اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

یک هزار و ۲۴۵ واحد مسکونی زلزله زده خراسان شمالی بازسازی می شود

یک هزار و ۲۴۵ واحد مسکونی زلزله زده خراسان شمالی بازسازی می شود

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: یک هزار و ۲۴۵ واحد مسکونی ناشی از زلزله ۵.۵ ریشتری در شهرستان های جاجرم، گرمه و مانه و سملقان باید بازسازی و نوسازی شود

علی محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  در مجموع  زلزله ۵.۵ ریشتری ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری به یک هزار و ۳۰۲ واحد مسکونی خسارت وارد شد که به دلیل خشت و گلی بودن واحدهای مسکونی میزان تخریب ها بالا بود و باید این واحد نوسازی و بازسازی شود.
وی اضافه کرد : براساس ارزیابی کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در منطقه ، صرفا ۵۷ واحد مسکونی در این مناطق  در فهرست تعمیراتی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با وجود این که هنوز مصوبات حمایتی هیات دولت برای بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی ناشی از زلزله به استان ابلاغ نشد، کارهای اجرایی برای تسریع در عملیات بهسازی و نوسازی در دست اجرا قرار گرفت.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی همانند سایر حوادث غیر مترقبه کار نقشه برداری، صدور پروانه ساخت و نظارت فنی و مهندسی بر این ساخت و سازها به طور رایگان با نظارت عالیه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان انجام می شود.

وی با بیان این که پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بنیاد مسکن، بلاعوض و کم بهره دولت به زلزله زدگان استان به زودی آغاز می شود، تصریح کرد: بر این اساس تاکنون ۱۰۰ پرونده واحدهای مسکونی تخربیی ناشی از زلزله  برای دریافت تسهیلات  ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت که با سود پنج درصدی پرداخت می شود، به بانکهای عامل ارسال شد.
محمدی افزود : همچنین به هر یک از واحدهای مسکونی تخریبی تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و حمایتی نیز از سوی دولت پرداخت خواهد شد.
پیشتر استاندار خراسان شمالی میزان اعتبار اختصاصی برای ساخت واحدهای مسکونی ناشی از زلزله ۵.۵ ریشتری در این استان را حدود ۱۱۸ میلیارد تومان اعلام کرد.

براثر زمین لرزه ۵.۵ ریشتری ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری که در عمق ۱۰ کیلومتری شهر سنخواست در استان خراسان شمالی به وقوع پیوست و طبق آخرین گزارش ستاد مدیریت بحران استان خراسان شمالی تاکنون برای ۵۹۳ واحد مسکونی زلزله زدگان این استان پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل شد به طوری که  ۲۶۵ واحد مسکونی پرونده بازسازی و نوسازی مربوط به شهرستان جاجرم ۲۳۰ پرونده  برای شهرستان گرمه و حدود۹۸ واحد نیز مربوط به شهرستان مانه و سملقان  است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.ایرنا

 

کپی