اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آیت‌الله محمودی: احزاب سیاسی هیچ نقشی در قیام ۱۵ خرداد نداشتند

آیت‌الله محمودی: احزاب سیاسی هیچ نقشی در قیام ۱۵ خرداد نداشتند

امام جمعه و نماینده ولی فقیه در ورامین تاکید کرد: آنچه که در ۱۵ خرداد اتفاق افتاد یک قیام و حرکت کاملاً مردمی و مبتنی بر باورهای دینی و اعتقادی بود. گروه‌ها و احزاب سیاسی آن‌ روز نه تنها در آن نقشی نداشتند بلکه بعضاً آن را حرکتی بدون نتیجه و کور معرفی می‌کردند.

آیت الله «سید مرتضی محمودی»، باسابقه‌ترین امام جمعه کشور، روز شنبه همزمان با سالروز قیام خونین ۱۵ خرداد در گفت‌و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: البته برای آنانی که با نگاه مادی و ظاهری به حرکت ۱۵ خرداد توجه می‌کردند، نتیجه بخش بودن این قیام قابل باور نبود چرا که در برابر آن رژیم سفاک با دست خالی ایستادن و مبارزه کردن پایانش معلوم نبود ولی امام و مردم به اهداف انقلاب ایمان داشتند و ایستادگی کردند و با لطف الهی پیروز هم شدند.

وی با اشاره به عوامل پدیدآورنده قیام ۱۵ خرداد گفت: عوامل مختلفی دست به دست هم داد تا زمینه‌ساز قیام ۱۵ خرداد شود که وابستگی رژیم شاه به بیگانگان و حضور و سلطه آن‌ها در ارکان مملکت، مبارزه با دین و اخلاق توسط حکومت طاغوت، زندان کردن و به شهادت رساندن مبارزان و انقلابیون و بی‌توجهی به خواسته‌های علمای دین و مراجع عظام تقلید از جمله عواملی بود که زمینه‌ساز این حماسه تاریخی شد.

نماینده ولی فقیه در ورامین خاطرنشان کرد: پس از ارتحال مرحوم آیت الله العظمی بروجردی رژیم شاه گمان می‌کرد که زمینه بیشتر برای مبارزه با دین و تسلیم کشور به آمریکا و غرب فراهم آمده است، غافل از آن‌که شخصیتی مانند حضرت امام (ره) با حمایت علما ‌و مردم در مقابل آنها خواهد ایستاد و در ۱۵ خرداد حرکتی اتفاق افتاد که رژیم طاغوت باور نمی‌کرد.

وی با اشاره به آثار این حرکت عظیم در ابتدای انقلاب اسلامی و امروز، اظهار داشت: حضرت امام (ره) ۱۵ خرداد را مبداء نهضت اسلامی معرفی کرد. اگر چه به حسب ظاهر رژیم شاه حرکت مردم را در ۱۵ خرداد سرکوب کرد ولی خون‌های شهدای عزیز ۱۵ خرداد هرگز خشک نشد و حضرت امام و انقلابیون از این جنایت وحشیانه رژیم نهایت استفاده را برای افشای چهره طاغوت کردند و جریان انقلاب استمرار یافت تا بعد از ۱۵ سال در بهمن ۵۷ پیروز شد.

آیت الله محمودی تصریح کرد: البته برکات این قیام همچنان ادامه دارد تا جایی که می‌توان گفت "نهضت‌های کشورهای اسلامی ریشه‌هایش در ۱۵ خرداد ۴۲ است. "

وی تاکید کرد: باید همه بدانند که اطاعت از امام و رهبری، تکیه بر دین و اعتقادات اسلامی و اتحاد جامعه و روحیه ایثار و فداکاری سرمایه های ارزشمندی است که این انقلاب الهی را به ثمر رساند و باید همچنان این سرمایه‌ها حفظ شود.

امام جمعه ورامین با اشاره به نقش و وظایف مسئولان و رسانه‌ها برای حفظ و انتقال ارزش‌ها به نسل آینده، بیان داشت: نقش رسانه‌ها در انعکاس واقعیات و تاثیرگزاری در افکار و رفتار جامعه قابل انکار نیست؛ خصوصاً در زمان ما که رسانه گسترش پیدا کرده و سرعت تاثیرگزاری آن بالاتر رفته است.

وی افزود: یقیناً انعکاس دقیق واقعیات انقلاب و بیان اهداف ۱۵ خرداد و آثار با برکت آن در حفظ و ایجاد روحیه امید و ادامه این راه بسیار موثر خواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در ورامین تاکید کرد: باید دستاوردهای انقلاب اسلامی که ریشه در ۱۵ خرداد دارد به خوبی بیان شود تا نسل جوان که دوران امام خمینی (ره) و انقلاب را ندیده با آگاهی هرچه بیشتر حافظ این انقلاب باشد.

باسابقه‌ترین امام جمعه کشور با اشاره به حماسه انتخابات اظهار داشت: حضور در انتخابات یکی از صحنه‌هایی است که باید جهت حفاظت از انقلاب و نظام اسلامی نسبت به آن اهتمام ورزید.

وی افزود: لذا باید مردم عزیز ما با هوشیاری و با عنایت به تکلیف شرعی در انتخابات شرکت کنند و کار را به دست اهلش بسپارند که سفارش قرآن کریم همین است که: امانت‌ها را به اهلش بسپارید.

آیت الله محمودی با اشاره به شاخص‌هایی که مردم انقلابی بایستی برای انتخاب نامزد اصلح در نظر داشته باشند، گفت: معیارهایی را که باید در نظر گرفت بارها حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بیان فرمودند که تعهد، تدین، صداقت، مردمی بودن و داشتن روحیه ایستادگی و مبارزه با دشمن از جمله مهم‌ترین آن‌هاست.

وی تاکید کرد: امیدواریم که همگان با بصیرت وشناخت صحیح و با انتخاب دولتی دلسوز و شایسته استمراربخش راه شهدای ۱۵ خرداد و سایر شهدا خاصه سردار سلیمانی باشند.

 قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ که در ورامین، تهران و قم برپا شد، از وقایعی است که در پی بازداشت امام خمینی (ره) در انتقاد به لایحهٔ انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید رخ داد و نقطه عطفی در آغاز انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به شمار می‌آید./ایرنا 

کپی