اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس کنست دوشنبه تشکیل دولت تناوبی لاپید- بنت را اعلام می‌کند

رئیس کنست دوشنبه تشکیل دولت تناوبی لاپید- بنت را اعلام می‌کند

رئیس کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) اعلام کرد، روز دوشنبه پیروزی رئیس حزب "آینده‌ای هست" در تشکیل دولت چرخشی میان خود و رئیس حزب یمینا را اعلام خواهد کرد؛ گامی که زمینه را برای تصویب یک ائتلاف دولتی جدید فراهم کرده است.

 به نقل از تایمز اسرائیل، یاریو لوین، رئیس کنست گفت، براساس چارچوب زمانی تعیین شده در قانون اساسی، جلسه‌ای برای رای دادن به تشکیل دولت مشخص می‌شود.

وی از یائیر لاپید، رئیس حزب آینده‌ای هست و نفتالی بنت، رئیس حزب یمینا خواست، توافقنامه‌های مربوط به دولت ائتلافی را ارائه دهند و گفت: لازم است که در مورد جزئیات توافقنامه‌ها بحث عمومی انجام شود تا نمایندگان قبل از رأی گیری از ماهیت دولت مطلع شوند.

وبسایت "واینت" صهیونیستی نیز نوشت، با وجودی که لوین در جلسه نخست پس از پیروزی لاپید، تشکیل ائتلاف دولتی را به اطلاع کنست خواهد رساند اما هنوز زمانی برای برگزاری جلسه رای اعتماد به این دولت تعیین نشده است‌.

در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی و رئیس حزب لیکود تلاش دارد مانع از تشکیل دولت جدید شود، فراکسیون تغییر که ائتلاف دولتی جدید را تشکیل داد تلاش می‌کند مراسم تحلیف را سریعتر برگزار کند.

تلاش نتانیاهو بر این است که دو حزب یمینا و امید نو را از داخل و از طریق تحریک اعضای کنست وابسته به این دو حزب برای پیوستن به خود تجزیه کند و دولت لاپید شکست بخورد./ ایسنا

کپی