اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال با یک برد و دو شکست برای شاگردان آلکنو به اتمام رسید

شروع مقتدرانه، پایان غیرمنتظره

شروع مقتدرانه، پایان غیرمنتظره
گروه ورزشی

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال چهارشنبه آغاز شد و دیشب با بازی حساس و بزرگ لهستان- برزیل (تیم‌های اول و دوم جدول) به پایان رسید.

در این هفته از مسابقات ملی‌پوشان والیبال به مصاف تیم‌های امریکا، صربستان و آلمان رفتند. شاگردان آلکنو در نخستین گام این هفته، چهارشنبه شب به مصاف امریکا رفتند و در نهایت موفق شدند از سد این حریف سرسخت خود بگذرند. بلندقامتان ایران درحالی مقابل امریکای قدرتمند صف آرایی کردند که در شش بازی گذشته به 4 پیروزی و 2شکست دست یافته بودند. ملی‌پوشان ایران در بازی اول و دوم مقابل ژاپن و روسیه تن به شکست داده اما در بازی سوم تا ششم مقابل هلند، کانادا، ایتالیا و بلغارستان به پیروزی رسیدند. تیم ملی با ترکیب سعید معروف، سید محمد موسوی، میلاد عبادی پور، میثم صالحی، مسعود غلامی، صابرکاظمی، آرمان صالحی (لیبرو) مقابل تیم ملی امریکا قرار گرفت و در نهایت در یک بازی زیبا و جذاب در 3 ست پیاپی (۲۵ – ۱۹، ۲۵ – ۲۳ و ۲۵ – ۲۳) به پیروزی رسید. اتفاق ویژه این دیدار رالی جذاب دو تیم در ثبت امتیاز 9 در ست سوم بود. در این صحنه بازیکنان ما برای دریافت اسپک بازیکن امریکا، صالحی، عبادی پور و غلامی خیلی سخت توانستند توپ را به زمین امریکا بازگردانند. دفاع موسوی و اسپک کاظمی باعث شد ایران از یک توپ مُرده به امتیاز 9 برسد؛ اتفاقی که با تشویق کادر فنی و بازیکنان ذخیره ایران همراه بود و بارها در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد. در پایان این دیدار صابر کاظمی با 19 امتیاز، امتیاز‌آورترین بازیکن بازی شد. عملکرد ایرانی‌ها آنقدر قابل تحسین بود که جان اسپراو، سرمربی تیم ملی والیبال امریکا در پایان بازی به تمجید از ستاره جوان والیبال ایران پرداخت. وی گفت: «بازیکن شماره 11، پشت خط زن تیم ایران (صابر کاظمی) عملکرد خیلی خوبی داشت و کنترل او برای ما واقعاً سخت بود.» ولادیمیر آلکنو، سرمربی تیم ملی ایران هم پس از این پیروزی اظهار داشت: «وقتی تعداد پیروزی‌های‌مان زیاد می‌شود حس خیلی خوبی پیدا می‌کنیم.» پیروزی بر امریکا باعث شد تیم ملی با یک پله صعود در رده پنجم جدول لیگ ملت‌ها قرار بگیرد، اگر چه با نتایج 2 دیدار بعدی به رده ششم بازگشت.

2 بازی 5 سته و 2 شکست

ملی‌پوشان پنجشنبه در بازی دوم از هفته سوم به مصاف صربستان رفتند. صربستانی که یک چهره آشنا روی نیمکت خود داشت و آن اسلوبودان کواچ بود؛ مربی‌ای که هدایت تیم ملی والیبال ایران را در سال‌های گذشته برعهده داشت. تیم‌های ایران و صربستان (شامل یوگسلاوی و صربستان و مونته‌نگرو) پیش از برگزاری این دیدار 10 بار در میادین مهم بین‌المللی به مصاف هم رفته‌ بودند که سهم هر تیم 5 پیروزی بود اما ایران در این دیدار بازنده شد. آلکنو با توجه به فاصله کم دیدار مقابل امریکا از ترکیب دیگری استفاده کرد و طاهر وادی، بردیا سعادت، علی شفیعی، رضا عابدینی، مرتضی شریفی، امیرحسین اسفندیار و محمدرضا حضرت پور (لیبرو) بازیکنان شروع کننده تیم ایران برابر صربستان بودند که این دیدار در نهایت 3-2 و با امتیازهای (25 - 21، 25 - 15، 28 - 26، 25 - 22 و 15 – 8) به سود صربستان خاتمه پیدا کرد. به این ترتیب نوار پیروزی‌های تیم ملی ایران در لیگ ملت‌ها به دست اسلوبودان کواچ و شاگردانش در تیم صربستان قطع شد. در پایان این مسابقه امیرحسین اسفندیار، دریافت کننده تیم ملی والیبال کشورمان موفق به کسب 17 امتیاز برای ایران شد و عنوان امتیازآورترین بازیکن تیمش را کسب کرد. پس از او، بردیا سعادت موفق به کسب 16 امتیاز برای ایران شد. در طرف مقابل لوبریچ با 23 امتیاز، امتیازآورترین بازیکن زمین لقب گرفت. اسلوبودان کواچ، سرمربی صربستان اظهار داشت: «بازی با ایران هیچ زمان آسان نیست. من 3 سال در این کشور بودم و چون نخستین تجربه سرمربیگری ملی من بود،‌ شرایط خاصی برایم داشت. بازی با ایران برای من پر از احساسات بود و دوست داشتم برنده شوم.» تیم ملی والیبال ایران در نهمین مسابقه خود دیروز از ساعت 12:30 به مصاف آلمان رفت و بازهم در دیداری که به ست پنجم کشید، 3-2 و با امتیازهای (۲۵ – ۲۳، ۲۰ – ۲۵، ۱۹ – ۲۵، ۲۵ - ۱۹ و ۱۵ – ۱۳) مغلوب شد. آلکنو برای شروع این مسابقه از سعید معروف، مسعود غلامی، محمد موسوی، میثم صالحی، میلاد عبادی پور، صابر کاظمی و آرمان صالحی استفاده کرد. در این دیدار اشتباهات ملی‌پوشان بخصوص در زدن سرویس باعث شد نتیجه به سود آلمانی‌ها که در جدول رده‌بندی چند پله پایین‌تر از ایران قرار دارند، به پایان برسد. گرچه صابر کاظمی یکبار دیگر شایستگی‌های خود را به رخ کشید و با 27 امتیاز، امتیازآورترین بازیکن دیدار شد. از حواشی این دیدار می‌توان به شادی عجیب سرمربی ژرمن‌ها در پایان بازی اشاره کرد که با نگاه معنادار آلکنو به او همراه شد. شاگردان آلکنو پس از چند روز استراحت در هفته چهارم به مصاف تیم‌های استرالیا، برزیل و اسلوونی می‌روند. نخستین دیدار تیم ملی در این هفته مقابل استرالیا روز سه‌شنبه ساعت 14:30 برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ایران در رده ششم لیگ ملت‌های والیبال باقی ماند+ جدول 

کپی