اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
هشدار غریب‌آبادی به رافائل گروسی:

آژانس از دستور کار سیاسی فاصله بگیرد

آژانس از دستور کار سیاسی فاصله بگیرد

گروه سیاسی/ ایران از گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون برنامه هسته‌ای کشورمان ابراز نارضایتی کرد و آن را فاقد اعتبار دانست. همزمان با برگزاری نشست فصلی شورای حکام آژانس که از روز دوشنبه آغاز شده است، کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس گزارش اخیر «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس را معتبر ندانست و از این نهاد خواست که از هرگونه دستور کار سیاسی فاصله بگیرد.

 او هشدار داد که رویکرد یکطرفه آژانس می‌تواند به مانعی برای تعاملات آتی تبدیل شود. مدیرکل آژانس دهم خردادماه دو گزارش پیرامون فعالیت هسته‌ای ایران منتشر کرد که یکی از آنها درباره راستی‌آزمایی اجرای برجام در ایران بود و گزارش دیگر نیز درباره چند موضوع باقی‌مانده پادمانی که مورد اختلاف ایران و آژانس بود. آژانس در گزارش جدید فصلی خود مدعی شده بود ایران از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات اورانیوم کشف‌شده در چند سایت این کشور خودداری کرده است. پیش‌تر ایران در واکنش به این گزارش تصریح کرده بود که آژانس از مکان‌های ادعایی که در آن آلودگی مشاهده شده، نمونه‌برداری کرده است و دو طرف در حال تلاش هستند که ابهامات جاری را برطرف نمایند.غریب‌آبادی در همین چارچوب با یک رشته توئیت به گزارش و مواضع اخیر مدیرکل آژانس واکنش نشان داد و گفت: «مواضع مدیرکل حاکی از رویکرد یکطرفه دبیرخانه آژانس در برابر تعاملاتش با ایران و نادیده گرفتن سطح همکاری و تعامل فیمابین است. این رویکرد می‌تواند به مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف تبدیل شود.» او با یادآوری این نکته که گزارش آژانس با سوابق همکاری بین ایران و آژانس سازگاری و همخوانی ندارد، یادآور شد: «این گزارش، معتبر هم نیست، چرا که مبتنی بر منابع قابل اتکا نمی‌باشد و همچنین متقاعد کننده نیز نیست، چرا که تمامی ابعاد همکاری و پیشرفت‌های حاصله را منعکس نمی‌کند.»نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه تعامل سازنده، مستلزم محیط مثبت، پرهیز از پیشداوری و  ابراز نگرانی‌های مصنوعی و همچنین خودداری از بزرگ‌نمایی چند موضوع پیش پا افتاده و بی اهمیت است، افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از هرگونه دستور کار سیاسی فاصله بگیرد و باید موضعی شفاف در برابر تهدید هسته‌ای رژیم صهیونیستی اسرائیل و غیرقابل پذیرش بودن بیرون ماندن این رژیم از معاهده عدم اشاعه و مخالفت مداوم آن با قرار دادن تمامی فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای خود تحت پادمان آژانس، اتخاذ کند.»
 پاسخ ظریف به «بلینکن»
رایزنی‌های ایران و آژانس برای حل موضوعاتی که محل بحث قرار گرفته در حالی است که هیأت‌های دیپلماتیک ایران و 1+4 برای مشورت دوباره به پایتخت‌ها بازگشته‌اند. با وجود پیشرفت‌هایی که پیرامون موضوعات اختلافی صورت گرفته است، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه امریکا  در یک جلسه استماع در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا مدعی شده است که هنوز مشخص نیست ایران از آمادگی یا تمایل لازم برای بازگشت به برجام برخوردار باشد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم به این ادعا پاسخ داد و طی پیامی در توئیتر نوشت: «هنوز مشخص نیست آیا رئیس ‌جمهوری امریکا و بلینکن آماده‌اند سیاست فشار حداکثری ترامپ و پمپئو را کنار گذاشته و استفاده از تروریسم اقتصادی به عنوان اهرم فشار برای چانه‌زنی را متوقف کنند یا خیر. ایران به برجام پایبند است. کافی است بند ۳۶ را مطالعه کنید. زمان تغییر مسیر است.»

کپی