اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

یک نسخه جهانی برای کاهش مرگ کرونایی سالمندان

یک نسخه جهانی برای کاهش مرگ کرونایی سالمندان

مطالعات بالینی جدید نشان می‌دهد داروی سنولیتیک مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را در موش‌های سالمند کاهش می‌دهد. محققان امیدوارند این دارو در انسان نیز اثر مشابهی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه مینه‌سوتا و کلینیک مایو در آمریکا، داروی سنولیتیک (senolytic) مرگ و میر ناشی از یک نوع ویروس کرونای بتا که نزدیک به ویروس SARS-CoV-۲ است، را در موش‌های سالمند کاهش می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند این دارو تاثیر مشابهی در انسان داشته باشد.

سلول‌های پیر که معمولا سلول‌های آسیب دیده هستند و عامل اصلی بروز التهاب و بیماری‌های مزمن و همچنین کاهش تحرک محسوب می‌شوند، با افزایش سن در بدن جمع می‌شوند. بر اساس مطالعات قبلی، داروی سنولیتیک قادر است این سلول‌های فرسوده و ناکارآمد را از بدن خارج کند.

با توجه به مطالعاتی که از ابتدای پاندمی کرونا در سراسر جهان صورت گرفت، افراد سالمند در برابر این بیماری آسیب‌پذیری بیشتری دارند. محققان کلینیک مایو احتمال دادند که این آسیب پذیری ناشی از تجمع همین سلول‌های پیر در بدن باشد و به همین دلیل شروع به آزمایش داروی سنولیتیک در موش‌های سالمند کردند و دریافتند این دارو مرگ و میر ناشی از کرونا را در آن‌ها کاهش می‌دهد.

محققان امیدوارند این روش در انسان نیز پاسخگو باشد.

نتایج این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است./ ایرنا 

حتی بعد از دریافت واکسن کرونا هم ماسک بزنید

بعد از واکسیناسیون کرونا به چه کارهایی مجاز هستیم؟

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
کپی