اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

۲عکاس کرمانشاهی لقب هنری از فدراسیون بین‌المللی عکاسی دریافت کردند

۲عکاس کرمانشاهی لقب هنری از فدراسیون بین‌المللی عکاسی دریافت کردند

فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) به ۱۷ عکاس ایرانی درجه یا القاب هنری اعطا کرد که در میان آنها نام «طالب حیدری» و «وحید بابایی» ۲ عکاس کرمانشاهی هم دیده می‌شود.

 به منظور قدردانی از شخصیت‌های برجسته عکاسی، فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) القاب یا درجه‌های هنری ویژه را به هنرمندان عکاس اعطا می‌کند که در دوره اخیر از ایران این افتخار نصیب ۱۷ ایرانی شد که ۲ تن از آنها کرمانشاهی بودند؛ بر این اساس بابایی لقب « EFIAP » هنرمند ممتاز فیاپ و حیدری هم لقب «AFIAP » یا هنرمند فیاپ را دریافت کردند.

«وحید بابایی» متولد سال ۱۳۶۳ شهر کرمانشاه است و با گرایش‌های عکاسی معماری و مناظر شهری - مردم نگاری در این رشته هنری فعالیت می کند. وی تاکنون دهها جایزه معتبر از جشنواره های داخلی و خارجی را از آن خود کرده است.

حیدری، متولد آذر ماه سال ۱۳۶۶ و اهل «باینگان» از توابع شهرستان «پاوه»» می‌باشد و تاکنون آثارش در بیش از ۱۵ جشنواره بین‌المللی برگزیده شده است.

لقب AFIAP یا «هنرمند فیاپ» اولین لقبی است که می‌توان دریافت کرد؛ این لقب به هنرمندان عکاسی اعطا می‌شود که کیفیت‌ها و تکنیک‌های هنری و تولیدات هنری آنها از طریق شرکت در جشنواره‌های عکاسی بین المللی زیر نظر فیاپ توسط داوران بین المللی در کشورهای مختلف تأیید شده باشد. لقب EFIAP یا «هنرمند ممتاز فیاپ» نیز به هنرمندان عکاسی اعطا می‌شود که غیر از داشتن تکنیک‌های ممتاز، تعداد مشخصی از عکس‌هایشان در تعداد زیادی جشنواره بین المللی زیر نظر فیاپ پذیرفته شده باشد.

به منظور تقدیر از هنرمندان عکاسی که پس از دریافت لقب EFIAP فعالانه به شرکت در جشنواره‌های بین المللی زیر نظر فیاپ ادامه می‌دهند و به این وسیله با خلق آثار هنری جدید به ارتقا عکاسی کمک می‌کنند، فیاپ هفت سطح دیگر EFIAP را به وجود آورده است.

برای دریافت لقب AFIAP عکس‌های این نامزد باید در ۱۵ جشنواره بین المللی مختلف زیر نظر فیاپ در هشت کشور مختلف پذیرفته شده باشد؛ این نامزد باید حداقل ۴۰ پذیرش با ۱۵ عکس مختلف در جشنواره‌های بین المللی زیر نظر فیاپ داشته باشد و حداقل پنج عکس از این ۱۵ عکس، هرکدام باید حداقل در ۳ جشنواره مختلف پذیرفته شده باشند.

برای دریافت لقب EFIAP هنرمند می‌بایست دارای لقب AFIAP باشد و بر اساس تاریخ درج شده در دیپلم AFIAP، حداقل یک سال از زمان دریافت لقب AFIAP گذشته باشد؛ عکس‌های این کاندیدا باید حداقل در ۳۰ جشنواره بین المللی مختلف زیر نظر فیاپ، در ۲۰ کشور مختلف پذیرفته شده باشد.

این کاندیدا باید حداقل ۲۵۰ پذیرش با ۵۰ عکس مختلف در جشنواره‌های بین المللی زیر نظر فیاپ داشته باشد و حداقل پنج عکس از این ۵۰ عکس، هرکدام باید حداقل در ۳ جشنواره مختلف پذیرفته شده باشند؛ حداقل ۲ عکس از این پنج عکس می‌بایست هرکدام برنده حداقل یک جایزه باشند و این ۲ جایزه می‌بایست با ۲ عکس مختلف در ۲ کشور مختلف و از ۲ جشنواره مختلف کسب شده باشند.

فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) که به عنوان تنها مؤسسه بین المللی در زمینه عکاسی که از طرف یونسکو به رسمیت شناخته شده است در سال ۱۹۴۶ پایه گذاری شد و از آن سال تاکنون واسطه‌ای برای برقراری ارتباط بین مؤسسات ملی عکاسی در کشورهای مختلف جهان بوده است.

این فدراسیون به عنوان عضو اجرایی با مؤسسات ملی عکاسی در سراسر جهان همکاری نزدیک دارد که تعداد آنها به بیش از ۹۰ مؤسسه ملی در ۵ قاره می‌رسد و در حال حاضر تنها نماینده رسمی فیاپ در ایران «کلوپ عکس فوکوس» وابسته به «مؤسسه هنر خیام» است./ روابط عمومی فیاپ در ایران

کپی