اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بلینکن: به احیای روابط آمریکا با فلسطین پایبندیم

بلینکن: به احیای روابط آمریکا با فلسطین پایبندیم

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده به احیای روابط با ملت فلسطین پایبند است.

 به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در صفحه کاربری خود در توییتر ضمن تاکید بر تعهد ایالات متحده به احیای روابط با ملت فلسطین، نوشت: اسرائیلی‌ها و فلسطینیان مستحق برخورداری از امنیت، آزادی، فرصت و کرامت مساوی هستند.

آنتونی بلینکن در توئیت دیگری تاکید کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا  به مبارزه با یهودستیزی در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها در رخدادهای مربوط به این موضوع پایبند است.

وزیر خارجه آمریکا در ماه مه میلادی از تصمیم کشورش برای بازگشایی سر کنسولگری ایالات متحده در شهر قدس خبر داد که این گامی برای بازگرداندن روابط با فلسطینیان قلمداد می‌شود؛ روابطی که در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا کمرنگ شده بود.

دولت ترامپ بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا در تل‌آویو را به بیت المقدس منتقل کرد. در نتیجه، در مارس ۲۰۱۹، سرکنسولگری ایالات متحده در بیت المقدس با سفارت آمریکا در اراضی اشغالی ادغام شد و یک هیئت دیپلماتیک واحد به وجود آمد.

در نتیجه تصمیم دولت ترامپ برای ادغام کنسولگری در سفارت آمریکا، فلسطینی‌ها روابط دیپلماتیک خود را با ایالات متحده قطع کردند. پیش از دوران ترامپ، سرکنسولگری ایالات متحده در  بیت المقدس به عنوان یک سفارت واقعی برای فلسطینیان خدمت می‌کرد./ ایسنا

کپی