اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نابغه هندی،ناجی «گوگل»

نابغه هندی،ناجی «گوگل»
میترا جلیلی خبرنگار

«گوگل»، این غول دنیای فناوری در سال 2004 با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کرد و «لری پیج» و «سرگیی برین» به‌عنوان بنیانگذاران این کمپانی به این نتیجه رسیده بودند که باید برای تغییر وضعیت گوگل به‌دنبال خلاقیتی تازه باشند؛ چراکه در این جهان در حال تغییر و باوجود رقبای قدرتمند، به نظر می‌رسید که ستاره اقبال گوگل روبه افول می‌رود. اینجا بود که «ساندار پیچای» توانست خود را به‌عنوان ناجی گوگل به جهان معرفی کند و در نهایت هم به یکی از مهم‌ترین و مشهورترین چهره‌های گوگل تبدیل شد.

وی که ابتدا در کمپانی McKinsey فعالیت داشت، همزمان در زمینه فروش هم به شرکت گوگل مشاوره می‌داد و با توجه به استعداد ویژه‌اش در این زمینه، مورد توجه مؤسسان گوگل قرار گرفت و تصمیم گرفتند در سال 2004 از وی دعوت به همکاری در زمینه فروش کنند البته این بار وی نه در پست مشاور که به‌عنوان یکی از کارمندان کلیدی این شرکت جذب گوگل شد. تنها چند سال تلاش و حضور کافی بود تا این نابغه هندی به جمع مدیران برتر گوگل بپیوندد و سرانجام در سال 2015 همزمان با بازنشستگی «لری پیج» به‌عنوان مدیرعامل گوگل انتخاب شد.
ازآنجا که وی یک هندی- امریکایی محسوب می‌شود برای بسیاری، این انتخاب از سوی مؤسسان گوگل کمی عجیب به‌نظر می‌رسید ولی نگاهی به تلاش‌ها و موفقیت‌های «ساندار پیچای» در طول همکاری با گوگل، راه هرگونه حرف و حدیث را بست. وی در طول فعالیت خود پیش از تصاحب پست مدیر عاملی، نوارابزارهای گوگل را گسترش داد و درنتیجه گوگل کروم را در اختیار کاربران قرار داد که این موفقیت در نوع خود بی‌نظیر بود.
البته باید گفت که وی در این مسیر با سختی‌های بسیاری نیز دست و پنجه نرم کرد به‌عنوان مثال «اریک اشمیت» مدیر عامل وقت گوگل هرگز موافق وجود یک مرورگر برای گوگل نبود. از نگاه وی دلیل نداشت که یک شرکت نوپا مانند گوگل وارد جنگ بی‌پایان مرورگرها شود و همه سرمایه و اعتبار این کمپانی را به‌خطر بیندازد اما پیچای با طرح بی‌نقصی که به وی ارائه داد موفق شد موافقتش را جلب کند و حالا دیگر گوگل کروم در زمره برترین مرورگرهای جهان فعالیت دارد.
گفتنی است که ساندار پیچای تا سال 2012 مدیر ارشد گوگل کروم باقی ماند و برای توسعه آن تلاش‌های زیادی داشت.البته موفقیت‌های«ساندار پیچای» به همین جا ختم نشد و وی در سال 2019 علاوه بر مدیرعاملی گوگل موفق شد سکان کمپانی مادرتخصصی گوگل را نیز به دست گرفته و در قامت مدیریت این شرکت نقش آفرینی کند.
گفته می‌شود مدیرعامل گوگل در کودکی خانواده ثروتمندی نداشت و داشتن بسیاری از وسایل مورد علاقه وی در گرو تلاش بی‌وقفه‌اش بود. وی 12 ژوئن سال ۱۹۷۲ در چنای نادو هند متولد شد و پدرش هم به‌عنوان مهندس برق در شرکت GEC کنگلومرای بریتانیا مشغول به‌کار بود. وی تحصیلاتش را در هند به پایان رساند ولی هوش بالای وی بویژه در زمینه فناوری همه را متعجب کرده بود. یکی از برترین شانس‌های وی، کسب بورسیه از دانشگاه استنفورد بود که راه وی به سوی موفقیت را بسیار هموار کرد و درنهایت حکمرانی گوگل را به دست آورد.

کپی