اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

۱۳ هزار تن نهاده امسال میان دامداران کرمانشاه توزیع شد

۱۳ هزار تن نهاده امسال میان دامداران کرمانشاه توزیع شد

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه گفت: در ۲ ماه ابتدای امسال بیش از ۱۳ هزار تن نهاده توسط اتحادیه تعاونی کشاورزی و دامداری استان میان دامداران توزیع شد.

ایرج صفایی  افزود: سال گذشته نیز بیش از ۲۷ هزار نهاده توسط اتحادیه دامداران و شرکت گاوداران صنعتی توزیع شد.

او خرید کاه و علوفه بعد از برداشت محصول را دیگر برنامه اتحادیه دامداران استان بیان کرد و گفت: در صورت تخصیص و تامین اعتبار توسط سازمان جهاد کشاورزی و بانک های عامل، اتحادیه دامداران نسبت به معرفی دامدارانی که تقاضای تسهیلات دارند اقدام می کنند.

وی خواستار تداوم عرضه نهاده های دامی یارانه ای و همچنین تخصیص سبوس به اتحادیه دامداران استان شد و تاکید کرد: اتحادیه تعاونی های کشاورزی و دامداری استان نهاده های دامی را در سامانه بازارگاه جهاد کشاورزی خریداری و پس از تبدیل به کنسانتره از طریق کارخانجات خوراک دام توزیع می کنند.

به گفته صفایی، تحویل نهاده به صورت خوراک دام موجب آنالیز جیره غذایی مناسب و صرفه جویی در هزینه می شود.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت تامین خوراک به موقع دام جهت استفاده در دامداریهای استان گفت: مدیریت تعاون روستایی استان و شبکه تحت پوشش آن با توجه به وظیفه ذاتی خود آماده هرگونه کمک و مساعدت به بهره برداران بخش کشاورزی و دامداری استان است.

کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

به گزارش ایرنا؛ کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که

از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند./ایرنا 

کپی