اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

قاضی‌زاده هاشمی: با برجام موافقم

قاضی‌زاده هاشمی: با برجام موافقم

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: با برجام موافقیم و باید تحریم‌ها برداشته شود و معتقدم حقوقدانان بین الملل باید مذاکره کنند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در شبکه جام جم اظهار کرد: ما به عنوان دولت نباید کاری کنیم که هموطنان ما نتوانند به کشور رفت و آمد کنند و نباید از این حق طبیعی آنان را محروم کنیم. کسانی که حکم قضایی دارند باید از سوی قوه قضاییه مورد توجه قرار گیرد اما باید به سمتی برویم که دفاتر وزارتخارجه خانه اول ایرانیان خارج از کشور شود.

وی ادامه داد: کشور مادر ما است و مادر هیچوقت در هیچ مشکلی فرزندانش را تنها نمی‌گذارد حتی اگر آن فرزند بد باشد. امیدواریم بتوانیم این فرهنگ را ایجاد کنیم و براین اساس استوار کنیم. از کسی طلبکار نیستیم ایران زادگاه ایرانیان است و حتی اگر کسی ۵ نسل قبلش ایرانی باشد ما او را ایرانی می‌دانیم و درهای کشور روی او باز است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد: نفت موهبتی است و به مدیران خاطرجمعی داده است. کشورهای دنیا با مالیات اداره می‌شود و مدیری که از مالیات تامین منابع می‌کند باید به مردم پاسخگو باشد و باید مشخص شود خدمات دولت چقدر می‌ارزد؟ مالکیت نفت موجب شده همه خرج دولت از نفت براورده شود و به مردم توضیح ندهد.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: خروج نفت از بودجه بیشتر جنبه فرهنگی اجتماعی دارد تا اقتصادی. شعار اصلی من تامین نان و آب و مسکن و… نیست شعار اصلی من انقلاب در رویکردها و حکمرانی است و باید نفت را از دست دولت درآوریم.

وی افزود: از فرصت تحریم استفاده می‌کنیم و در سه سال اول آثاری از نفت در بودجه نخواهد بود و منابع نفت در ساز و کار دیگری مدیریت و تخصص پیدا کند. بودجه یکساله است و پروژه‌های چندساله بودجه‌های چندساله می‌خواهند و در نهایت پروژه رها می‌شود. هر پروژه که زیر ذیل صندوق ثروت ملی که راه می‌اندازیم تخصیص داده شود بودجه‌‌اش کامل پرداخت می‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: چرا طرف غربی می‌تواند بدعهدی کند؟ همه قراردادها براساس بی‌اعتمادی است. چطور می‌شود قرارداد بین المللی را براساس اعتماد بنویسیم؟ چطور قراردادی بستیم که طرف امریکایی هروقت بخواهد از آن خارج یا وارد می‌شود. با برجام موافقیم و باید تحریم‌ها برداشته شود. اکنون در وین دارند مذاکره می‌کنند. باید انقدر الزامات حقوقی قرار دهند که طرف را مجازات سنگین کند. ویترین ما سیاسیون هستند و این اشکال ما است. باید حقوقی‌ها قرارداد ببندند و سیاسیون دور حقوقی‌ها باشند. تیم مذاکره کننده باید شخص حقوق خوانده بین الملل باشد. از این دولت چیزی گیر مردم نمی‌آید. ۲۰ سال مذاکره کردند و ۳۰ سال دیگر هم ادامه بدهند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه جوانان موتور پیشران هستند و دولت سلام دولت جوانان است گفت: من نماد جوانان و جوان‌ترین نامزد هستم و برنامه‌های من نیز متمرکز به جوانان است. دنیا در حال تغییر است و باید به پدیده‌های جدید روبرو شویم. جوان رویا دارد و جوانان مخاطب اصلی آینده هستند و مدیران آینده نیز باید جوانان باشند.

رکود یعنی کند شدن کسب و کار است. باید در این راه مانع زدایی شود. برای تولید باکیفیت باید عنصر رقابت را جایگزین عنصر رانت کنیم و شفافیت را جایگزین پنهانکاری کنیم. ما در زمینه فساد اداری وضعیت خوبی در دنیا نداریم. پایه مدیریت و توسعه گری صنعت است که در سطح اولیه قرار دارد و ما در این بخش مانده ایم.

دولت سلام در سیاستگذاری ثبات ایجاد می‌کند. دولت‌ها سیاست‌های بی‌ثبات دارد و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تولید اعتماد ندارند. تلاش ما ایجاد ثبات خواهد بود.

داشتن ارز چندگانه بی‌ثباتی ایجاد می‌کند. در مقطعی ۵ نرخ ارز داشتیم که این رانت و فساد ایجاد می‌کند و مردم از مواهب آن برخوردار نخواهد شد. دولت باید پوشش یارانه را تغییر داده و قدرت خرید را حفظ کند. باید مدل حکمرانی عوض شود و باید جریان ازاد اقتصادی فراهم کنیم. دولت در تامین معیشت مردم در خرید تضمینی از تولید کننده و با یارانه از مصرف کننده حمایت کند.

ما شاخص روانی به نام قیمت ارز درست کردیم. اگر مردم بدانند قدرت خریدشان حفظ می‌شود تغییر قیمت ارز اهمیتی ندارد. در این شرایط مجبور نیستیم صرافی‌های محدود داشته باشیم و عرضه و تقاضا بازار را تنظیم می‌کند.

ایران باید به کشور صادراتی تبدیل شود. وزیر خارجه باید یک تاجر بین المللی باشد و وزارت خارجه باید ایرانیان خارج از کشور را محور اقتصاد قرار دهد و زنجیره تولید و تجارت ایجاد شود.

شعار ما این است نرخ تورم را به زیر ۵ درصد برسانیم و ریال ناموس دولت است. ریال یا تومان برای دولت‌ها ارزش نداشته و سیاست بانک مرکزی حفظ ارزش ریال بوده و برای این مهم یک سازمان درست می‌کنیم تا چرخه حکمرانی ریال را داشته باشیم.

برای تغییر رویه اداره کشور آمده‌‌ایم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه جوانان نسل نو و گام دوم تصمیم گرفته‌‌اند که شرایط را تغییر بدهند گفت که ما نیامده‌‌ایم که چندین پروژه بسازیم بلکه آمده‌‌ایم تا رویه اداره کشور را تغییر بدهیم.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی عصر پنجشنبه در گفت وگوی تلویزیونی با شبکه استانی البرز افزود: دولت‌های گذشته زحمات زیادی کشیده و پروژه‌های بسیاری ساخته‌‌اند، بسیاری از صنایع که می‌بینید که در استانی مانند البرز سرمایه گذاری شده بعد از انقلاب ایجاد شده و مربوط به قبل از انقلاب نیست.

وی اضافه کرد: درست است که برخی از زیر ساخت‌ها متعلق به قبل از انقلاب بوده اما می‌بینیم که هر چه جلوتر می‌رویم مشکلات ما پیچیده‌تر می‌شود از یک سو توسعه صنعتی می‌دهیم و از سوی دیگر آلودگی هوا را شاهد هستیم، خاک و آب از بین می‌روند که نشان می‌دهد نظام برنامه ریزی مشکل داشته است.

قاضی زاده هاشمی گفت: نشان می‌دهد که نظام هماهنگی مشکل داشته؛ دولت به جای اینکه در کارها دخالت کند باید عقب‌تر ایستاده اما هماهنگ کننده مناسب میان مدت و درازمدت باشد که این مهم با اعتماد جوانان و در میدان بودن مردم اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: «دولت سلام» آمده است که به مردم سلام کند و از آنها خواهش کند که دستش را بگیرد و با مردم کشور را اداره کند، یک انرژی، رویکرد و نفس جدید و تازه بیاید و موجب شود که با تغییر ریل اداره کشور بسیاری از مسایل و مشکلاتی که مزمن شده‌‌اند را جراحی کند که این جراحی باعث بهبود کامل و رشد و ارتقای جامعه شود.

قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های استان البرز خاطر نشان کرد: ایران کوچک مرکزی از تنوع اقوام و زبان‌ها است که از روی انصاف با وجود اینکه البرز یک استان جدید التاسیس است، اما یک استان بسیار سریع الرشد با امتیازی‌های بسیار زیاد و البته با مشکلاتی می‌باشد.

وی ادامه داد: این استان در دل البرز مرکزی قرار گرفته به همین دلیل نام البرز بر آن اطلاق شده که البته تصور همگان بر این است که استانی کوهستانی می‌باشد اما علاوه بر کوهستانی بودن کویر نیز دارد، به عبارت بهتر هم به لحاظ اقوام ایران کوچک و هم از نظر توع جغرافیایی و اقلیمی تمام آب و هوایی که در ایران پیدا می‌شود در این استان نیز دیده می‌شود.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: البرز استان کوچکی است که با پنج هزار و ۲۳۴ کیلومتر مربع، سی و یکمین استان کشور از نظر وسعت است اما به لحاظ جمعیتی تراکم جمعیتی بالایی دارد، ۲ میلیون و ۷۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر طبق آخرین سرشماری بوده که با توجه به اینکه مهاجرپذیراست و تعداد زیادی اتباع بیگانه در آن زندگی می‌کنند و رشد آن خیلی افزایش یافته که از این منظر رتبه یازدهم است.

وی ادامه داد: اما کرج در برخی از گزارشات سومین و در برخی دیگر چهارمین کلانشهر کشور است اما به هر حال جزء کلانشهرهای رتبه یک کشور می‌باشد که نشان دهنده درصد تراکم بالای جمعیت در این منطقه بوده که ۲۳هزار و ۵۱۸ نفر به ازای هر کیلومتر است که عددی بسیار بالا و نزدیک به ۶۵ درصد این استان جمعیت‌‌اش شهرنشین است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: یکی از مزیت‌های فوق العاده این استان موضوع گردشگری است که علاوه بر تنوع ارتفاع اقلیمی و بهره مند بودن از کوه‌های بالای چهار هزار متر مانند ناز، کلون و بستک و از کویر نیز مانند کویر نجم آباد نیز برخوردار است.

قاضی زاده هاشمی افزود: پیست اسکی دیزین که تمام ملت ایران با اسم آن آشنا هستند و شوره زار نجم آباد که کویر نوردی در این استان می‌تواند انجام شود که از این منظر استان منحصر به فردی است.

وی ادامه داد: نمونه‌های بسیار زیبایی مانند سد امیرکبیر، جاده کرج- چالوس، تونل کندوان، باغ‌های سیب مهر شهر که به امید خدا اگر نابود نشوند و با همین زیبایی باقی بماند، کاخ مروارید شمس، روستای تاریخی آتشگاه، کاروانسرای شاه عباسی که در البرز واقع شده اند.

قاضی زاده هاشمی گفت: همچنین برخی از امامزاده‌ها، نام آوران و شعرا، پیست اسکی خور، آتشکده تخت رستم و یا کاخ سلیمانیه که در دانشکده کشاورزی واقع است از دیگر جذابیت‌های البرز است.

وی افزود: در خصوص اشتغال این استان، یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور و حجم زیادی از صنایع استراتژیک ما در البرز مستقر است که به همین دلیل مهاجرت بسیاری در آن اتفاق افتاده اما این به دلیل نبود بیکاری در آن نیست.

وی عنوان کرد: با کمال تاسف پدیده بیکاری و مشکلات اقتصادی و فرهنگی که در منطقه وجود دارد موج می‌زند و خود سبب شده تا مشکلات اجتماعی ایجاد شود، یعنی با این تصور که اشتغال مناسب در البرز وجود دارد مردم مهاجرت اما فرصت‌های شغلی موجود کمتر از میزان مهاجرت است.

قاضی زاده هاشمی افزود: همین مساله سبب شده تا نرخ بیکاری با وجود اینکه سرمایه گذاری مناسبی در این استان انجام شده رو به رشد است و بدتر نیز می‌شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه بیان داشت: این استان به دلیل برخورداری از شهرک صنعتی اشتهارد به عنوان یکی از کانون‌های صنعتی در سطح ملی مطرح و بسیاری از صنایع مهم کشور در این منطقه قرار گرفته اند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حجم بسیاری از تولیدات صنعتی در البرز است خاطرنشان کرد: در اغلب نقاط کشور شاهد یک رکودی در توسعه فضاهای صنعتی و در ایجاد موسسات صنعتی جدید به دلیل اوضاع اقتصادی روبرو هستیم اما در این شهرک صنعتی درخواست برای توسعه و کارخانجات جدید بالا بوده و نشان دهنده وضعیت به نسبت مطلوب زیر ساخت و تجهیزاتی است که در آنجا ایجاد شده که جالب توجه و جای تقدیر داشته که این نکته را ابراز که بایستی در این منطقه سرمایه گذاری‌های بیشتری اجرا شود.

وی در ادامه با بیان اینکه البرز استانی پیشرو در جذب فناوری‌های جدید است گفت: شاید مدرنترین فناوری‌های جهان به تبع نیروی متخصص کرج، البرز و هم به دلیل نزدیکی به تهران که از تهران می‌تواند این نیروی متخصص را جذب کند موجب شده تا زمینه به کار گیری فناوری‌های جدید در این استان اتفاق بیافتد.

قاضی زاده هاشمی گفت: همچنین یک منطقه اقتصادی فعال و فرودگاه بین المللی پیام در این استان قرار دارد و یک منطقه اقتصادی جدید التاسیس برای موارد دارویی در این منطقه داریم.

وی گفت: از تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب تنها تعداد کمی از آنها اکنون به صورت کامل فعال و خیلی از آنها به صورت نیمه فعال و ۲۱ درصد مجوزهای صادره در شهرک‌های صنعتی غیر فعال هستند که نشان دهنده این است که با وجود تمام تمهیدات باز نیز مشکلاتی وجود دارد بدین معنی که افراد مجوزهایی دریافت کرده‌‌اند اما نتوانسته‌‌اند سرمایه گذاری مناسب را انجام بدهند.

وی ادامه داد: همچنین ۴۰ تا ۵۰ درصد زمین‌های واگذاری راکد و رها شده‌‌اند که نشان دهنده این مساله است که یا اهلیت مناسب در افرادی که مجوز دریافت کرده‌‌اند نبوده و یا اینکه موانعی برای توسعه سرمایه گذاری است که به شدت این موضوع بایستی پیگیری و مسایل حل و فصل شود تا زمین‌هایی که بلوکه و فریز شده‌‌اند آزاد و در اختیار سرمایه گذاران جدید قرار بگیرند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه قیمت زمین‌های صنعتی به دلیل نزدیکی به تهران گران است اظهار داشت: عمده کارگاه‌های صنعتی این استان نیز با شدت زیادی در شعاع مشخصی از محورهای ارتباطی قرار گرفته‌‌اند یعنی در عمل محورهای ارتباطی در اشغال این واحدهای صنعتی هستند.

وی افزود: در خصوص مساله تراکم ضمن اینکه ظاهر آن ارزشمند است اما در درازمدت همان مردمانی که در آنجا زندگی می‌کنند از مواردی از جمله ترافیک، آلودگی هوا، از بین رفتن منابع آبی، فاضلاب اذیت خواهند شد.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه مساله محیط زیست تبدیل به یک موضوع جدی در البرز شده خاطرنشان کرد: این در حالی است که البرز، استانی ییلاقی بوده باغات زیبایی داشته، تنفس گاه تهران بوده و خود کرج یک شهر بسیار زیبا و ییلاقی بوده اما امروز تبدیل به یک کلانشهر عظیم شده که در پیرامون خود نیز سایرشهرها را متاثر و تراکم جمعیت پنج نفر در هکتار به نسبت سرزمین ما که تراکم جمعیتی بسیار کمتر از این است مشکلات بسیاری ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ترافیک و حجم مصرف سوخت و انرژی را در این منطقه زیاد کرده که به همین دلایل چالش آلودگی‌های زیست محیطی چالش بسیار جدی در این منطقه است.

قاضی زاده هاشمی در ادامه افزود: یکی دیگر از مسایل جدی که در البرز با وجود منابع آبی فراوانی در ظاهر که دارد این است که کمبود آب و افت شدید سفره‌های زیر زمینی است که در مرحله بحرانی است و برخی از دشت‌ها مانند دشت کرج، اشتهارد، هشتگرد را در وضعیت بدی قرار داده است.

وی گفت: حتی دشت‌هایی که در پایین دست نیز که در استان البرز قرار ندارند به این دلیل که حوزه آبخیز آن از منطقه این استان عبور می‌کند آنها را نیز دچار بحران کرده است.

قاضی زاده هاشمی مساله پسماندهای شهری و صنعتی را از دیگر مشکلات البرز عنوان و خاطرنشان کرد: روزانه بیش از یک هزار و ۷۰۰ تن زباله در این استان تولید که ۹۰درصد آن در سایت‌ها به جای اینکه بار دیگر باز فرآوری شوند، دفن می‌کنند این در حالی است که به زباله طلای کثیف می‌گویند و یک ثروت عظیم و از آن با توجه به کمبود برق در کشور می‌توانند از آن برق تولید کنند.

وی ادامه داد: این نشان دهنده است که با توجه به اینکه دفن زباله‌ها آلایندگی شدید در منطقه ایجاد می‌کند و باید کاری جدی در این رابطه انجام داد، که یک هزار و ۱۰۰ تن از این عدد در خصوص تولید زباله متعلق به شهر کرج است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما گرفتار یک نوع دولت تمرکزگرا شدیم افزود: در این دولت تمرکز گرا تمام امور در تهران رقم خورده و این استان پایتخت همه چیز از سیاسی گرفته تا تجاری، ورزشی و دانشگاهی است، ما یک کشوری به عظمت ایران داریم و یک شهر و مابقی همگی پیرامون این شهر قرار گرفته اند.

قاضی زاده هاشمی افزود: همین مساله سبب شده تا توسعه صنعتی ما دچار مشکل شود و مردم وطن، خاک آبا و اجادی شان را به دلیل این نوع اداره کشور بی‌ارزش شده و برای یافتن شغل دسته دوم و سوم مجبور هستند که به حاشیه تهران، پیرامون کرج، اسلامشهر و امثال این مناطق بیایند.

وی ادامه داد: ما در دولت سلام برنامه ریزی کرده‌‌ایم که ۴۸۵ پایتخت داشته باشیم بدین معنی که تمام شهرستان‌های ایران تبدیل به پایتخت شده و تمام اختیاراتی که هیات وزیران دارد به شهرستان‌ها داده می‌شود.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: بر این اساس به عنوان مثال فرماندار شهرستان اختیارات وزرای کشاورزی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و تمام وزرا را دارد، البته سیاستگذاری کلی در وزارتخانه‌ها انجام می‌شود اما تصمیمات اجرایی، نحوه استفاده از بودجه‌ها، به کارگیری نیروی انسانی، دادن مجوزها و تمام اموری که وزارتخانه‌ها انجام و امور تصدی محسوب می‌شوند در اختیار شهرستان‌ها قرار می‌گیرند.

وی افزود: هیچ دلیلی وجود ندارد که برای یک دریافت مجوز و یا ایجاد منطقه‌‌ای خاص به مرکزیت کشور مراجعه کنیم، همچنین همزمان ما به جای تقسیم بودجه به صورت بخشی آن ر ا به صورت منطقه‌‌ای تقسیم و تخصیص آن را در اختیار شورای برنامه ریزی شهرستان و فرماندار قرار می‌دهیم.

قاضی زاده هاشمی گفت: استاندار نیز مسوول انتصاب می‌شود، بدین معنی که مدیران استانی را استاندار منصوب می‌کند و نه وزرا و از همه مهم‌تر این مردم هستند که در خصوص عملکرد مدیران اظهار نظر و این نخبگان هستند که مدیران را برای انتصاب معرفی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سامانه‌‌ای در این رابطه طراحی که اگر یک سوم مردم منطقه‌‌ای از مدیر ناراضی باشند آن مدیر عزل خواهد شد افزود: اگر مدیری موفق نشد رضایت مردم را جلب کند عزل می‌شود، بدین معنی که اصلی‌ترین وظیفه مدیر ملی، منطقه‌‌ای، بخشی و عمومی کسب رضایت مردم است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: این موضوع جدی بوده و موجب می‌شود تا ما به جای اینکه بر‌‌ای هر امری ترددی در تهران داشته باشیم شهرها بتوانند خودشان را اداره کنند.

قاضی زاده هاشمی افزود: همچنین ما عناوین مهم پایتخت را تقسیم بندی خواهیم کرد بدین معنی که اگر تهران پایتخت سیاسی است به عنوان مثال کرج تبدیل به پایتخت صنعتی ایران شود، بدین معنی که بر اساس مزیت‌های هر شهر مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه مزایای شغلی و ظرفیت‌های آمایشی و منطقه‌‌ای تک تک شهرستان‌های کشور استخراج شده اظهار داشت: براساس مزیت برتر، ماموریت ملی به این شهرستان‌ها داده خواهد شد بدین معنی که هدایت تمام سرمایه گذاری‌ها، حتی دانشگاه، فنی و حرفه‌‌ای، دیپلماسی، گمرک، تجارت جهانی با محوریت آن شهرستان در همان حوزه و بر اساس مزیتی که برای آن تعریف شده اجرایی می‌شود.

قاضی زاده هاشمی افزود: بر همین اساس شیب صد ساله‌‌ای که تمام کشور را به سمت تهران گسیل و بعد سرمایه‌ها را از تهران به خارج از کشور فرستاده در کل سرزمین توزیع خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه البرز یکی از استان‌های بسیار خوب ما است عنوان کرد: برای اینکه بتواند این مهم را به زودی در دست بگیرد، چرا که ممکن است در برخی دیگر از استان‌ها شاید در همان سال‌های ابتدایی نتوانیم این اقدامات را برای آنها با توجه به فراهم نبودن زیر ساخت‌های فنی، نبود نیروی انسانی و یا اینکه درآمدهایشان کافی نیست انجام بدهیم و شاید یک مقدار دیرتر مجبور به اجرایی شدن در این استان‌ها باشیم.

قاضی زاده هاشمی افزود: اما البرز استانی آماده است که در سال‌های نخست در واقع در سال ۱۴۰۰ این ظرفیت را دارد که اختیارات هیات وزیران را به استاندار و فرمانداران این منطقه تفویض کرد تا مردم به نخستین مدیری که مراجعه می‌کنند اختیارات کافی برای اینکه پاسخ آنها را بتوانند بدهند داشته باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه ضمن سلام به مردم شهرستان ساوجبلاغ گفت: مرکز این شهرستان شهر هشتگرد بوده که امکانات فوق العاده‌‌ای دارد و ما موضوع مسکن کشور را با تاسف باید گفت که به آن تحمیل و مشکلات عدیده‌‌ای را برای این شهرستان ایجاد کرده است.

قاضی زاده هاشمی بیکاری و نرخ پائین اشتغال را مساله جدی در هشتگرد عنوان و افزود: همچنین لازم است برای برخی از امکانات به خصوص در حوزه بهداشت و درمان که با توجه به سرعت رشدی که داشته در این بخش ضعیف است بایستی یک فکر جدی کرد، چرا که مساله بهداشت و درمان در هشتگرد و شهر جدید بسیار مساله بغرنجی است.

وی با بیان اینکه باید به مساله حمل و نقل و تصفیه فاضلاب هشتگرد نیز به صورت جدی پرداخت به شهر کرج اشاره کرد و گفت: این شهر جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی زیادی دارد که مساله آلودگی زیست محیطی این شهرستان اشاره شد و این را نیز بایستی گفت که ما مرتب اقدام به زدن جاده و اتوبان مانند جاده کرج، قدیم، مخصوص، اتوبان و آزاد راه اما با این وجود مساله حل نشده است.

قاضی زاده هاشمی افزود: مساله در واقع قطار سریع السیری است که قرار بوده جایگزین تمام سیستم حمل و نقل شود که نه تنها موضوع کرج را بلکه کل استان و منطقه را به عبارت بهتر سرعت سامان بدهد.

وی ادامه داد: همچنین موضوع فضای سبز، بازفرآوری و بازچرخانی فاضلاب کرج، تامین حق آبه محیط زیست این شهرستان، تعدی که حریم شهرها به دلیل افزایش جمعیت در حال رخ دادن است، چرای بی‌رویه دام در مراتع، طرح‌های آبخیزداری و حفاظت از محدوده و حریم شهرها از وظایف جدی مدیران منطقه خواهد بود.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به چالش‌های زیست محیطی گفت: مساله فقط کرج نیست بلکه جمعیت ۲۰ میلیونی است که در این منطقه قرار گرفته‌‌اند یعنی استان‌های تهران و البرز و حواشی آن که کمتر از یک چهارم کشور در این منطقه با تراکم زیاد قرار گرفته که بایستی برای اینها در حوزه محیط زیست و مقابله با آلودگی هوا را به صورت جدی انجام داد.

وی با بیان اینکه توسعه صنعت گردشگری در توسعه کرج مغفول مانده است خاطرنشان کرد: این در حالی است که می‌توان به این مساله بسیار توجه و از آن استفاده کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در خصوص کرج حرف‌های بسیار زیادی می‌توان زد گفت: در خصوص بیکاری، فرسودگی بافت، اصلاح کاربری، ناپایداری منابع درآمدی و زیر ساخت‌های نامناسب است که به عنوان مثال در اطراف کرج شاهد بافت قدیمی و بوی بد زباله هستیم که تمام این مسایل باید به نوبه خود پرداخته شود.

قاضی زاده هاشمی در ادامه به قدمت شهرستان نظرآباد اشاره و افزود: این شهرستان قدمتی ۹ هزار ساله دارد که از دوران ازبک‌ها در این شهرستان منطقه باستانی وجود دارد که قابلیت این را دارد که به عنوان یک مرکز گردشگری تاریخی ایران تبدیل شود.

وی ادامه داد: این شهرستان مانند کرج و سایر شهرستان‌های کشور مشکل جدی آب آشامیدنی دارد این در حالی است که سد طالقان نزدیک نظرآباد می‌باشد اما از این منبع کمتر برخوردار است، این در حالی است که مردمی که در اطراف منابع آبی هستند باید در برخورداری از این منابع اولین باشند.

قاضی زاده هاشمی افزود: جاده نظرآباد- اشتهارد و حمل و نقل و بهداشت و درمان نیز در این شهرستان را نیز به سرعت باید ساماندهی کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ظرفیت‌های شهرستان اشتهارد اشاره و اظهار داشت: بیش از ۶۰ درصد صنایع البرز در این استان واقع شده و شهرک صنعتی اشتهارد یک شهرک فوق العاده ویژه است.

قاضی زاده هاشمی گفت: در اشتهارد مشکل آب نداریم اما آب این شهرستان شور است که باید بتوانیم با بازفرآوری مشکل آب این منطقه را برطرف کنیم، همچنین توسعه زیر ساخت‌ها را در آن را که شروع شده ادامه بدهیم و مشکل فاضلاب شهری مسکن مهر اشتهارد که بسیار جدی است و بر پیرامون آن اثر گذاشته را باید برای برطرف کردن آنها و پرداختن به جاذبه‌های توریستی نیز در دستور کار قرار خواهیم داد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به شهرستان فردیس اشاره و با بیان اینکه هر چه از امکانات البرز و از سوی دیگر کمبودهای آن بگوییم تمامی ندارد گفت: این شهرستان جمعیت رو به رشد سریعی د ارد این در حالی است که زیر ساخت‌های لازم از جمله بهداشتی و درمانی در آن فراهم نیست که بسیار عقب است، همچنین نبود سرمایه در گردش یکی از مشکلات اصلی صنایع مستقر در این شهرستان بوده که بایستی تامین منابع مکفی برای آن صورت بگیرد.

قاضی زاده هاشمی به شهرستان چهارباغ اشاره و ادامه داد: چهارباغ از شهرستان‌های محروم استان است که آسیب‌های اجتماعی، سگ‌های ولگرد، امنیت اجتماعی محلات، اعتیاد دارد و خجالت آور است که شهری در نزدیکی پایتخت داریم که در خصوص موضوعات ابتدایی صحبت که نشان دهنده ضریب پائین امنیت در آن است که لازمه‌‌اش این می‌باشد که نیروی انتظامی و امکانات خدماتی، بهداشتی و درمانی در این منطقه تقویت شود./ ایرنا

کپی