به دلیل سنگینی مسابقات است و نمی‌توان به تیم ملی خرده گرفت. ما نباید این موضوع را فراموش کنیم که تیم ملی به دلیل شیوع کرونا حدود 2 سال تعطیل بود و این تعطیلی باعث شد تا بازیکنان ما از شرایط بازی دور بمانند.

حضور در مسابقات سنگینی همچون لیگ ملت‌ها بدون بازی تدارکاتی کار آسانی نبود و نتایج تیم ملی تا به اینجا شاهکار است. آلکنو پیش از حضور تیم در لیگ ملت‌ها تأکید کرد که هدف از حضور در این مسابقات رسیدن به مرز آمادگی ایده‌آل برای المپیک است. در اصل او به همراه تیم ملی نگاه متفاوت‌تری نسبت به رقبایی دارند که از نظر سابقه در لیگ ملت‌ها بسیار بهتر از ما هستند. سرعت والیبال روز به روز در حال افزایش است و این سرعت باعث کمتر شدن میزان تمرکز و دقت بازیکن می‌شود و این عاملی است برای از دست رفتن امتیازات که البته تنها مختص تیم ملی ما نیست. تیم ملی تا به اینجا نمره قبولی گرفته چرا که اکثر رقبای ما در این مسابقات سابقه بیشتری از ما دارند. 90 درصد ترکیب تیم ملی در المپیک همین ترکیب کنونی است که در بازی با امریکا و آلمان دیدیم. جوانان شایسته‌ای در این مسابقات به تیم ما اضافه شدند از میثم صالحی گرفته تا صابر کاظمی که این بازیکنان توانستند به‌خوبی جای بازیکنانی همچون امیر غفور را پر کنند. از نظر من با اضافه شدن حضرت‌پور و علی‌اصغر مجرد در ترکیب تیم ملی می‌توان از صددرصد قوایمان برای رویارویی با تیم‌های نامدار المپیک استفاده کرد. آلکنو مربی خوب و باسابقه‌ای است و می‌داند دقیقاً در زمان اضطراری تیم به چه چیزی نیاز دارد، او کاریزمای مربیگری را دارد و مهم‌تر از آن بازیکنان تیم ملی او را قبول دارند و با حضور او از حاشیه‌ها دوری می‌کنند. تیم ملی در هفته چهارم باید به مصاف تیم‌های استرالیا، برزیل و اسلوونی برود و با توجه به عملکرد خوب تیم ملی در بازی‌های اخیر می‌توان امیدوار بود که تیم ما در این هفته هم همانند هفته دوم خوش بدرخشد.

بیشتر بخوانید:

ایران در رده ششم لیگ ملت‌های والیبال باقی ماند+ جدول

کپی