اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کاشت «گوجه» این بار در گلخانه «آی‌تی»

کاشت «گوجه» این بار در گلخانه «آی‌تی»
میترا جلیلی خبرنگار

ازآنجا که بخش عمده‌ای از سرزمین ژاپن تحت تأثیر طوفان قرار دارد، در برخی از جزایر این کشور عملاً کاشت سبزیجات با مشکلات بسیاری همراه است. درهمین راستا کمپانی پاناسونیک در قالب یک پروژه دولتی با نام PFS قصد دارد گلخانه‌هایی خاص و سازگار با چنین شرایطی ایجاد کند. برای آغاز این راه نیز پاناسونیک جزیره ایشیگاکی در جنوب غرب اوکیناوا را انتخاب کرده است تا سبزیجات را در شرایط خاص و... تولید کند.

در این پروژه وضعیت‌های مختلف آب و هوایی ازجمله گرمای زیاد، هوای مه آلود، بارش شدید، طوفان و... در نظر گرفته شده است.
در مرحله آزمایشی، کشت گوجه فرنگی در چنین وضعیت آب و هوایی مدنظر قرار گرفته است چراکه آب و هوای این جزیره کاملاً مغایر با رشد گوجه فرنگی است و نور، دمای هوا و رطوبت مورد نیاز آن در حالت عادی وجود ندارد و همین موضوع تقریباً کشت آن را در این منطقه غیرممکن می‌کند. در همین راستا این شرکت یک گلخانه هوشمند در قالب یک کارخانه تأسیس کرده که آن را گلخانه «آی‌ تی» می‌نامد که از گلخانه‌های معمولی کاملاً متمایز است. این گلخانه‌ آی‌ تی برای مقابله با بادهایی به سرعت 180کیلومتر بر ساعت، آمادگی دارد و در ساخت آن از وسایلی خاص استفاده شده است که از آن می‌توان به پرده‌ای بزرگ برای جذب نور مادون قرمز(اینفرارد) اشاره کرد.

با وجود این پرده، دمای درون گلخانه تنظیم می‌شود. همچنین در این گلخانه هوشمند، سنسورهایی برای اندازه‌گیری میزان رطوبت به‌کار رفته است و سایر سنسورها نیز میزان فتوسنتز گیاه را بدون هیچگونه دخالت دست اندازه‌گیری می‌کنند. در این گلخانه همچنین سیستم خنک کننده و مه پاش‌های هوشمند و همچنین سنسورهای حساس به باد به‌ کار رفته است تا شرایط برای کشت و تولید گوجه فرنگی کاملاً مهیا شود. مرحله آزمایشی این طرح با موفقیت به پایان رسیده و با وجود وقوع طوفان در این جزیره، پس از 3ماه گوجه فرنگی‌ها قابل برداشت بودند. اطلاعات مربوط به این گلخانه هوشمند در سیستم ابری هوشمند Smart Saien ذخیره می‌شود و این گلخانه می‌تواند از کیلومترها دورتر کنترل شود. این گلخانه همچنین به سیستم هوشمند Cultivation Navi مجهز است بنابراین کشاورزان می‌توانند تنها با استفاده از یک اپلیکیشن، از راه دور بر رشد محصولات خود کنترل داشته باشند. قرار است سایر محصولات نیز در این گلخانه به‌صورت آزمایشی کشت شود چراکه هم هزینه‌های حمل محصولات به این جزیره پایین می‌آید و هم در شرایطی همچون کرونا که به‌دلیل قرنطینه توزیع محصولات چندان راحت نیست، ساکنان این جزیره کمتر با مشکل مواجه می‌شوند.

کپی