اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اجتماع بزرگ شیعیان مسکو در سالروز رحلت امام راحل و قیام خونین ۱۵خرداد

اجتماع بزرگ شیعیان مسکو در سالروز رحلت امام راحل و قیام خونین ۱۵خرداد

هم‌زمان با سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی و قیام خونین پانزده خرداد ، جمع کثیری از شیعیان پایتخت روسیه ، یاد و نام حضرت امام روح‌الله و شهدای قیام خونین پانزدهم خرداد را گرامی داشتند.

در این مراسم اتباع آذری ، افغانی ، تاجیکی و ایرانی مقیم مسکو با حضور در مرکز اسلامی این شهر به مقام والای حضرت امام خمینی(ره) ، شهدای قیام خونین پانزدهم خرداد سال ۱۳۴۲ و شهیدان انقلاب ادای احترام کردند.

در این مراسم که با همکاری سازمان دینی شیعیان مسکو ، جمعیت اهل بیت (ع) و چند سازمان دینی برگزار شد، حجت‌الاسلام صابراکبری جدی ، رئیس مرکز اسلامی با برشمردن ویژگی‌های برجسته شخصیت امام خمینی گفت: انقلاب شکوهمند اسلامی بدون نام امام عظیم‌الشان در هیچ جای جهان شناخته شده نیست.
وی با بیان اینکه امام خمینی توانست با بینش الهی و عرفانی و نیز توکل قلبی به خداوند متعال ملتی را در برابر ظلم و جور متحد کند ، گفت :  با چنین بینش و شخصیتی ایشان توانستند رژیم تا بن دندان مسلح طاغوتی را سرنگون و انقلاب ملت را به پیروزی برسانند.
حجت‌الاسلام اکبری جدی افزود : استکبار ستیزی ، نهراسیدن از ابرقدرت‌های شرق و غرب، دفاع از مظلومان عالم در برابر متجاوزان و ظالمان ، به ویژه حمایت بی‌دریغ از فلسطین ، اتکا به قدرت عظیم مردمی برای ایستادگی در هشت سال دفاع مقدس و دهها ویژگی بارز و منحصر به فرد ، امام خمینی را به بزرگترین شخصیت تاریخ معاصر مبدل کرد.

حسین ملکی،  معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز با تسلیت ایام رحلت امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد گفت: شخصیت و مقام والای امام راحل امت نه تنها منادی وحدت و یکپارچگی برای ملت ایران ، بلکه الگوی عملی وحدت جهان اسلام بودند .
ملکی با اشاره به اینکه امام خمینی انقلابی را بنا نهادند که مبنای آن مردم سالاری دینی بود ، گفت : برگزاری رفراندوم تعیین نظام چند هفته بعد از پیروزی انقلاب  و در مجموع ۵ انتخابات در  فاصله یک سال پس از پیروزی انقلاب ، از ایمان قلبی امام به رای و نظر مردم حکایت دارد.
وی گفت : از همان روزهای نخست پیروزی انقلاب ، دهها توطئه خباثت‌آلود برای نابودی نظام نوپای اسلامی طرح ریزی شد ، اما حضرت امام خمینی با راهبری و هدایت‌های عالمانه و دوراندیشانه همه توطئه‌ها را خنثی کردند.

در این مراسم نیظامی باغلاروف رئیس جمعیت اهل بیت(ع) مسکو و تنی چند از علمای و شخصیت های دینی درباره نقش و جایگاه والای امام خمینی در استقلال طلبی و مبارزه بی امان با استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی دیدگاه‌های خود را بیان کردند.
در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکسی از آغاز نهضت تا ارتحال بنیانگذار فقید نظام جمهوری اسلامی ایران بر پا شد.

/ایسنا

کپی