اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مسلمان‌کشی با کامیون
پلیس کانادا اعلام کرد یک راننده کامیون عامدانه و با انگیزه نژادپرستانه اعضای یک خانواده مسلمان را زیر گرفت. چهار عضو این خانواده کشته شدند و تنها یک کودک ۹ ساله با جراحاتی سنگین زنده ماند. پلیس راننده کامیون را دستگیر کرد. در این حمله مادربزرگ ۷۴ ساله خانواده، مرد ۴۶ ساله به‌همراه زن ۴۴ ساله‌اش و همچنین دختر ۱۵ ساله آنها جان خود را از دست دادند و تنها کودک ۹ ساله آنها با جراحاتی سنگین به بیمارستان منتقل شده است. در گزارش‌ها آمده است که راننده کامیون هیچ ارتباطی با خانواده کشته‌شده نداشته است.
 
 
---
 
طوفان توئیتری برای هزاره ها
همزمان با افزایش حملات مرگبار در غرب کابل که شهروندان هزاره هدف اصلی آن هستند، گروهی از شهروندان یک طوفان توئیتری با مضمون: «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید!» در پشتیبانی از افراد این قوم به راه انداخته‌ و از سازمان‌های حقوق‌بشری کمک خواسته‌اند. کنشگران مدنی جامعه افغانستان از سازمان‌های مدافع حقوق بشر در جهان درخواست کرده‌اند که کشتار هزاره‌ها را به‌عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت بشناسند. یکی از شدیدترین این حملات، حمله به مدرسه دخترانه‌ای است که باعث کشته شدن دست‌ کم ۹۰ دانش‌آموزاین مدرسه شد.
 
 
 
---
دردسر نوشیدنی‌های نیروهای ناتو
آلمان اعلام کرده که همزمان با آماده شدن نیروهای ناتو برای خروج از افغانستان، بیش از ۲۲۵۰۰ لیتر آبجو مصرفی نیروهای آلمانی را نیز از افغانستان خارج می‌کند. به‌دلیل تفاوت مذهبی و فرهنگی در افغانستان، این نیروها امکان فروش باقیمانده نوشیدنی‌های الکلی را در این کشور ندارند. «کریستینا روتسی» سخنگوی وزارت دفاع آلمان دیروز گفت که پیمانکار این نوشیدنی ها را به آلمان انتقال می‌دهد، پیش از آنکه آخرین سربازان این کشور، افغانستان را ترک کنند.
 
 
---
 
وقفه عجیب رسانه‌های جهانی
روزنامه‌های گاردین، فایننشال تایمز، نیویورک تایمز و خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه اعلام کردند که وب‌سایت‌های‌شان به واسطه یک وقفه گسترده اینترنتی با مشکل مواجه شده است. وب‌سایت گاردین هم به طور کامل از دسترس خارج شد. کاربران اینترنت در سراسر جهان برای دسترسی به یوتیوب، توئیتر، توئیچ و آمازون به مشکل برخوردند. وب سایت سی‌ان‌ان و روزنامه فرانسوی لوموند نیز پیام‌های خطا را نمایش دادند. شبکه خبری الجزیره نیز تحت تاثیر این مشکل قرار گرفت.  خبرگزاری فرانسه اعلام کرد وب‌سایت رسمی دولت انگلیس هم از دسترس خارج شده است. هنوز عامل بروز این مشکل برای وب سایت ها شناسایی نشده است.
 
 
---
 
معمای دختران ناشناس پوتین
ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه و دولتش بشدت تلاش کرده‌اند تا رسانه‌ها و کل جهان اطلاعات اندکی درباره وی داشته باشند بجز چند خبر و تصویری که از پوتین سوار بر اسب، در حال وزنه‌برداری و یا بدون پیراهن منتشر شد. پوتین نهایت تلاش خود را انجام داده تا فرزندانش را از مرکز توجهات دور نگه دارد و باعث شده برخی حتی این سؤال را بپرسند که آیا او اصلاً فرزندی دارد یا خیر. شایعاتی که طی سال‌های گذشته به گوش خورده حاکی از آن هستند که پوتین از همسر سابقش«لیودمیلا شکربنوا»، دو دختر به‌نام «ماریا» و «کاترینا» دارد و احتمالاً از «آلینا کابایوا»، زنی که در سال ۲۰۱۵ با یکدیگر نامزد بودند، یک دختر دیگر دارد. پوتین تلاش کرده تا فرزندانش را از رسانه‌ها پنهان کند و آنها را از سیاست دور نگه دارد تا آنها بتوانند زندگی نرمال و عادی داشته باشند.
کپی