اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
حضور سه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در منزل زنده یاد علی مرادخانی

صالحی: آثار و یاد مرحوم مرادخانی درخاطر اهالی فرهنگ و هنرهمیشه باقی خواهد ماند

صالحی: آثار و یاد مرحوم مرادخانی درخاطر اهالی فرهنگ و هنرهمیشه باقی خواهد ماند

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وعلی جنتی وزیران پیشین وجمعی ازمدیران و مسئولان این وزارتخانه و شماری ازاصحاب فرهنگ وهنرعصردوشنبه 17 خرداد ماه با حضور در منزل زنده یاد علی مرادخانی معاون سابق امور هنری این وزارتخانه، ضمن دیدار، در سوگ وی با خانواده آن مرحوم ابراز همدردی کردند.


مرادخانی در حل مشکلات اهالی فرهنگ کوشا بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با خانواده مرحوم مرادخانی به ایرنا، گفت: آن مرحوم از مدیران با سابقه و با تجربه و مؤثر در حوزه فرهنگ و هنر بود، بیش از ۳۰ سال حضور ایشان در حوزه فرهنگ و هنر از وی یک کارنامه درخشان و قابل توجه ایجاد کرده است.
سیدعباس صالحی افزود: برخی مدیران با فضای صندلی‌های اداری جا به جا می‌شوند و برخی مدتی حضور دارند و می‌آیند و می‌روند، اما مرادخانی از مدیرانی بود که در یک ارتباط پیوسته با اهالی فرهنگ و هنر بود و در دل آنها جا داشت، او در حل مسائل مختلف اهالی فرهنگ در شرایط مختلف کشور در سه دهه گذشته به‌صورت آشکار و نهان فعال و کوشا بود. مرحوم مرادخانی در حوزه مدیریتی تلاش وافری داشت تا سهم حوزه فرهنگ و هنر را در توسعه ملی و در ارتباطات خارجی ایران بالاتر ببرد؛ او از مدیرانی است که آثارش و یادش و یادگارانش همیشه در خاطر اهالی فرهنگ و هنر باقی خواهند ماند.
فرهنگ و هنر ایران زمین با رفتن مرادخانی سرمایه بزرگی را از دست داد
سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی نیزدراین دیدار بیان داشت: او جزو معدود انسان‌هایی بود که خیلی در دل، درد داشت اما همیشه برلب لبخند داشت، او دردهایش را کتمان می‌کرد و همیشه برای همکارانش و جامعه مخاطبانش در تمام سطوح لبخند خود را عیان می‌کرد. وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: زنده یاد علی مرادخانی انسانی فهیم و وارسته بود، در حوزه هنر اندیشمند و مدیری کم نظیر و اخلاق مدار بود و متانت بسیاری داشت. من هرگز از ایشان حاشیه‌ای نشنیدم و ندیدم، هرگز از کسی گله‌ای نداشت بسیار صبور بود.
صالحی امیری مرحوم مرادخانی را انسانی فرهیخته دانست و گفت: با درگذشت او فرهنگ و هنر ایران زمین یکی از سرمایه‌های بزرگ خود را از دست داد. به‌گفته یکی از اندیشمندان «وقتی یک فرهیخته از دنیا می‌رود یک کتابخانه می‌سوزد» مرحوم مرادخانی نمونه عینی همین خسران است و با رفتنش همه اصحاب فرهنگ و هنر را داغدار کرد.
مرحوم مرادخانی با خلوص نیت کار می‌کرد و خستگی‌ناپذیر بود
علی جنتی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با خانواده مرحوم مرادخانی، اظهار داشت: حدود چهار دهه با آن مرحوم کار کردم و مأنوس بودم، او با همه خلوص نیت کار می‌کرد. در حوزه فرهنگ و هنر شبانه روز تلاش می‌کرد و خستگی‌ناپذیر بود. جنتی افزود: او ازاوایل دهه ۶۰ در حوزه فعالیت‌های هنری فعالیت می‌کرد. بیشترین زمان کاری خود را بیش از ۱۴ سال در حوزه موسیقی صرف کرد و رئیس دفتر موسیقی بود. با اهالی فرهنگ و هنر یک رابطه عاطفی بسیار نزدیک داشت. او درادامه بیان کرد: همه هنرمندان نه فقط در حوزه موسیقی بلکه در حوزه سینما و نمایش با مرادخانی خیلی رابطه صمیمی داشتند و در بسیاری جهات حرف شنوی داشتند، در بسیاری از مشکلات تنها کسی بود این اختلافات و مسائل را براحتی حل و فصل می‌کرد. جنتی گفت: در دوره‌ای که او معاون هنری در زمان وزارت من بود و همکار بودیم، واقعاً به‌عنوان یک مشاور و معاون عالم و پر تلاش و کارآمد بود و پس از سال ۸۴ موزه موسیقی را راه‌اندازی کرد؛ این موزه یکی از ماندگارترین کارهایی است که در جمهوری اسلامی در بخش موسیقی انجام شده است، هر آنچه از ابتدای موسیقی در تاریخ ایران زمین بوده در این موزه جمع‌آوری شده است.  موزه موسیقی گنجینه‌ای است حاصل تلاش مرحوم مرادخانی که در هیچ مؤسسه و مرکز فرهنگی دیگری حتی صداوسیما نمی‌توان یافت. همه‌آلات موسیقی سنتی ایران منسوب به هر نقطه‌ای از کشور در این مجموعه گردآوری شده که حاصل تلاش مرحوم مرادخانی است.
مدیران به دیدار خانواده مرادخانی رفتند
پیروز حناچی شهردار تهران، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران، ابوالقاسم خوشرو معاون هنری پیشین وزارت فرهنگ، مصطفی کاظمی مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران، مرتضی کاظمی مشاور وزیر و معاون پیشین هنری وزارت فرهنگ نیز با حضور در منزل آن مرحوم و دیدار و تسلیت به خانواده آن فرهیخته فقید در سوگ وی ابراز همدردی کرده و فاتحه خواندند.
پیام تسلیت مسئولان
همچنین محمود واعظی رئیس دفتررئیس جمهوری، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیرسابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در پیام‌هایی جداگانه درگذشت علی مرادخانی را تسلیت گفتند.

برش
اعلام مراسم تشییع

مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری مرحوم علی مرادخانی معاون سابق امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل موزه موسیقی امروز چهارشنبه 19 خرداد ماه ساعت ۱۰ صبح در قطعه ۲۰ ردیف ۱۲ بهشت زهرای تهران برگزار می‌شود. خانواده زنده‌یاد مرادخانی درخواست کرده‌اند که به‌دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از حضور در مراسم خاکسپاری اجتناب شود.
همچنین مراسم یادبود مجازی علی مرادخانی امروز 19 خرداد ساعت ۲۲ در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس به اسم اتاق شب علی مرادخانی برگزار می‌شود. 

کپی