اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

داراب رویشگاه گیاهان ارگانیک، نیازمند صنایع تبدیلی کشاورزی است

داراب رویشگاه گیاهان ارگانیک، نیازمند صنایع تبدیلی کشاورزی است

فرماندار ویژه داراب گفت:این شهرستان از قطب‌های تولید محصولات ارگانیک است و با توجه به تولید سالانه ۲۹ هزار تن محصول شامل گل محمدی، انگور، انجیر و بادام نیازمند صنایع تبدیلی است.

اصغر فرودی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا افزود: آب و هوای سردسیری مناطق کوهستانی داراب اقلیمی مناسب برای تولید محصولات ارگانیک است و به همین سبب استفاده از آب و سموم بسیار کم است  و گیاهان به طور طبیعی رشد می کنند و محصولات رنگ، طعم و بوی خاصی دارند.

معاون استاندار فارس در ادامه گفت: یکی از عمده محصولات تولیدی مناطق کوهستانی داراب گلهای دیم محمدی است که ۶ هزار هکتار سطح زیر کشت و تولید سالیانه ۷ هزار تن گل ارگانیک حاصل این نعمت خدادادی به مردم مناطق کوهستانی داراب است.

وی در خصوص فرآوری این محصولات گفت: تا امروز بیش از ۳۰ واحد سنتی و ۶ واحد گلابگیری صنعتی در داراب فعالیت نموده که فقط ۱۰ درصد محصول گل داراب تبدیل به گلاب و اسانس شده و مابقی بصورت خام به شهرها و کشورهای دیگر صادر شده است.

فرودی در خصوص صادرات گل محمدی شهرستان نیز گفت: متاسفانه ۹۰ درصد محصولات شهرستان داراب به شهرستان های میمند و کاشان و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس؛ کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی مانند پاکستان و چین صادر می شود و درآنجا فرآوری و بسته بندی می شود که ارزش افزوده قابل ملاحظه ای برای مردم داراب نخواهد داشت و کشاورزان و باغداران دارابی به منافع و سود آنچنانی بابت زحماتشان نمی رسند و متاسفانه سود قابل  ملاحظه ای به جیب دلالان و واسطه گرها واریز می شود.

فرماندار ویژه داراب به اهمیت بازار عطر و ادکلن و همچنین محصولات آرایشی و بهداشتی در کشور اشاره کرده و گفت: ارزش افزوده محصولات ارگانیک داراب موقعی است که در کنار تولید ۷ هزار تنی محصول گل محمدی؛ صنایع فرآوری و تولیدی نیز راه اندازی شود تا درآمد سرشار این محصول سبب رونق تولید و اشتغال در شهرستان داراب شود.

فرودی به بازار بسیار بزرگ این محصولات نیز اشاره کرده و افزود: متاسفانه علی رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال تولید و رونق کسب و کار و همچنین مانع زدایی ها هنوز سرمایه گذاران داخلی رغبتی برای سرمایه گذاری ندارند و به همین دلیل دلالان از سود هنگفت این نعمت خدادادی نمی گذرند و محصولات این منطقه را به یغما می برند.

وی از دیگر مشکلات عمده شهرستان داراب عدم برندسازی و معرفی محصولات شهرستان داراب عنوان کرده و افزود: متاسفانه محصولات انجیر؛ خرما و گل محمدی داراب که شهرت جهانی دارد بدون هیچ نام و نشانی بسته بندی و صادر می شود که این خود جفا به شهرستان کهن و باستانی و معروف داراب است.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه داراب ضمن حمایت از سرمایه گذاران و تولید کنندگان فعلی گفت: باید هر چه سریعتر اتحادیه تولید کنندگان گل و گلاب در داراب تشکیل و شرایط بهتری برای سرمایه گذاران فراهم آوریم.

احمدرضا صالحی مدیر جهاد کشاورزی داراب نیز گفت: بیش از ۱۰ هزار خانوار در مناطق کوهستانی داراب فعالیت دارند و امرار معاش زندگی خود را به این گونه می گذرانند که باید از آنها در قالب تعاونی ها و اتحادیه های مربوطه حمایت کرد.

وی به دیگر پتانسیل های شهرستان داراب نیز اشاره کرده و گفت: در شهرستان داراب بیش از ۸۵ هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می شود که اکثر این تولید به صورت خام صادر می شود و هیچ گونه صنایع تبدیلی و فرآوری ایجاد نشده است تا در کنار حمایت از تولید اشتغال نیز فراگیر شود.

ظهرابی مسول یکی از کارخانه های تولید گلاب و اسانس لایزنگان داراب نیز می گوید: با پتانسیلی که در منطقه وجود دارد در سال جاری ظرفیت افزایش دوبرابری گلاب و اسانس را داریم و ابراز امیدواری کرد تا با حمایت مسئولین بتواند بخش تولید لوازم آرایشی و بهداشتی نیز در این کارخانه راه اندازی کند.

حسین فرجی به عنوان یک کارآفرین و صادر کننده گل نیز می گوید: کشورهای آسیایی ، حاشیه خلیج فارس و اروپایی بازار بسیار خوبی برای محصولات داراب است و به تازگی کشور روسیه نیز به جمع طرفداران محصولات ارگانیک داراب پیوسته که اگر مدیریت بهتری صورت بگیرد می توان با قیمت های بسیار مناسب محصولات ایران را به این کشور های صادر کرد.

غنچه گل محمدی به صورت خشک در سال جاری در مناطق کوهستانی داراب برای هر کیلو مبلغی حدود ۱۵۰ تا ۱۹۰ هزار تومان را دارد و این در حالی است که در بازار ایران بین ۳۵۰ الی ۴۰۰ هزار تومان و در بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل خرید انبوه مبلغی حدود ۲۰۰ هزار تومان است.

داراب حدود ۲۲۵ کیلومتر با شیراز فاصله داردو از شهرستان های جنوب شرقی استان فارس است.

کپی