اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توافق جدید بغداد و واشنگتن درباره حضور نظامیان آمریکایی

توافق جدید بغداد و واشنگتن درباره حضور نظامیان آمریکایی

برخی رسانه های منطقه به نقل از منابع آمریکایی اعلام کردند که مقام های بغداد و واشنگتن برای باز استقرار نظامیان آمریکا در عراق توافق کرده اند.

 پایگاه خبری «میدل ایست آی» در این باره به نقل از منابع آگاه نوشته است مقام های آمریکایی و عراقی در راستای مبارزه با داعش تا شکست کامل و قطعی این گروه تروریستی به تازگی برای استقرار دوباره نیروهای ایالات متحده در عراق به توافق رسیده اند.

وزارت دفاع عراق در این همین پیوند اعلام کرد که بغداد و واشنگتن برای برنامه استقرار دوباره نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق به توافق رسیدند.

در بیانیه وزارت دفاع عراق آمده است که کمیته نظامی مشترک آمریکایی - عراقی در دیداری برای تدارک برنامه‌ای زمان بندی شده به منظور استقرار مجدد نیروهای ایالات متحده در عراق طی ماه‌های ژوئیه و اوت توافق کردند.

وزارت دفاع عراق افزوده است که «طرف آمریکایی بار دیگر بر احترام به حاکمیت بغداد تأکید کرده و متعهد شده که نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تا شکست کامل داعش از نیروهای عراق در زمینه مشاوره و آموزش پشتیبانی خواهد کرد.»

دو طرف همچنین توافق کرده‌اند که نشست هایی را برای گفت وگو درباره مسائل امنیتی بلند مدت و هماهنگی میان واشنگتن و بغداد برگزار کنند.

در همین راستا، فرماندهی عملیات مشترک عراق جزییاتی از نشست چند روز پیش کمیته نظامی- فنی مشترک بغداد و واشنگتن را فاش کرد.

فرماندهی مشترک عراق با انتشار بیانیه‌ای نوشت که در ادامه گفت‌وگوهای فنی - امنیتی در چارچوب گفت‌وگوهای راهبردی بغداد - واشنگتن، شنبه گذشته  نشستی به ریاست «عبدالامیر الشمری» معاون  فرمانده عملیات مشترک عراق و «پُل کالفرت» فرمانده نیروهای عملیات «العزم الصلب» (عزم سخت) برای بررسی نتایج گفت‌وگوی راهبردی عراق و آمریکا برگزار که در آن به سازوکار طرح باز استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی در خارج از عراق پرداخته شد.

معاون فرمانده عملیات مشترک عراق در این باره توضیح داد که کشورش به مقام های آمریکایی اطلاع داده است که بغداد نیازی به نیروهای زمینی بیگانه در خاک خود ندارد.

الشمری تاکید کرد که شمار نیروهای آمریکایی در ماه های اخیر در عراق کاهش یافته است و نیروهای ائتلاف بین‌المللی در بیرون از خاک عراق و پایگاه‌های نظامی موجود در دیگر کشورهای منطقه مستقر خواهند شد.

وی ادامه داد که در نشست اخیر کمیته امنیتی – فنی بغداد و واشنگتن دو طرف در زمینه جدول زمانی مشخص برای ارائه تبادل و جمع آوری اطلاعات در قالب آموزش، مشاوره و گشت های هوایی به توافق رسیدند.

معاون فرماندهی عملیات مشترک عراق بیان کرد که یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این نشست بررسی وضعیت داعش، عملیات تروریست ها و توانمندی ارتش و نیروهای عراقی بود.

از سوی دیگر، مشاور امنیت ملی عراق پیشتر در فروردین گفته بود که بغداد و واشنگتن بر سر برچیده شدن پایگاه‌های آمریکا و جدول زمانی خروج نظامیان خارجی در این کشور توافق کردند.

«قاسم الاعرجی» اعلام کرد که طرف آمریکایی متعهد شد شمار زیادی از نیروهایش را از عراق خارج کند.

وی افزود که طرف آمریکایی به عقب‌نشینی شمار قابل توجهی از نیروهای خود از عراق متعهد شده است.

مشاور امنیت ملی عراق بیان کرد که در دور سوم گفت و گوهای راهبردی واشنگتن – بغداد  پیشرفت نیروهای عراقی در مبارزه با تروریسم توضیح داده شده و طرفین توافق کرده‌اند که مأموریت مبارزه با داعش صرفا بر عهده نیروهای امنیتی عراق باشد.

الاعرجی گفت که تغییر مهمی در نوع مسؤولیت ائتلاف بین‌المللی ایجاد شده و مسؤولیت آنها مستشاری - آموزشی شده است و این خروج بیشتر نیروهای آنها از عراق را ممکن می‌کند.

وی افزود که طرفین توافق کرده‌اند که هیچ پایگاه خارجی در عراق وجود نداشته باشد و درباره جدول خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از عراق نیز توافق شده است.

کمیته فنی – امنیتی عراق شنبه گذشته نخستین نشست خود را با کمیته فنی – امنیتی آمریکا در بغداد برگزار کرد.

فرماندهی ستاد عملیات بغداد اعلام کرد نخستین نشست مشترک کمیته های فنی نظامی امریکا و عراق در بغداد برگزار شد و طرف امریکایی مجددا بر احترام خود به حاکمیت عراق تاکید کرد.

طرف امریکایی همچنین توضیح داد که ائتلاف بین المللی به درخواست دولت عراق برای مشاوره، حمایت و پشتیبانی در شکست کامل گروه تروریستی داعش در عراق حضور دارد.

در بیانیه فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق آمده است که دو طرف بر سر چارچوب نشست های آتی برای بررسی رابطه امنیتی طولانی مدت و نقشه راه اجرای نتایج گفت وگوی راهبردی بین طرفین توافق کردند./ ایرنا

کپی