اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

مبتلایان به سرطان می‌توانند واکسن کرونا بزنند

مبتلایان به سرطان می‌توانند واکسن کرونا بزنند

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیماران سرطانی با توجه به فرآیند تشخیص و درمان بیماری، مشکلی در تزریق واکسن کرونا ندارند.

دکتر علی قنبری مطلق افزود: بیماران سرطانی منعی برای تزریق واکسن کرونا ندارند و افرادی که شیمی درمانی و جراحی می کنند، باید یک هفته فاصله میان تزریق واکسن کرونا و شیمی درمانی یا جراحی داشته باشند.

وی اظهار داشت: بیمارانی که تحت پیوند مغز و استخوان قرار می گیرند نیز لازم است سه تا ۶ ماه میان تزریق واکسن کرونا و پیوند فاصله داشته باشند و ممنوعیتی برای تزریق این واکسن ندارند.

قنبری مطلق با بیان اینکه بیماران مبتلا به انواع سرطان با خیال آسوده می توانند واکسن بزنند، تصریح کرد: بیماران سرطانی که به کرونا مبتلا می شوند بیشتر در معرض آسیب ها، عوارض و بستری در بیمارستان و مرگ و میر هستند و باید پروتکل های بهداشتی را بطور کامل رعایت کنند.

وی تصریح کرد: اگر مشکلاتی مثل تب پایدار و کاهش سطح اکسیژن و تنگی نفس در این بیماران وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنند.

به گفته رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سالانه ۱۳۵ هزار مورد ابتلا به بیماری سرطان در کشور افزوده می شود و این سرطانها رو به رشد بوده، اکنون سرطان پروستات در مردان و سرطان سینه در زنان در صدر انواع سرطان قرار دارند و باید مردم برای پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان، شیوه زندگی خود را اصلاح کنند.

قنبری مطلق افزود: فعالیت بدنی ناکافی، مصرف کم میوه ها و سبزیجات و افزایش مصرف سیگار، الکل و غذاهایی که حاوی چربی هستند از عوامل محیطی بروز سرطان هاست و لازم است مردم نسبت به این بیماری آگاه تر و با  پیروی از سبک زندگی سالم از ابتلا به آن پیشگیری کنند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان است که در سال ۲۰۱۵ باعث ۸.۷ میلیون مرگ شده است. بر اساس  پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در کشورهای توسعه یافته تا سال ۲۰۲۵، ۴۵ درصد افزایش خواهد یافت.

در ایران پس از حوادث ترافیکی و بیماری های قلبی و عروقی، سرطان به عنوان سومین علت مرگ شناخته می شود و بر اساس نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان  در ۱۹۵ کشور جهان» در سال ۲۰۱۶،   ۵۴ هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت کرده اند که این میزان مرگ، ۱۴.۹ درصد از کل مرگها  (۳۶۰ هزار مرگ) در این سال را شامل شده است.

نرخ بروز سرطان در ایران ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر است، متوسط بروز سالانه سرطان در دنیا (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»،   ۱۸۲ در هر ۱۰۰ هزار نفر و حاکی از نرخ بسیار پایین تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.

افزایش فاکتورهای خطر سرطان، رشد جمعیت و پیری جمعیت در افزایش موارد بروز سرطان در کشورهای در حال توسعه (شامل ۸۲ درصد جمعیت جهان)، به علت افزایش آمار کلی سرطان در ایران  است./ ایرنا 

ضرورت ایجاد فضای استاندارد برای آماده‌سازی داروهای شیمی‌درمانی/ عوارض جدی این داروها برای محیط زیست و کادر درمان

امکان تزریق واکسن کرونا حین شیمی‌درمانی/ ضرورت اولویت واکسیناسیون بیماران بدخیم و مبتلا به سرطان

واکسیناسیون کرونا برای بیماران "پیوندی"، "سرطانی" و خاص و نادر چگونه است؟

پاسخ به پرسش‌های رایج درباره درمان سرطان در دوران شیوع کرونا

ضرورت توقف شیمی درمانی در بیماران سرطانی مبتلا به کرونا

بیماران خاص برای تزریق واکسن کرونا به کجا مراجعه کنند؟

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی