اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

نخستین سفر خارجی جوبایدن توام با التهاب های داخلی

نخستین سفر خارجی جوبایدن توام با التهاب های داخلی

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا درحالی قرار است نخستین سفر خارجی خود را در کسوت رئیس جمهوری این کشور انجام دهد که هم اکنون با التهاب های داخلی همچون حملات سایبری به زیرساخت های کشور و مخالفت کنگره با تصویب بودجه ۲.۵ تریلیون دلاری برای اصلاح زیر ساخت ها مواجه است.

 جو بایدن  قرار است در نخستین سفر خارجی خود به مدت حدود یک هفته از  کشورهایی همچون، انگلیس، بلژیک و سوئیس دیدار کند وی طی این سفر در سه نشست مهم همچون، گروه۷، ناتو و اتحادیه اروپا شرکت خواهد کرد و در یکی از آنها با ولادیمیر پوتین دیدار خواهد داشت.

عجز دولت فدرال آمریکا در برابر حملات سایبری به زیرساخت های این کشور

شبکه خبری سی ان ان درباره این سفر گزارش داد که آمریکا هم اکنون با نگرانی از حملات سایبری اخیر به مهم ترین زیرساخت های خود همچون حمله سایبری باج خواهانه ۱۷ اردیبهشت ماه  به خط لوله نفت«کلونیال پایپ لاین» آمریکا به طول پنج هزار و ۵۰۰ مایل یعنی بیش از هشت هزار و ۸۰۰ کیلومتر رگ حیاتی این کشور و همچنین حمله سازماندهی شده به شرکت آمریکایی «جی.بی.اس»، بزرگترین تامین کننده گوشت در جهان در 10 خرداد روبرو است . کارشناسان خواستگاه بخصوص حمله سایبری اخیر را در روسیه می دانند.

نخستین سفر خارجی جوبایدن توام با التهاب های داخلی

این شبکه تلویزیونی آمریکایی افزود: انتظار می رود در دیدار روز ۱۶ ژانویه (۲۶ خردادماه) جو بایدن با ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور مساله نگران کننده حملات سایبری صورت گرفته از مبدا روسیه را با رئیس جمهوری آن کشور درمیان گذارد.

سی ان ان افزود: نخستین سفر خارجی بایدن درحالی در شرف انجام است که هم اکنون حملات سایبری  مراکزی همچون، بیمارستان های، زیرساخت ها و شرکت های مهم تجاری را هدف قرار داده است.

اکنون آمریکا با حملات گسترده سایبری ادامه دار به مراکز مهم و زیرساختی خود مواجه است.

اختلاف بر سر تصویب بودجه طرح زیرساختی بایدن با کنگره

تارنمای خبری آمریکایی «هیل» نیز ضمن اشاره به سفر قریب الوقوع بایدن از چند کشور گزارش داد: جمهوریخواهان کنگره همچنان با لایحه پیشنهادی دولت بایدن برای انجام اصلاحات زیر ساختی دراین کشور مخالفت کرده و باوجود تعیین ضرب الاجل از سوی کاخ سفید، آنها ادامه گفت و گوها دراین زمینه را به هفته آینده موکول کردند.

هیل نوشت:  درحالی که بایدن قصد پیشبردن طرح دو تریلیون و ۲۵۰ میلیون دلاری برا انجام اصلاحات زیرساختی در آمریکا برای تصویب در کنگره آمریکا  طی هفته های اخیر دنبال میکند که جمهوریخواهان در مقابل یک طرح با بودجه ۹۲۸ میلیارد دلاری را ارائه کردند.

بایدن خواهان تصویب هر چه سریعتر لایحه اصلاحات زیر ساختی موسوم به «زیر ساخت های اجتماعی»  ('social infrastructure')  تا اواسط خرداد ماه است.

نخستین سفر خارجی جوبایدن توام با التهاب های داخلی

نشریه آمریکایی یو.اس.ای تودی ۱۰ خردادماه در گزارشی عنوان کرد: این طرح برای اصلاح زیرساخت های حمل و نقل داخلی در آمریکا همچون جاده ها، پل ها ، آزادراه ها و خطوط راه آهن تهیه شده است درهمین حال  جمهوریخواهان نیز طرحی در مقابل طرح بایدن ارائه کرده اند که کمتر به موارد فنی و فیزیکی این مساله  می پردازد.

برنامه نخستین سفر خارجی جو بایدن

تارنمای خبری «بیزینس اینسایدر»  ریز برنامه نخستین سفر خارجی جو بایدن را منتشر ساخت.

دیدار از نگلیس:

۱۰ ژوئن برابر با ۲۰ خردادماه  ملاقات با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس .

۱۱تا ۱۳ ژوئن برابر با ۲۱ تا ۲۳ خرداماه، شرکت در نشست سه روزه  «گروه۷ » در «کورن وال» واقع درجنوب غرب انگلیس که دیدارهای دوجانبه ای با رهبران این کشورها برگزار خواهد شد.

۲۳ خردادماه دیداربا ملکه انگلیس

دیدار از بلژیک:

بایدن درادامه سفر خود،  پس از انگلیس عازم بروکسل پایتخت بلژیک خواهد شد.

۱۴ ژوئن برابر با ۲۴ خرداد ماه شرکت در نشست ناتو در بروکسل.

بنابراین گزارش درجریان این نشست  قرار است بایدن با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در بروکسل دیدار کند.

۱۵ژوئن برابر با ۲۵ خرداد نشست آمریکا با اتحادیه اروپا.

سفر به سوئیس:

۱۶ ژوئن برابر با ۲۶ خردادماه دیدار با ولادیمیر پوتین در ژنو سوئیس

پس از این ملاقات بایدن در همان روز با رئیس جمهوری و وزیر امورخارجه سوئیس نیز در ژنو دیدار خواهد داشت./ ایرنا

 

کپی