اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
سیدهادی خامنه‌ای:

محتشمی‌پور میدان و دیپلماسی را به هم متصل کرد

محتشمی‌پور میدان و دیپلماسی را به هم متصل کرد

گروه سیاسی/ حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) با اشاره به اقدامات مرحوم حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر محتشمی‌پور در راه‌اندازی حزب‌الله لبنان و تلاش‌های دیپلماتیک برای بستن راه دسترسی رژیم صدام به بندر لاذقیه سوریه و قطع راه ارسال تجهیزات ارتش بعث، این اقدامات را به این معنا دانست که مرحوم محتشمی‌پور دیپلماسی و میدان را به هم متصل کرد.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای در سخنرانی خود در مراسم بزرگداشت حجت‌الاسلام محتشمی‌پور در مجتمع فرهنگی مذهبی دارالزهرا(س)، محتشمی‌پور را شخصیتی توصیف کرد که همه خصوصیات یک انسان مسئول در تراز جمهوری اسلامی در او جمع بوده است و به همین دلیل امام(ره) بر هوش و درایت سیاسی او صحه گذاشته بود.
وی با اشاره به سوابق محتشمی‌پور در سال‌های مبارزات نهضت امام خمینی(ره) اظهار کرد: این مرد بزرگ در سال‌های اقامت در نجف که در خدمت امام خمینی(ره) به سر برد، علاوه بر تحصیل، یک‌سره درگیر فعالیت‌های مبارزاتی معطوف به ایران و فلسطین و غیره بود تا جایی که رنج‌ها و مشکلات او در خارج از کشور، با اینکه به ظاهر زندان رژیم نرفت، اگر بیشتر از ما نبوده، کمتر هم نبوده است.
این فعال سیاسی- مذهبی پیروی از خط امام(ره) را از مختصات محتشمی‌پور دانست و با اشاره به اینکه امام نشان مخصوص «هوش سیاسی» را به او داد گفت: در زمان مسئولیت سفارت ایران در سوریه، در مسائل فلسطین و لبنان و مقابله با اشغالگری اسرائیل، نقش بنیانی در تأسیس حزب‌الله لبنان داشت.
زمانی که بیروت در اشغال اسرائیل بود و هیچ‌کس جرأت نداشت اعتراض یا مقاومت کند، تنها راه همان نقشه‌ای بود که آقای محتشمی کشید؛ یعنی ایجاد یک «حزب الله» و هسته مقاومت که نظیر او تا آن زمان در لبنان و مناطق عربی وجود نداشت.
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) با بیان اینکه در طول 40 سال گذشته شاهد بوده‌ایم که گروه‌های فلسطین، لبنان و بقیه دست‌اندرکاران چگونه به این مرد احترام می‌گذاشتند، ادامه داد: در جنگ تحمیلی علیه کشور ما نیز او توانست با حرکت‌های دیپلماتیک نقش عظیمی در مسائل «میدان» بگذارد.
آقای محتشمی کاری کرد که ضربه بسیار مهلکی به نیروهای مهاجم صدام وارد شد، زیرا در آغاز جنگ تحمیلی، بخش بزرگی از لجستیک عراق باید از مسیر بندر لاذقیه در سوریه عبور می‌کرد که با حرکت دیپلماسی موفق و هوشیارانه آقای محتشمی در ارتباط با حکومت سوریه و آقای حافظ اسد، جلوی ارسال سلاح به عراق از این راه گرفته شد و ضربه زیادی به نیروهای مهاجم وارد شد.
وی، یکی دیگر از اقدامات مؤثر دیپلماتیک معطوف به میدان مرحوم محتشمی‌پور را جلوگیری از استحکام تشکل اتحادیه عرب در مقابل جمهوری اسلامی ایران از طریق فاصله‌گیری سوریه از اتحادیه دانست و با اشاره به همراهی کامل مرحوم محتشمی‌پور با مجاهدان فلسطینی، گفت: در واقع می‌شود گفت که مرحوم محتشمی‌پور دیپلماسی را با میدان توأم کرد و به یکدیگر متصل نمود، اینها با هم توأم هستند و بدون همدیگر نمی‌توانند کاری انجام بدهند.
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) مرحوم محتشمی‌پور را انسانی هوشمند، سیدالمجاهدین، سید مظلوم و دارای پایبندی کامل به عبادات و سنت‌های دینی و در عین حال مخالفت با تحجر و عقب افتادگی فکری و عدالت‌طلبی دانست و آرزو کرد که‌ای کاش چنین انسانی برای این جامعه و نظام می‌ماند.

کپی