اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

قدردانی چین بابت انتقادهای روسیه از افترازنی‌های واشنگتن علیه پکن

قدردانی چین بابت انتقادهای روسیه از افترازنی‌های واشنگتن علیه پکن

وزیر امور خارجه چین گفت، کشورش از انتقادات روسیه از "افترازنی و شایعات ساختگی" که آمریکا و کشورهای غربی با هدف آسیب وارد کردن به جمهوری خلق چین اشاعه داده‌اند "شدیدا قدردانی می‌کند".

 به نقل از پایگاه تله تریدر، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در جریان گفت‌وگویی تلفنی با سرگئی لاروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه در پاسخ به استفاده غرب از به اصطلاح مسائل حقوق بشری برای دست زدن به حمله با افترازنی و مداخله فاحش در امور داخلی چین عدالت را در موقعیت‌های چندجانبه و بین‌المللی اجرا و و موضع مشروع چین حمایت کرده است.

او تاکید کرد که دو کشور باید همکاری خود را در زمینه "به رسمیت شناختن دو جنبه گواهی‌های بین‌المللی سلامت مسافر" گسترش دهند.

وانگ یی خاطرنشان کرد، دو طرف باید به طور کامل به اجرای اتفاق نظر مهم حاصل شده از سوی سران دولت‌های دو کشور و پیشبرد همکاری در حوزه‌های متعدد در دوره پسا همه‌گیری بپردازند و از دوستی سنتی و اعتماد سیاسی سطح بالا نتیجه بگیرند و با همکاری یکدیگر یک الگوی خوب در زمینه روابط کشورهای بزرگ ایجاد کنند.

وانگ یی تصریح کرد، دو طرف لازم است که هر چه بیشتر به گسترش و همکاری‌های فنی و حرفه‌ای در زمینه کنترل و جلوگیری از همه گیری، تقویت همکاری در زمینه استانداردهای واحد آزمایش گیری، اشتراک داده، تحقیقات علمی مشترک، جلوگیری از همه گیری و کنترل در مرز و به رسمیت شناختن گواهی‌های سلامت ویژه سفر پرداخته و به طور مشترک به چالش‌های دوران پساهمه گیری رسیدگی کنند.

وانگ یی بیان کرد، شراکت راهبردی جامع مبتنی بر هماهنگی چین-روسیه در دوران جدید مناسب همه شرایط بوده و از آزمون‌های متعدد در صحنه بین‌المللی سربلند بیرون آمده است. چین و روسیه به طور خاص همواره از یکدیگر در زمینه مسائل مرتبط با منافع اساسی یکدیگر حمایت کرده‌اند.

وانگ یی خواستار آن شد که دو کشور به حفظ قدرتمند نظام بین‌المللی با محوریت سازمان ملل، نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین بین‌المللی، عدالت و انصاف بین‌المللی و صلح و ثبات جهانی بپردازند.

لاوروف نیز گفت، شراکت راهبردی جامع مبتنی بر همکاری بین این دو کشور در دوران جدید توسعه قدرتمندی یافته و نتایجی ثمربخش کسب کرده است. او بیان کرد، روسیه آماده حفظ هماهنگی راهبردی نزدیک با چین در قبال مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، حمایت قاطع دو کشور از یکدیگر در زمینه مسائل مرتبط با منافع اساسی آنها، مخالفت قاطع با برتری جویی، دفاع قاطع از چند جانبه گرایی و حفاظت مشترک از صلح و ثبات جهانی و انصاف و عدالت بین‌المللی است.

وی افزود، روسیه امیدوار به تقویت همکاری با چین درزمینه مبارزه با همه گیری کووید-۱۹، بهبود رویه‌های مجوز گمرکی، تسریع انتقال محموله‌های باری، ارتقای مشترک فعالیت ایمن و موثر بنادر و حمایت فعال از بازیابی اقتصادی است./ ایسنا

کپی